بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران؛ شانزدهم اردیبهشت

روزنامه‌های صبح امروز تهران در گزارش‌های اصلی خود از روشن شدن تکلیف اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نوشته و از قول هاشمی رفسنجانی نوشته اند نامزد شدن برای انتخابات آینده منوط به موافقت رهبر است.

انتقاد از برنامه‌های انتخاباتی احمدی نژاد که به نوشته روزنامه‌ها هزینه آن از جیب مردم پرداخت می‌شود و انتقاد از شرایط سخت اقتصادی مردم از دیگر مسائلی است که روزنامه‌های امروز بدان پرداخته اند.

اردوهای انتخاباتی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

محمدحسین مهرزاد در گزارش اصلی اعتماد نوشته اردوگاه اصلاح‌طلبان نسبت به رقیب اصولگرا سر و سامان بیشتری دارد. آنها هم در تعدد کاندیداهای فعلی و هم در ساز و کار انتخاب کاندیدای نهایی کیلومترها جلوتر از رقیب اند. در مقابل حدود ۲۰ کاندیدای اصولگرا و دولتی اصلاح‌طلبان تنها با چهار چهره شاخص وارد گود شده‌اند؛ از بین این چهار گزینه، دو نفر هنوز حتی فعالیت انتخاباتی خود را هم شروع نکرده و اعلام داشته‌اند تنها در صورتی وارد عرصه می‌شوند که اجماع تمام اصلاح‌طلبان را پشت سر خود داشته باشند.

به نوشته این گزارش ساز و کار انتخاب کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان بسیار ساده‌تر و روان‌تر از مکانیزم‌های پیچیده اصولگرایانی است که از همین امروز بوی اختلاف از آن بلند شده است. در اردوگاه اصولگرایان هر کس ساز خودش را کوک می‌کند تا شاید کاندیدای نهایی باشد. عده‌یی با محوریت آیت‌الله مصباح تنها به اصلح بودن می‌اندیشند و خود را صاحب صلاحیت‌تر از دیگران می‌دانند. عده‌یی دیگر که نام ائتلاف ۱+۲ را بر خود گذاشته‌اند هنوز نمی‌دانند خروجی ائتلاف‌شان قرار است با نظرسنجی مشخص شود یا نظر علما و خواص سیاسی.

سولماز ایکد‌‌‌ر در گزارشی در بهار نوشته د‌‌‌‌ولت میتینگ «آزاد‌‌‌‌ی ۲» را برگزار می‌کند‌‌‌‌ اما به شکلی د‌‌‌‌یگر و این‌بار د‌‌‌‌ر قم. هنوز عرق میتینگ ۲۹ فرورد‌‌‌‌ین د‌‌‌‌ر ورزشگاه آزاد‌‌‌‌ی خشک نشد‌‌‌‌ه که خبر از برگزاری همایشی با عنوان اجلاس هم‌اند‌‌‌‌یشی وحد‌‌‌‌ت و تقریب مذاهب می‌رسد‌‌‌‌‌‌‌‌. گویا د‌‌‌‌ولت قصد‌‌‌‌ کمترین توجهی به مرد‌‌‌‌م و مسئولان نسبت به برگزاری همایش‌هایی ند‌‌‌‌ارد‌‌‌‌ که بوی انتخابات می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌.

به نوشته این گزارش، میتینگ آزاد‌‌‌‌ی هزینه‌ای بیش از ۵۰۰ ‌میلیون تومان داشت و همایش هم‌اند‌‌‌‌یشی با هزینه‌ای حد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ ۳۰۰‌ میلیون تومان قرارست برپا شود. هرچند‌‌‌‌ این مبالغ د‌‌‌‌ر مقابل بود‌‌‌‌جه د‌‌‌‌ولت، رقمی نیست اما با توجه به مشکلات اقتصاد‌‌‌‌ی کشور و مرد‌‌‌‌م، معلوم نیست د‌‌‌‌ولت از کد‌‌‌‌ام جیب میتینگ برگزار می‌کند‌‌‌‌؟ میتینگ نوزد‌‌‌‌هم این ماه را معاون حوزه امور روحانیت د‌‌‌‌ولت برگزار می‌کند‌‌‌‌. برای این میتینگ حد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ ۵۰۰ نفر از روحانیون شهرهای مختلف ایران د‌‌‌‌عوت شد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌. هفته گذشته، مجمع تقریب از این همایش انصراف د‌‌‌‌اد‌‌‌‌. اما د‌‌‌‌ولت از برگزاری این همایش عقب ننشست.

