حسن روحانی: رفع حصر آیت الله منتظری با نامه من صورت گرفت

Image caption عکسی از آیت الله منتظری در دوران حصر خانگی

حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که رفع حصر آیت الله حسینعلی منتظری، قائم مقام سابق رهبر ایران، با تلاش او صورت گرفته بود.

آقای روحانی برای شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرده است.

او روز دوشنبه شانزدهم اردیبهشت گفت که "جلسات متعدد با هماهنگی همه دستگاه های مسئول در این رابطه برگزار کردم و در نهایت توانستم نسبت به رفع حصر آقای منتظری اقدام کنم. بنده درباره این حضور اجماع همه را حاصل کردم و برداشتن حصر آیت الله منتظری در نهایت با نامه من صورت گرفت."

آیت الله حسینعلی منتظری، بلند پایه ترین روحانی منتقد جمهوری اسلامی بود که پس از یک سخنرانی اعتراضی درباره آیت الله علی خامنه ای و تشکیک درباره مرجعیت او، پنج سال در خانه اش در قم در حبس خانگی قرار گرفت.

او اوایل زمستان سال ۱۳۸۱ و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی از حصر آزاد شد اما عباسعلی علیزاده، رئیس کل وقت دادگستری استان تهران، اعلام کرده بود رفع حصر آیت الله منتظری مشروط است.

با این حال حکومت ایران آیت الله منتظری را تا پایان عمر دوباره در حصر قرار نداد.

اینک بعد از گذشت بیش از ۱۰ سال از آن تاریخ، حسن روحانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که رفع حصر آیت الله منتظری با تلاش او صورت گرفته بود.

او در پاسخ به سئوالی درباره بازداشت خانگی گفته که افراد را نمی‌توان بدون محاکمه مجازات کرد.

در حال حاضر، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بیش از دو سال است که در بازداشت خانگی قرار دارند. زهرا رهنورد همسر آقای موسوی هم همراه او در حصر خانگی قرار دارد.

موضوع بازداشت خانگی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران به یکی از موضوعات مورد توجه نامزدهای این دوره بدل شده و آنها و چهره های سیاسی له و عمدتا علیه این اقدام حکومت، موضع گیری می کنند.

سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل پلیس ایران اوایل دی ماه سال گذشته خورشیدی در مصاحبه با روزنامه کیهان گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اجازه بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی را نداده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

به گفته او اگر مخالفت رهبر ایران نبود برخوردی شدیدتر از "حصر خانگی" با آنان می‌شد.

آقایان موسوی و کروبی به دنبال ادامه اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد از اواخر بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی قرار گرفتند.

مقام های قضایی و برخی از نمایندگان مجلس ایران ابتدا از محاکمه این دو در دادگاه سخن گفتند اما علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران گفت که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، به این دلیل محاکمه نمی شوند چون "حریم و یک عده هوادار دارند."

مطالب مرتبط