گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۹ روز تا انتخابات

غفوری‌فرد: هاشمی، خاتمی و قالیباف در نظرسنجی‌ها پیشتازند

حسن غفوری‌فرد، از محافظه‌کاران سنتی، به وبسایت خبرآنلاین گفته است که بنا به اطلاع او در میان کسانی که رسما اعلام کرده‌اند در انتخابات نامزد خواهند شد محمدباقر قالیباف بیشترین محبوبیت را دارد.

آقای غفوری‌‎فرد گفته که اگر تمامی چهره‌ها در نظر گرفته شوند اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمدباقر قالیباف به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در نظرسنجی‌ها دارند.

به گفته او علی‌اکبر ولایتی نفر بعدی در نظرسنجی‌ها است.

دعوت '۲۴۰۰ نفر' از الهام برای نامزدی در انتخابات

خبرگزاری ایسنا می‌گوید ۲۴۰۰ نفر با انتشار نامه‌ای خطاب به غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، از او درخواست کرده‌اند که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نامزد شود.

این افراد خود را "فرزندان انقلابی امام خامنه‌ای و فعالان بدنه اجتماعی جبهه گفتمانی سوم تیر در سراسر کشور"خوانده‌اند.

سوم تیر روزی است که محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست‌جمهوری ایران رسید.

نویسندگان نامه آقای الهام را "برادر انقلابی و ارزشی" خطاب کرده و گفته‌اند او "به عنوان لازمه و مقدمه رفع مشکلات، جنابعالی بیشترین شناخت را از وضعیت نقاط ضعف فعلی" دارد.

روحانی: در محل شمارش آرا دوربین بگذارید

حسن روحانی، نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری امروز در دانشگاه تهران پیشنهاد کرده است که برای اطمینان از صحت روند شمارش آرا دوربینی در محل شمارش آرا کار گذاشته شود، "تا همگان آرا شمارش شده را ببینند و آنچه را در شمارش آرا می‌گذرد بشنوند."

آقای روحانی همچنین پیشنهاد کرده که لیست آرا شمارش شده برای اطلاعات عموم در تابلوی اعلانات مساجد و مدارس نصب شود و همچنین در وبسایت‌های رسمی شورای نگهبان و وزارت کشور انتشار یابد.

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره بازداشت خانگی گفته افراد را نمی‌توان بدون محاکمه مجازات کرد. او همچنین درباره وضعیت آیت‌الله حسینعلی منتظری گفته: "جلسات متعدد با هماهنگی همه دستگاه های مسئول در این رابطه برگزار کردم و در نهایت توانستم نسبت به رفع حصر آقای منتظری اقدام کنم. بنده درباره این حضور اجماع همه را حاصل کردم و برداشتن حصر آیت الله منتظری در نهایت با نامه من صورت گرفت."

هم‌اکنون میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض انتخابات ریاست‌جمهوری قبل، در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

فرمانده پلیس ایران گفته است که این بازداشت خانگی به دستور مستقیم رهبر ایران انجام شده است.

مناظره دانشگاه تهران: احمدی‌نژاد مقابل تفکر غلط اصولگرایی ایستاده

Image caption عکس از جلسه حسن روحانی در دانشگاه تهران

به گزارش خبرگزاری مهر بهمن شریف‌زاده، روحانی طرفدار دولت، در مناظره‌ای که امروز در دانشگاه تهران برگزار شده، خطاب به دانشجویان گفته است: احمدی‌نژاد برای آنچه که شما مطالبه می‌کردید و می‌خواهید جهاد کرده و مقابل تفکر غلط اصولگرایی ایستاده است. مشایی هم به این خاطر تکفیر می‌شود اما باز هم به دنبال هاشمی {رفسنجانی} هستید."

او گفته: "در دنیا یک دو ضلعی بین انسان و خدا ایجاد کردند و راه حل مورد نیاز رفع تعارض بین انسان و خدا است. انسان در پای شریعت نباید ذبح شود بلکه شریعت آمده است که انسان را به سعادت برساند" و توضیح داده: "نگاه آقای احمدی نژاد این است که باید انسان را برگرفته از دنیای انسان بازتعریف کنیم."

علی شکوری‌راد، از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز در این مناظره از محدودیت‌های ایجادشده بر تشکل‌های دانشجویی و همچنین برخوردهای اطلاعاتی و امنیتی با دانشجویان انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر او به جمعیت کم حاضر در سالن چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران اشاره کرده و گفته: "صندلی‌های خالی این سالن به عملکرد آن لعنتی‌ها بر می‌گردد که دانشگاه ما را غیر سیاسی کردند، و الا همیشه دانشگاه ما برای مناظره‌ها مملو از جمعیت بود."

در این مناظره همچنین حسین قربان‌زاده، از هواداران محمدباقر قالیباف و غلامحسین بلندیان، از طرفداران مصطفی پورمحمدی نیز حضور داشته‌اند.

آیت الله خامنه ای: نخواهند توانست انتخابات را به تأخیر بیندازند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در دیدار با دست اندرکاران برگزاری انتخابات در ایران در مورد تلاش برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا هشدار داده است.

دفتر رهبر ایران در پیامکی از قول او نوشته است: "خیلی ها در این سالها خواستند انتخابات را کمرنگ کنند یا زمان آن را به تعویق بیاندازند یا حضور مردم را در آن بی رونق کنند، اما تا امروز نتوانسته اند و بعد از این هم به توفیق الهی نخواهند توانست."

آقای خامنه ای با انتقاد از نامزدهای معترض به نتایج اعلام شده دور قبلی انتخابات گفت که آنها به قانون عمل نکردند و برای حکومت هزینه ایجاد کردند.

او از دست اندرکاران برگزاری انتخابات خواست که قانون را مبنای عمل قرار دهند.

در روزهای اخیر بعضی منتقدان دولت ایران هشدار داده بودند که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، ممکن است در صورت رد صلاحیت یاران نزدیکش در انتخابات، از برگزاری به موقع آن سر باز بزند.

وزارت کشور: ثبت نام از فردا آغاز می شود

ستاد انتخابات وزارت کشور ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح فردا سه شنبه ۱۷ اردیبهشت در تهران آغاز خواهد شد.

در اطلاعیه ستاد انتخابات آمده است که ثبت نام تا روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

داوطلبان نامزدی در انتخابات باید شخصا برای ثبت نام مراجعه کنند یا نماینده تام الاختیار بفرستند.

شورای نگهبان پس از پایان مهلت ثبت نام، پنج روز فرصت دارد تا در مورد احراز صلاحیت داوطلبان تصمیم بگیرد. این مهلت تا پنج روز قابل تمدید است.

پس از اعلام نام داوطلبان تأیید صلاحیت شده، تبلیغات انتخاباتی رسما آغاز می شود.