برادر آیت الله خامنه ای: هاشمی رفسنجانی بهترین فرد برای توطئه آمریکا علیه نظام است

Image caption محمد خامنه ای برادر بزرگتر رهبر جمهوری اسلامی ایران است

محمد خامنه ای، برادر بزرگتر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفته است اکبر هاشمی رفسنجانی بهترین فرد برای توطئه آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی است.

آقای خامنه ای در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است که "دشمنان جمهوری اسلامی ایران در سال ۸۸ سنگ تمام گذاشتند و میرحسین موسوی را با دقت تمام و با عنایت به پشتیبانی آقای هاشمی و گروه‌های مخالف، برای هدف خود انتخاب کردند. طرح انقلاب رنگی آنها فی‌نفسه هیچ نقصی نداشت جز آنکه غیرت اسلامی و ملی ملت ایران و هوشیاری مردم را ندیده گرفته بودند."

برادر رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته که این جریان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو برنامه جدیدی دارد.

آقای خامنه ای گفته "حاصل جمع نظرات و کارشناسی‌های طراحان و اتاق فکر آمریکا و مشاوران داخلی آنها که سردمداران فتنه سال ۸۸ بودند همه بر روی هم به نظر می‌رسد که به سناریوی جدیدی منتهی شده است. در این طرح سعی شده شخصی را مطرح کنند که امکان بیشتری برای شرکت و گردآوری رأی داشته باشد و از منظر فکری نزدیکی بیشتری با آن ها داشته باشد. آن طور که از شواهد برمی آید، احتمالا آقای هاشمی رفسنجانی بهترین فرد برای این برنامه است و فرقی نمی‌کند که وی از عمق این توطئه آگاه باشد یا نباشد."

برادر آیت الله خامنه‌ای به شعار اعتدالگرایی آقای هاشمی رفسنجانی حمله کرده و گفته "اصحاب سیاست روز می‌دانند که اعتدال در اصطلاح غربی‌ها به گروه واسطه یا آلترناتیو طرفدار غرب گفته می‌شود و در اوایل انقلاب هم تبلیغات غربی، امام خمینی و مکتب سیاسی ایشان را افراط‌گرایی و برعکس، لیبرال‌های نهضت آزادی را میانه‌رو و معتدل می‌نامیدند و این اصطلاح را غربی‌ها هنوز در دولت‌های انقلابی دیگر هم به کار می‌برند."

محمد خامنه ای، رئیس بنیاد حکمت صدرا است که در سال ۱۳۷۳ خورشیدی با نظر آیت الله علی خامنه ای و با هدف "نشر حکمت و فلسفه اسلامی" تاسیس شد.

محمد خامنه ای تاکنون کمتر نظرهای سیاسی خود را مطرح کرده اما اظهارات او یکی از شدیدترین حملات لفظی، علیه اکبر هاشمی رفسنجانی است.

آقای هاشمی رفسنجانی از معدود شخصیت های نزدیک به آیت الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی است که هنوز در هیات حاکمه ایران حضور دارد هرچند که دامنه نفوذ و تاثیری گذاری او در سال های اخیر به طور محسوسی کاهش یافته است.

آقای هاشمی رفسنجانی در هفته های اخیر با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران، برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری تردید نشان داده است.

Image caption آقای هاشمی رفسنجانی طی چهار سال گذشته تریبون نماز جمعه تهران و ریاست مجلس خبرگان را از دست داده است

او گفته میراث دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برای رئیس جمهور بعدی بحران داخلی و تیرگی در وضعیت خارجی ایران است که باید بهبود یابد.

برادر آیت الله خامنه ای اما این گفته های آقای هاشمی رفسنجانی را "یکی دیگر از سفسطه‌های مطرح کنندگان نامزدی آقای هاشمی علاوه بر افاضات پیشین" خوانده است.

آقای خامنه ای گفته "طرح دو اصل جدید ولی بی‌محتوا و بدون معنای خارجی است. وضع کنونی در بهترین تفسیر می‌تواند ناظر به امور اقتصادی باشد ولی در پشت سر آن معنای دیگری هست که شعار فتنه ۸۸ بود یعنی مبارزه با دیکتاتوری و تبدیل نظام ولایت به جامعه مدنی."

به گفته آقای خامنه ای "مقصود از راهکار اثبات این موضوع است که ملت دچار بحران پیچیده و لاینحلی است و اکثریتی در جامعه ناهمدل و متخاصم وجود دارد و برای برون‌رفت از این بحران که مقام اعلای کشور و مسئولین هم قادر به حل آن نیستند، ایشان آماده حل مشکلات است با این فرض که مقبولیت عامه دارد و می‌تواند به محض احراز ریاست جمهوری، در کشور همدلی ایجاد کند."

مصاحبه ای که خبرگزاری فارس از این گفت و گو منتشر کرده به مقاله شباهت دارد و به نظر می رسد که مصاحبه به صورت مکتوب انجام شده است.

حملات لفظی چهره های نزدیک به آیت الله علی خامنه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی در روزهای اخیر شدت گرفته است.

دو روز پیش از این هم حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، آقای هاشمی رفسنجانی را "پیشگوی حوادث ۸۸ " خوانده بود که "خود در فتنه دست داشته است."

مطالب مرتبط