گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۱ روز تا انتخابات

فلاحیان: نرم‌افزار مبارزه با فساد اداری تهیه کردم

علی فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات ایران و نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است در صورت به قدرت رسیدن با فساد اداری مبارزه خواهد کرد.

آقای فلاحیان گفته که برای مبارزه با فساد اداری نرم‌افزاری را در دست تهیه دارد.

او گفته اگر ادارات دولتی از این نرم‌افزار استفاده کنند "از ۸۰ درصد فساد در دستگاه‌های دولتی جلوگیری می‌شود."

او همچنین گفته برنامه ۴۰۰ صفحه‌ای برای رونق اشتغال تهیه کرده است و وعده داده ایران را به کشوری "فراصنعتی" تبدیل کند.

خاتمی: فضای امنیتی نفس‌گیری بر کشور حاکم است

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران گفته است که "اعتماد متقابل بین مردم و دولت از میان رفته" و مردم و مراکز تولیدی وضع بسیار ناگواری دارند و "طبقه متوسط و جوان امید و اعتمادشان را از دست داده‌اند و این باید مجدداً احیا شود."

او گفته است که احیای وضعیت ایران و بازگشت به "نقطه صفر" یعنی پیش از دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد "در صورتی خواهد شد که تفاهمی در سطح بالا باشد. بدون اینکه رهبری بخواهند و بدون هماهنگی با ایشان مشکلات حل نخواهد شد."

آقای خاتمی درباره احتمال نامزدی خود در انتخابات گفته است: "من دارم فکر می کنم، آنچه که مهم است این است که می توانم خدمت کنم یا نه؟ می گذارند یا نه؟ با آمدنم دل ها از هم دورتر می شوند یا خیر؟"

محسن هاشمی: فرصتی برای رایزنی درباره نامزدی پدرم نمانده

محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، به وبسایت خبرآنلاین گفته است که دیگر زمان چندانی برای رایزنی و لابی کردن درباره نامزدی آقای هاشمی رفسنجانی باقی نمانده است.

آقای هاشمی گفته به نظر نمی‌رسد حکومت به دنبال حضور اکبر هاشمی رفسنجانی و یا محمد خاتمی در انتخابات پیش رو باشد.

او در پاسخ به احتمال نامزدی پدرش گفته: "بستگی به این دارد که آیا سیستم بخواهد بزرگان یا به قول خارجی‌ها شیرها را بخواهد وارد رقابت کند یا نه؟ باید دید نظام دنبال چه حالتی است و تا امروز به نظر می‌رسد دنبال رقابت شیرها نیست، در حالی که حماسه سیاسی با رقابت بزرگان اتفاق می‌افتد و حضور افراد متوسط حماسه ساز نیست."

او در پاسخ به این سوال که آیا رایزنی‌ها نمی‌تواند به حضور آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات بینجامد گفته است: "دیگر زمان آن گذشت و هر لابی که قرار بود تا الان انجام شده و دیگری فرصتی نیست."

ولایتی: نگفتم هاشمی رفسنجانی در 'فتنه' نقش داشته

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و نامزد ائتلاف سه نفره محافظه‌کاران امروز در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرده که هیچ‌وقت نگفته اکبر هاشمی رفسنجانی در ناآرامی‌های پس از انتخابات ۸۸ نقش داشته است.

آقای ولایتی در پاسخ به سوالی راجع به تشابه موضع او و سخنان اخیر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات گفته وزیر اطلاعات خودش باید پاسخگوی سخنان خود باشد و گفته: "هیچ گاه بنده نگفته‌ام هاشمی در فتنه ۸۸ نقش داشته است و این مورد از من به درستی نقل نشده است و من در گذشته تکذیب کرده‌ام و الان هم تکذیب می‌کنم."

برخی وبسایت‌های خبری هفته گذشته از قول آقای ولایتی نوشته بودند: "آقای هاشمی با حکم رهبر معظم انقلاب رئیس مجمع تشخیص مصلحت است و نظر مقام معظم رهبری این است که احترام ایشان حفظ شود اما اینکه آقای هاشمی در فتنه نقش داشته، معلوم است."

آقای ولایتی از اظهارنظر درباره نامزدی احتمالی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی و تایید صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان خودداری کرده است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته که ائتلاف سه نفره او و غلامعلی حداد عادل و محمدباقر قالیباف برای رسیدن به نامزد نهایی علاوه بر نظرسنجی از مردم، موضع روحانیان را هم در نظر می‌گیرد.