و خلاصه گزارش بهار این است که: محفلی با ۵۰۰ روحانی که برای هریک حد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ ۶۰۰‌هزار تومان هزینه خواهد‌‌‌‌ شد‌‌‌‌، فرصت مناسبی د‌‌‌‌ر اختیار د‌‌‌‌ولت می‌گذارد‌‌‌‌ تا شکست میتینگ آزاد‌‌‌‌ی را جبران کند‌‌‌‌. میتینگ آزاد‌‌‌‌ی به بهانه تقد‌‌‌‌یر از خاد‌‌‌‌مان سفر‌های نوروزی د‌‌‌‌ر ورزشگاه صد‌‌‌‌‌هزار نفری برگزار شد‌‌‌‌ ولی با اقبال عمومی همراه نبود‌‌‌‌. منتقد‌‌‌‌ان اصولگرای د‌‌‌‌ولت میتینگ آزاد‌‌‌‌ی را شکست بزرگ لقب د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ند‌‌‌‌.

همین سه چهار ماهه

سیاست روز با چاپ عکسی از احمدی نژاد در سفر استانی دیروز خود نوشته: این جمله بارها از سوی رئیس جمهور گفته شده است که در چند ماه آینده یا ۳ تا ۴ ماه آینده بساط بداخلاقی‌ها جمع می‌شود یا در چند ماه آینده اتفاقات خوبی رخ می‌دهد روز گذشته هم این جمله تکرار شد و رئیس جمهور در جمع مردم ارومیه گفت:ملت ایران دست بسته نیست و به فضل الهی به سرعت و ظرف چند ماه بساط بداخلاقی‌ها از ایران عزیز جمع خواهد شد.

این روزنامه پرسیده: ۳ تا ۴ ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پرسشی است که برای رسیدن به پاسخ آن باید صبر کرد و دید. اگر منظور انتخابات ریاست جمهوری باشد که ۲۴ خرداد برگزار می‌شود و حدود ۴۰ روز به برگزاری آن مانده است. شاید هم اشاره رئیس‌جمهور به زمان تحلیف رئیس‌جمهور جدید باشد.

تا کی صبر کنیم

محمد حسین روانبخش در مردم سالاری نوشته: محمود احمدی‌نژاد دیروز به مجلس رفته و عمر باقیمانده دولت را چهار ماه اعلام کرد در حالی که کمتر از سه ماه به پایان کار دولت باقی مانده و ۱۲ مرداد باید دولت تحویل داده شود! به هر حال‌، دولتمردان هر چه بگویند باز هم دولت فعلی فقط سه ماه دیگر سرکار می‌ماند و البته‌، خیلی‌ها امیدوارند که بعد از این سه ماه‌، روزگار رفتارهایی مثل «بگم – بگم » تمام شود‌، اما گویا دولتمردان، حداکثر دو ماه دیگر بعد از آن هم برای خود کارهایی تعریف کرده‌اند.

به نوشته این مقاله: رییس دولت فعلی همان جا به اطلاع مردم رساند که کمتر از پنج ماه بساط بداخلاقی‌ها به فضل‌ الهی از ایران جمع می‌شود. صاحب نظران گفتند‌: گویا خداحافظی با صندلی کمی تا قسمتی سخت است که هر چند ساعت یکبار‌، یک ماه به عمر دولت اضافه می‌شود! اما مردم هم با شنیدن این اظهار نظر اعلام کردند‌: هشت سال با هشت سال و دو ماه خیلی فرق ندارد‌؛ اگر همین هم باشد ما راضی هستیم‌؛ بالاخره یک روز باید بگم – بگم‌ها تمام شود دیگر!

