ایران دستگیری دو تبعه جمهوری آذربایجان را تائید کرد

Image caption روابط ایران و جمهوری آذربایجان در چند سال اخیر پرتنش بوده است

در پی اعتراض جمهوری آذربایجان به دستگیری دو تبعه آن کشور در تبریز، وزارت خارجه ایران اعلام کرده که "اتهام آنها اقدامات غیرقانونی از جمله برقراری برخی ارتباطات غیرمعمول بوده است."

وبسایت وزارت خارجه ایران به نقل از یک مقام آگاه در وزارت خارجه نوشته که "این افراد به عنوان گردشگر" به ایران سفر کرده بودند و اتهام آنها اقدامات غیر قانونی بوده است.

به گفته این مقام، قوه قضائیه در حال رسیدگی به اتهامات این دو نفر است.

سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز نسبت به دستگیری خانم خالده خالد نویسنده و عضو انستیتوی ادبی نظامی گنجوی و فردی به نام شامخال که ظاهرا دستیار وی بوده، اعتراض کرده است.

جمهوری آذربایجان با ارسال یادداشتی به وزارت خارجه ایران درخواست کرده که جزئیات بیشتری در باره بازداشت و محل نگهداری این دو شهروند جمهوری آذربایجان به آن کشور بدهد.

بنابر گزارش‌ها روز سه شنبه دهم اردیبهشت ماموران امنیتی شش نفر را در تبریز دستگیر کردند که این دو تبعه آذربایجان نیز در میان دستگیر شدگان هستند.

در چند سال گذشته روابط ایران و جمهوری آذربایجان پرتنش بوده است و دو کشور طی سه سال اخیر ده‌ها تن را به اتهام جاسوسی به نفع کشور مقابل، دستگیر کرده اند.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان از ابتدای سال گذشته میلادی و پس از آن که جمهوری آذربایجان اقدام به خرید ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی از اسرائیل کرد، رو به سردی بیشتری گذاشت.

ایران جمهوری آذربایجان را متهم می کند که به جاسوسان اسرائیلی اجازه داده تا از خاک آن کشور علیه ایران استفاده کنند. جمهوری آذربایجان هم ایران را به تلاش برای بی ثباتی آن کشور از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی متهم می کند.

هر دو کشور اتهامات طرف مقابل را رد کرده اند.

مطالب مرتبط