نامه شیرین عبادی به احمد شهید در مورد فشار بر ۱۰ زندانی سیاسی ایرانی

زندان اوین
Image caption ۱۰ نفر از زندانیان معترض به رفتار مسئولان به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شده اند که دارای شرایط سختی است و زیر نظر وزارت اطلاعات قرار دارد

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ با ارسال نامه ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، راجع به وضعیت ۱۰ تن از زندانیان سیاسی ایرانی ابراز نگرانی کرد.

خانم عبادی در نامه ای که روز ۱۵ اردیبهشت (۵ مه) ارسال شده، از آقای شهید خواسته است که مسئولیت مقام های ایرانی را در زمینه سلامت زندانیان به آنها گوشزد کند و فشارهای اخیر بر این زندانیان را، در هنگام بررسی پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی مورد توجه قرار دهد.

در پی اعتراض ۱۰ نفر از زندان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین به رفتار مسئولان زندان، این عده از روز یکشنبه ۸ اردیبهشت به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده اند که دارای شرایط سختی است و زیر نظر وزارت اطلاعات قرار دارد.

این ۱۰ زندانی عبارتند از سعید مدنی، عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیرخسرو دلیرثانی، محمد حسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی، که عده‌ای از آنها شرایط جسمانی نامساعدی داشته و نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارند.

شیرین عبادی در نامه خود، با اشاره به وضعیت سلامت تعدادی از این زندانیان نوشته است: "با عنایت به اینکه در سال‌های قبل چند تن‌ از زندانیان مانند هدی صابر و محسن دکمه چی به علت عدم رسیدگی پزشکی‌ و درمان به موقع، جان خود را از دست داده اند، بنابراین عدم امکانات پزشکی‌ جان زندانیان را تهدید می‌‌کند."

خانم عبادی افزوده است: "توجه فوری به وضعیت زندانیان در سراسر کشور، به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، ضرورت تام دارد تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود."

دور جدید تنش

Image caption شیرین عبادی: توجه فوری به وضعیت زندانیان در سراسر کشور، به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین ضرورت تام دارد تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود

به گزارش سایت کلمه، متعلق به مخالفان دولت، انتقال ۱۰ زندانی بند ۳۵۰ به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ پس از آن صورت گرفت که مسئولان، زندانیان را برای عزل سعید مدنی وکیل این بند تحت فشار گذاشتند.

عنوان "وکیل بند" در زندان های ایران به کسی اطلاق می شود که به انتخاب زندانیان، به پی گیری وضعیت رفاهی همبندان خود و انتقال خواست های معیشتی آنها به مسئولان می پردازد.

در هفته گذشته، در پی مقاومت زندانیان سیاسی در مقابل فشار مسئولان برای عزل سعید مدنی، روابط میان دو طرف به تنش گرایید و نهایتا گارد زندان با ورود به بندد ۳۵۰، ده تن از معترضان را به بند ۲۴۰ انتقال داده و ممنوع الملاقات کردند.

به نوشته کلمه، در پی این برخورد، زندانیان دیگر در بند ۳۵۰ دست به اقدامات اعتراضی زده و خواستار بازگشت همبندان خود شده اند.

گزارش شده که ۳۵ نفر از این معترضان در حرکتی اعتراضی برای اعلام همبستگی با همبندان سابق، حضور در سال های ملاقات زندان را تحریم کرده اند.

شیرین عبادی با اشاره به اینکه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ گفته اند در صورت ادامه شرایط موجود دست به اعتصاب غذا خواهند زد، هشدار داده که ممکن است که در صورت عدم رسیدگی به مطالبات زندانیان بر "وخامت اوضاع" افزوده شود.