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته: جناب احمدی‌نژاد چرا نمی‌گوید. همین دیروز هم فرموده‌اند که «در سفرهای دور چهارم بنا بر این بود که به همه شهرستان‌ها بروم اما سفرها با وقفه انجام شد که بعدا علت آن را می‌گویم.» جناب احمدی‌نژاد که اهل بگم بگم هستند خب چرا نمی‌گویند که چه خبر است؟

به نوشته این طنزنویس: جناب رییس‌جمهور فرموده‌اند که «البته موانعی وجود دارد که روزی خواهم گفت اما کمتر از پنج ماه بساط بداخلاقی‌ها به فضل‌الهی از ایران جمع می‌شود.» یعنی قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ قطعا منظور ایشان با رییس‌جمهور شدن جناب قالیباف یا مثلا جناب هلو یا همان دکتر لنکرانی خودمان که محقق نخواهد شد. کلا تازگی‌ها جناب احمدی‌نژاد هم به زبان ایما و اشاره سخن می‌گویند و بگم بگم را به آینده واگذار می‌کنند. عجب!

فوتبال و فساد

Image caption پیروزی آبی و زرد در صفحه اول فرهیختگان

اعتماد در گزارشی نوشته فوتبال ایران سال‌هاست با مساله تقلب و تبانی یا به بیان واضح‌تر فساد، درگیر است و نظر چند صاحب نظر را پرسیده. داریوش مصطفوی رییس اسبق فدراسیون فوتبال گفته باید به گذشته و ۱۵-۱۰ سال اخیر نگاهی بیندازیم و ببینیم در این مدت جامعه فوتبال ما چه تغییری کرده است که تا این حد شاهد رشد فعالیت دلال‌ها، سایت‌های شرط‌ بندی و زمینه‌های دیگر فساد هستیم. من دلیل این اتفاقات نامیمون را انتخاب مدیران غیرفوتبالی برای فوتبال می‌بینم. ما امروز شاهد فوتبال ناسالمی هستیم که برای پیروزی نه در جست‌وجوی روشنایی که به دنبال جایی تاریک است تا ده‌ها زد و بند بین مربی، بازیکن و مقامات رسمی و. . . شکل بگیرد.

بهمن فروتن مربی فوتبال به اعتماد گفته من فکر می‌کنم همین که مسوولان پذیرفته‌اند فساد، تبانی، دوپینگ، تاثیر‌گذاری روی دارورها و... در ورزش ایران وجود دارد، خودش قدم مثبتی است که به فوتبال ایران کمک می‌کند اما مبارزه با فساد در فوتبال ایران چیز تازه‌یی است و تجربه بالا و تلاش مضاعفی نیاز دارد. اگر مسوولان فوتبال کشور ما ارتباط بگیرند با مراکز مبارزه با فساد در کشورهایی مثل سنگاپور و مالزی، می‌توانند بهتر با این مساله برخورد کنند. آنها تجربیات بسیاری در این زمینه دارند.

مجید جلالی یک مربی دیگر فوتبال گفته فوتبال اگر استعداد بیشتری برای رشد فساد دارد، برای این است که عرصه رقابت است. این فضا استعداد زیادی برای این دارد که افراد مادیات و منافع شخصی خود را در اولویت قرار دهند. مساله مهم این است که فضای فوتبال به دلیل محبوبیتی که دارد، بر کل جامعه تاثیر می‌گذارد. وقتی در یک نظرسنجی ۹۶ درصد از مربیان می‌گویند تبانی و زد و بند در فوتبال وجود دارد، باید دانست که به بدترین نقطه برای تاثیرگذاری منفی روی جامعه رسیده‌ایم.

دولت‌ها با اقتصاد چه کردند و چه می‌خواهند بکنند

ولی درویشی مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته کیست که نداند دولت اصلاح‌طلبی علیرغم سقوط قیمت نفت به ۹ دلار، از نظر اقتصادی دستاوردهایی داشت به عظمت پارس جنوبی و ایجاد اشتغال ناشی از آن، افتتاح فرودگاه امام، علی‌رغم همه سنگ اندازی‌ها، سوآپ نفت و گاز، حجم انبوه مبادلات اقتصادی با اروپا و آسیای میانه، رونق بورس، ثبات و افزایش ارزش پول ملی و بهبود ملموس وضع معیشت مردم و...و اما کیست که نداند درآمد بیش از ۷۵۰ میلیارد دلاری دولت اصولگرایان یعنی چه؟ کیست که نداند راه‌اندازی چند پروژه و ناتمام رها کردن سایر پروژه‌ها یعنی چه؟

