معاون وزارت خارجه ایران: سهم ما در دریای خزر کمتر از روسیه نیست

Image caption قزاقستان، ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و ترکمنستان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند

محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت امور خارجه ایران و نماینده این کشور در مذاکرات دریای خزر گفته است که سهم ایران از این دریا کمتر از روسیه نیست.

آقای آخونزاده شانزدهم اردیبهشت (ششم مه) به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که "سهم ایران در دریای خزر اگر بیش از فدراسیون روسیه نباشد، کمتر نیست."

ایران به تازگی میزبان نشست معاونان وزارت خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر بوده است.

جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال سیاسی، همسایگان جدید خزر شدند و همراه روسیه و ایران پنج کشور ساحلی دریای خزر را تشکیل می دهند.

این کشورها نزدیک به دو دهه است که سرگرم تدوین رژیم حقوقی تازه‌ای برای این دریا هستند.

پیش از فروپاشی شوروی، دریای خزر دریای مشترک میان ایران و شوروی بود و دو کشور در این زمینه دو عهدنامه با هم امضا کرده بودند.

معاون وزارت خارجه ایران گفته است که قراردادهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق همچنان از اعتبار خود برخوردار است و تا زمانی که درباره قرارداد جدیدی توافق نکنیم، ارجاع به همان دو قرارداد قبلی خواهد بود.

با این همه از حدود یک دهه پیش سه کشور ساحلی خزر، به طور دو و سه جانبه این دریا را میان خود تقسیم کرده اند.

بر اساس این توافق، قزاقستان ۲۷ درصد، روسیه ۱۹ درصد، جمهوری آذربایجان ۱۸ درصد و ترکمنستان حدود ۲۳ درصد از خزر را در اختیار گرفتند و حداکثر حدود ۱۳ درصد از خزر سهم ایران باقی خواهد بود. ایران بارها اعلام کرده این توافق های چندجانبه را که بدون حضور این کشور بوده قبول ندارد و به رسمیت نمی شناسد.

معاون وزرات خارجه ایران گفته تلقی ما این است که سهم تهران و مسکو به عنوان دو طرف این قراردادها باید یک نسبت برابر داشته باشد.

او در عین حال از آمادگی ایران برای شرکت در اجلاس سران پنج کشور ساحلی دریای خزر خبر داده که قرار است تا پایان سال جاری میلادی در مسکو پایتخت روسیه برگزار شود.

آقای آخوندزاده گفته است که استراتژی ایران در مورد دریای خزر این است که "اولا روابط کاملا دوستانه و نزدیکی با همه کشورهای ساحلی داشته باشیم و دوم، اجازه ندهیم نیروهای بیگانه در منطقه خزر حضور داشته باشند."

معاون وزارت خارجه ایران با اشاره به آب اندازی ناوشکن جماران-۲ در آب های خزر گفته که "این امر برای اولین بار در تاریخ ایران صورت می گیرد که ما ناوی در آب های دریای خزر داشته باشیم، البته در زمان نادرشاه افشار اقداماتی صورت گرفت اما متوقف شد."

ناوشکن جماران-۲ اواخر سال گذشته خورشیدی با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به آب انداخته شد.

قرار است این ناوشکن پس از انجام عملیات تکمیلی و گذراندن تست های نهایی به طور رسمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق شود.

ایران به طور جدی مخالف حضور نیروهای نظامی خارجی در خزر است و همچون روسیه مکررا اعلام می کند که پنج کشور ساحلی دریای خزر می توانند امنیت این دریا را حفظ کنند.

مطالب مرتبط