اعضای هیات عالی اجرایی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند

وزارت کشور
Image caption وزارت کشور با تاخیری دوماهه اولین جلسه هیات های اجرایی انتخابات را تشکیل داد

در اولین جلسه هیات های اجرایی انتخابات که به ریاست مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران برگزار شده، هفت عضو اصلی هیات عالی اجرایی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند.

در این جلسه که صبح روز پنج شنبه، دوازدهم اردیبهشت، در محل وزارت کشور ایران برگزار شد، مرتضی بختیاری (وزیر دادگستری)، انسیه خزعلی، اسماعیل کوثری (نماینده تهران)، محمد محمدیان (نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها)، رضا تقوی (رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه)، محمدحسن رحیمیان (نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید) و محمدمهدی زاهدی (نماینده کرمان در مجلس) به عنوان هفت معتمد اصلی هیات اجرایی مرکزی انتخابات انتخاب شدند.

حسین مظفر، نماینده تهران در مجلس، یدالله شیرمردی، مسئول ستاد نماز جمعه تهران، رضا آشتیانی عراقی، نماینده قم در مجلس و رضا تقی پور به عنوان عضو علی‌البدل هیات عالی اجرایی انتخابات شده اند.

محمد آشوری، عضو هیات عالی اجرایی انتخابات که به عنوان نماینده مجلس در این جلسه حضور داشته به خبرگزاری مهر گفته است که در این جلسه مصطفی محمدنجار وزیر کشور، محمدرضا علیزاده حقوقدان شورای نگهبان و محمدرضا میرشمسی جانشین معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان نیز حضور داشتند.

این جلسه در حالی برگزار شده است که در هفته های اخیر انتقاداتی مطرح شده بود مبنی بر این که وزارت کشور در تشکیل هیات اجرایی مرکزی انتخابات کوتاهی کرده است و برخی منتقدان دولت معتقد بودند که ممکن است دولت آقای احمدی نژاد نخواهد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند.

بنابر ماده ۳۱ قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری، هیات های اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری باید نیمه دوم اسفند ماه گذشته تشکیل می شده، اما دولت با تاخیری دو ماهه آن را تشکیل داده است.

حسین مظفر، معاون نظارت رئیس مجلس ایران در اعتراض به تاخیر دولت در تشکیل این هیات گفته بود که "دولت وارد بازی خطرناکی شده و این رفتار زمینه ساز ایجاد فتنه قبل از برگزاری انتخابات است."

بنابر قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری که سال گذشته به تصویب مجلس رسید، وزارت کشور ایران مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و مطابق قانون، باید انتخابات ریاست جمهوری را زیر نظر هیأت اجرایی مرکزی برگزار کند.

این هیات متشکل از وزیر کشور (به عنوان رئیس هیات اجرایی) یکی از اعضای مجلس بدون حق رای، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و هفت نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی "به‌ عنوان معتمدان مردمی" است.

بنابر گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه روز پنج شنبه دوازدهم اردیبهشت، وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور حضور نداشته اند.

غیر از شخصیت های حقوقی که در هیات‌های اجرایی حضور دارند هفت نفر به عنوان "معتمدان مردمی" هم در این هیات حضور خواهند داشت. وزیر کشور موظف است سی نفر از شخصیت‌های "دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی" را به هیات مرکزی نظارت (تعیین‌شده از طرف شورای نگهبان) معرفی کند تا هفت نفر از میان آنان به عنوان معتمدان مردمی انتخاب شوند.

بنابر گزارش‌ها در روزهای اخیر شورای نگهبان فهرست سی نفره معتمدان عضو هیات اجرایی مرکزی انتخابات معرفی شده از سوی وزارت کشور را بعد از چند بار رفت و برگشت تائید کرده است.

بنابر قانون انتخابات، بعد از تائید فهرست سی نفره از سوی شورای نگهبان، جلسه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با حضور حداقل دو سوم معتمدان برگزار می‌شود و هفت نفر از معتمدان با اکثریت آرا به عنوان عضو اصلی و چهار نفر به عنوان عضو علی البدل به ترتیب آرا انتخاب می شوند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) برگزار و طی آن جانشین آقای احمدی نژاد انتخاب شود.

مطالب مرتبط