به نوشته این مقاله کیست که نداند اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه‌ها یعنی چه؟ کیست که نداند کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی به یک‌سوم یعنی چه؟ کیست که نداند کشور را به زیر بار تحریم‌های بین‌المللی بردن یعنی چه؟ کیست که نداند کشور را در معرض تعرض دشمنان بدخواه و فرصت‌طلب و کینه‌توز قرار دادن یعنی چه؟ کیست که نداند بروز فساد ناشی از فقر و تبعات اجتماعی آن یعنی چه؟ کیست که نداند اختلاس‌های ریز و درشت و قائل شدن خط قرمز برای این و آن در یک دولت اسلامی یعنی چه؟ و ...

مردم سالاری در نهایت یادآوری کرده که حتی کاندیداهای اصولگرا به صراحت عنوان می‌کنند که «برای بازسازی ویرانی‌های ایجاد شده در این دولت و بازگرداندن کشور به وضعیت قبلی ۳ تا ۴ سال کار و تلاش بی‌وقفه یک دولت قوی نیاز است»، آنها خوب پاسخ دهند که مملکت در این دو سال اخیر چنان ویران شد؟ اقتصاد و سیاست و روابط خارجی کشور در همین دو سال اخیر چنان تأسف برانگیز شد.

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته این روزها رقابت‌ها و تبلیغات انتخاباتی داوطلبان ریاست جمهوری مورد توجه همه است. اگرچه اکثر داوطلبان برنامه‌های اقتصادی برای مقابله با چالش‌های اقتصاد ایران را اعلام نکرده‌اند، ولی تا همین جا هم می‌شود گفت که همه آنها خواستار سامان بخشیدن به اقتصاد ملی هستند. اما سوال مهم این است که آیا همه شرایط اقتصادی برای تغییراتی اساسی از نیمه دوم سال‌جاری مهیا هست یا خیر؟ و برنامه رییس‌جمهور جدید برای سامان دادن اقتصاد چیست؟ پاسخ به این سوال که باید فارغ از کلی‌گویی باشد، یک انتظار ملی است.

به نوشته این استاد دانشگاه: اکنون آثار رکود تورمی اقتصاد بیش از پیش خود را نشان می‌دهد، منابع مالی دولت محدودتر از سال‌های قبل است و به دلیل افت شدید درآمدهای نفتی دولت، پیامدهای این کاهش بر هزینه‌های عمرانی و سطح فعالیت‌های اقتصادی قابل پیش‌بینی است. در کنار اینها باز پرداخت بدهی‌های انباشته شده دولت به بانک‌ها، مردم، پیمانکاران و نیز نوسانات ارزی را اضافه کنید. بسیاری از منتقدان اعتقاد دارند که انضباط مالی و بودجه‌ای در سال‌های اخیر به کمترین سطوح تنزل یافته است.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت نتیجه گیری کرده چنین شرایطی می‌تواند زمینه ساز نوسان‌های غیرعادی در بخش‌های مختلف اقتصادی و بروز پدیده‌های مخرب اقتصادی شود. واقعیت‌های امروز اقتصاد ایران افزایش شدید حجم نقدینگی و تورم، رکود و کاهش سطح اشتغال، بودجه‌های انبساطی و غیرشفاف و افزایش سطح مطالبات عمومی و کاهش شدید میزان برنامه‌پذیری و نظارت‌پذیری اقتصاد ایران است. پرسش مهم این است که چه باید کرد؟ چگونه می‌توان با این پدیده‌های نابهنجار با رویکردی نظام‌مند مقابله کرد؟

رییس جمهور جدید و چالش‌های اقتصادی پیش‌رو

ابتکار در سرمقاله خود نوشته: هواداران کاندیداها در تدارک راه اندازی ستادهای خود می‌باشند. طرح شعارهای جذاب و مورد توجه رسانه‌ها به یک هنر تبدیل گردیده است. افشاگری و تهدید مهمترین تاکتیک نامزدها شده است.گویا بناست هر کسی نسبت به دیگری موضع سلبی داشته باشد. همه به شکل کلی نسبت به وضع موجود اعلام انزجار و بیزاری می‌جویند. یکی وعده حل مشکلات گرانی را ظرف یکسال می‌دهد. آن یکی سوء مدیریت را عامل آشفتگی کنونی بر می‌شمارد. آن دیگری دیپلماسی ضعیف کشور را دلیل وضع کنونی می‌داند و....اما در این میان و برفراز این کنش و واکنش‌ها، پرنده گرانی هر روز در آسمان کوتاهی‌ها و بی تدبیری‌ها بیشتر و بیشتر اوج می‌گیرد. ماشین گرانی آنچنان سرعت گرفته که ماشین وعده‌ها را هم پشت سرگذاشته است.