تابش: چرا از نامزدی احتمالی خاتمی و هاشمی رفسنجانی مضطرب شده‌‍‌اند؟

محمدرضا تابش، نماینده مجلس و از اقوام محمد خاتمی، به وبسایت خبرآنلاین گفته است: "اگر آقایان هاشمی و خاتمی در بین مردم پایگاهی ندارند، چرا از اعلام کاندیداتوری احتمالی آنها مضطرب و دستپاچه شده‌اند؟ چرا با سرمایه‌های معنوی، اجتماعی و انسانی این کشور این گونه بازی می‌کنند؟"

آقای تابش از روحانیان و مقام‌های بلندپایه خواسته‌ است "تا دیر نشده با این تندروی‌ها برخورد کنند و کار را بر محور دین مداری و خردورزی و عقلانیت و اعتدال برگردانند."

در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به موعد ثبت‌نام داوطلبان نامزدی محافظه‌کاران حاکم حملات تندی را متوجه اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی کرده‌اند.

برخی از اصلاح‌طلبان از از آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی می‌خواهند که در انتخابات پیش رو نامزد شوند.

این دو نفر تاکنون موضع‌گیری صریحی درباره احتمال نامزدی خود نگرفته‌اند.

'مشکلات اینترنت ربطی به انتخابات ندارد'

علی حکیم‌جوادی، معاون وزیر ارتباطات ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ارتباط کندی سرعت اینترنت در ایران با انتخابات ریاست‌جمهوری را رد کرده است.

آقای حکیم جوادی تاکید کرده: "نزدیک شدن زمان انتخابات هیچ نقشی در کاهش سرعت نخواهد داشت."

در هفته‌های گذشته کاربران ایرانی از کند شدن سرعت اینترنت و همچنین اختلال در استفاده از سرویس‌هایی چون جیمیل گلایه می‌کنند.

دولت ایران در تلاش است که با ساختن شبکه ملی اطلاعات کنترل خود بر دسترسی کاربران به اینترنت را بالا ببرد.

درگیری فیزیکی سخنرانی کواکبیان در اهواز را قطع کرد

خبرگزاری مهر می‌گوید سخنرانی مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس و نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری، به دلیل بروز درگیری قطع شده است.

آقای کواکبیان در دانشگاه چمران اهواز سخنرانی می‌کرده و به گفته خبرگزاری مهر سخنرانی او "به علت درگیری لفظی و بعد فیزیکی دانشجویان موافق و مخالف وی" قطع شده است.

بنا به همین گزارش آقای کواکبیان در سخنرانی خود انتقادهای تندی را متوجه دولت محمود احمدی‌نژاد کرده است.

شدت درگیری‌ها به ترتیبی بوده که مسئولان امنیتی دانشگاه ناگزیر شده‌اند آقای کواکبیان را از این این محل خارج کنند.

به رغم نزدیکی مواضع مصطفی کواکبیان به اصلاح‌طلبان، برخی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب تلویحا او را خارج از جناح خود می‌دانند.

مطهری: سخنان وزیر اطلاعات درباره خاتمی و هاشمی رفسنجانی نظر شخصی او است

علی مطهری، نماینده مجلس و از جمله محافظه‌کاران میانه‌رو، به روزنامه شرق گفته است که سخنان وزیر اطلاعات درباره عدم بازداشت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی و هشدار به آنها "نظرات شخصی ایشان است."

او گفته با وجود این که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، در سخنان خود نامی از آقای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نیاورده، مشخص است که منظور او همین دو نفر بوده‌اند و افزوده که این اظهارات "شائبه تشویش اذهان عمومی و تنش‌زایی را به وجود می‌آورد."

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات هفته گذشته هشدار داده بود:"کسی که خود را پیشگوی حوادث ۸۸ عنوان می کند و می گوید 'من گفتم، من بیانیه دادم' در حقیقت پیشگویی نکرده است، ما اطلاعات دقیقی داریم که این آقا در فتنه دست داشته است."

آقای مصلحی گفته بود: "زمانی که رهبری در نماز جمعه آن خطبه‌ها را بیان فرمودند چه کسی بود که نامه بدون سلام علیکم داد." به نظر می‌رسد اشاره آقای مصلحی به نامه‌ای بوده که اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات به رهبر ایران نوشته بود.

علی مطهری به روزنامه شرق گفته که پیش‌بینی‌های آن نامه درست از آب در آمده‌اند.

او گفته هشدارهای وزیر اطلاعات نظر شخصی او است و گفته با توجه به محبوبیت آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی و این که رهبر ایران سال کنونی را سال "حماسه سیاسی" نامیده، باید آنها وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند.