وزارت خارجه ایران خبر بازداشت 'دیپلمات برجسته ایرانی' را تایید کرد

Image caption اسدی (راست) در کنار کمال خرازی و کوفی عنان - وزارت خارجه ایران دستگیری اسدی را تایید کرد

وزارت امور خارجه ایران خبر بازداشت یک دیپلمات ارشد ایرانی را تایید کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۲ اردیبهشت (۲ مه)، شبکه خبر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش کرد که "یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دستگیری یک دیپلمات ایرانی را تایید کرده است."

شبکه خبر در ادامه این گزارش افزوده است که "پس از آنکه رویترز در گزارشی از بازداشت یک دیپلمات برجسته عضو دفتر نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک خبر داد، یک مقام آگاه در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره صحت خبر منتشرشده، آن را تایید کرد، اما به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرد."

تایید خبر بازداشت دیپلمات ایرانی توسط برخی دیگر از رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی نیز با همین مضمون و به نقل از منابع وزارت خارجه مخابره شده است.

روز گذشته، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع خبری که نام آن را فاش نکرد، خبر داد که باقر اسدی، دیپلمات ارشد ایرانی، در ماه مارس (اسفندماه) گذشته در تهران بازداشت شده است.

براساس گزارش اختصاصی رویترز، آقای اسدی، ۶۱ ساله، پیش از این در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل شاغل بود و در دبیرخانه گروه دی-۸، متشکل از چند کشور در حال توسعه نیز عضویت داشت.

مشخص نیست که باقر اسدی هنگام بازداشت چه سمتی داشت و محل کار او در داخل یا خارج ایران بود.

این خبرگزاری به دلیل دستگیری و محل بازداشت آقای اسدی اشاره ای نکرد اما به نقل از منبع خبری خود گفت که احتمال دارد که بازداشت این فرد با انتخابات ریاست جمهوری ایران مرتبط باشد.

به گزارش رویترز، در سال ۲۰۰۳ میلادی، کوفی عنان دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، آقای اسدی را به عضویت گروه بررسی رابطه جامعه مدنی با سازمان ملل درآورد.

در آن زمان، محمد خاتمی ریاست جمهوری ایران را برعهده داشت که در تبلیغات انتخاباتی خود، از لزوم ایجاد جامعه مدنی در جمهوری اسلامی سخن گفته بود.

در گزارش رویترز آمده که آقای اسدی در اوایل زمستان سال ۲۰۰۴ (در حدود ۹ سال پیش) در مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از نظرات آقای خاتمی حمایت به عمل آورده و از قدرت گرفتن جناح محافظه کار در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.

مطالب مرتبط