به نوشته این مقاله در گذشته موج گرانی‌ها در زیر خروار وعده و توجیه مسئولان، استتار می‌شد و مردم به شک می‌افتادند که شاید انتظاراتشان زیاد شده و دچار سیاه نمایی گشته اند از این روی به خود نهیب می‌دادند که وضع خوب است اینقدر نق نزن! ولی حالا که واقعیت گرانی، امان مردم را بریده و نفس بسیاری را گرفته است؛ کم نیستند مردمی که در نتیجه فشار گرانی به تنفس مصنوعی، خود را سر پا نگه داشته اند. سابق بر این گرانی نقل محافل عمومی بود. در محافل عمومی بخصوص در جاهای مانند مترو، بی آرتی، اتوبوس، تاکسی، صف نانوایی و..... معمولاً موضوع گرانی، پای ثابت بحث‌ها و گفت و گوهای سرپایی و فوریتی بود. البته در میان بحث‌های داغ گرانی، بحث‌های سیاسی و گمانه زنی پیرامون انتخابات، دولت بعد، رئیس جمهور آینده و...... نیز مطرح می‌شد ولی حالا مردم رمق بحث پیرامون گرانی را هم ندارند.

و خلاصه سرمقاله ابتکار این که: در گذشته بحث‌ها مردم را آرام می‌کرد و همدیگر را دل داری می‌دادند ولی اکنون سکوت مرموزی در محافل عمومی حاکم است. هزار ناگفته از نگاه مردم پیداست. چهره در هم آنان، جای دردل‌های محفلی را پر کرده است و قیافه آنان جای فریاد را گرفته است. در این بین نامزدها به تصور اینکه تُن صدایشان می‌تواند فضا را داغ نماید، سعی می‌کنند ولوم صدایشان را بالا ببرند؛ غافل از اینکه وقتی استغاثه مردم شنیده نشود، هیاهوی آنان هم در غم گرانی و بیکاری گم می‌شود.

اندر فواید افشاگری

اسماعیل امینی در ستون طنز تهران امروز نوشته: افشاگری به اندازه تاریخ خلقت انسان سابقه دارد. کسی که می‌خواهد افشاگری کند اول باید مقدماتش را فراهم کند، مقدمه افشاگری خوردن چیزهای ممنوع است. اول آدم را وسوسه می‌کنند که برود آن چیز ممنوع را بخورد، بعد آدم می‌بیند که مواضعش شفاف شده است و همه چیز افشاشده است و هیچ چاره‌ای ندارد مگر آنکه خدا به دادش برسد.

به نوشته این ستون: یکی از فواید افشاگری این است که، توجه اذهان را به سمت دیگران معطوف می‌کند و هیچ‌کس جرات نمی‌کند از آدم بپرسد: خودت چه کاره‌ای؟ چون کسی که افشاگری می‌کند لابد آدم خوبی است و سالم است و پاک است و چیزی نخورده است و اگر خورده لابد دهانش را آب کشیده و مسواک زده و حتی ورزش کرده و چربی‌های اضافی ناشی از پرخوری را سوزانده است و حالا چابک و قبراق و سرحال است و با خیال راحت می‌تواند افشاگری بکند.

و خلاصه طنز تهران امروز این که: یک جنبه مهم افشاگری هم این است که تا مدتی، آدم را جلوی دوربین‌ها و در تیترهای درشت به نمایش می‌گذارد، همه‌اش که نمی‌شود آدم با ادا در آوردن و لبخند زدن و علامت پیروزی نشان دادن و جشن گرفتن و شام دادن.

کارتون روز

Image caption کتابخانه ، کارتون احسان گنجی، اعتماد

مطالب مرتبط