آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۸ روز تا انتخابات

به روز شده:  15:25 گرينويچ - سه شنبه 07 مه 2013 - 17 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران از صبح امروز در تهران آغاز شده است و تا عصر روز شنبه ادامه خواهد داشت.

 2. صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات کشور به کسانی که "شرایط ثبت نام را ندارند" توصیه کرد به وزارت کشور مراجعه نکنند، او با این حال تأکید کرد که از همه مراجعه کنندگان ثبت نام خواهد شد.

 3. به گزارش خبرگزاری‌های ایران، ثبت نام کنندگان سرشناس تا ساعت 11 صبح به وقت تهران اینها بوده‌اند:

  • صادق واعظ زاده (معاون علمی محمود احمدی نژاد در دوره اول ریاست جمهوری)
  • کامران باقری لنکرانی (وزیر بهداشت در دولت نهم و نامزد جبهه پایداری در انتخابات پیش رو)
  • محمد سعیدی کیا (وزیر پیشین مسکن و شهرسازی)
  • حسن روحانی (رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت)

   

 4. مصطفی کواکبیان، نامزد جبهه مردمسالاری هم ثبت نام کرد.

 5. حسن روحانی در هنگام ثبت نام در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد رنگ انتخاباتی اش گفته است: هنوز رنگ نهایی انتخاب نشده است، ولی بعضی از هوادارانم رنگ بنفش را انتخاب کرده اند.

 6. علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی در حاشیه ثبت نام حسن روحانی برای نامزدی ریاست جمهوری گفت: "بنده شب گذشته ملاقاتی با هاشمی‌رفسنجانی داشتم و ایشان بار دیگر تاکید کردند که در انتخابات حضور نخواهند داشت."

  آقای یونسی اضافه کرد : "ما مطمئن شده‌ایم که آقای هاشمی نمی‌آید و اگر بر فرض محال ایشان کاندیدا شوند، آقای روحانی به نفع وی کنار خواهند رفت."

 7. مصطفی کواکبیان در حاشیه ثبت نام برای انتخابات گفت که شعار انتخاباتی اش "زنده‌باد اصلاحات" نام دولتش "دولت اخلاق" و رنگ مورد نظرش "رنگ سبز" است.

  به گزارش خبرگزاری فارس وی در جمع خبرنگاران گفت: "نگران نیستم و انشاء‌الله رأی می‌آورم اما به هر دلیلی اگر مردم من را نپسندیدند به رقیبی که براساس قانون انتخاب شده یک «جعبه شیرینی» خواهم داد."

 8. روزنامه بهار به نقل از محمد علی نجفی، عضو شورای شهر تهران نوشته است که بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هیئت‌های اجرایی تمام شده و به گفته آقای نجفی خبرهای رسیده حاکی از رد صلاحیت چهره‌های شاخص و معتدل اصلاح‌طلب است.

 9. سایت الف، در گزارشی در خصوص انتخابات و نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری نوشت: براساس نظر سنجی یک نهاد نظارتی محمد خاتمی ،اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد باقر قالیباف بیشترین آرا را در سطح کشور به خود اختصاص داده‌اند.

 10. عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما گفته است که برای هر نامزد حداقل 6 ساعت برنامه تلویزیونی و 4 ساعت برنامه رادیویی تدارک دیده شده که به گفته او امکان افزایش بیست درصدی آن نیز وجود دارد.

 11. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: "کسانی که نقش موثری در فتنه دارند انتظار نداشته باشند که شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید بکند چون مردم نخواهند بخشید اما ممکن است کسانی فریب خورده باشند و در یک زمان مناسبی متوجه شدند و به آغوش نظام برگشتند این را ما در رابطه با آنها با رافت اسلامی اعلام نظر می کنیم کما اینکه در مجلس شورای اسلامی هم این اتفاق افتاد برخی افراد که به این قضیه متهم بودند و در بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که به هر حال اینها نقش موثری نداشتند و اعلام برائت کردند اینها در بررسی صلاحیت ها موثر بود الان هم بر همین اساس عمل می کنیم."

  بسیاری از اصولگرایان از رخدادها و اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره پیش به عنوان "فتنه 88" نام می برند

 12. در واکنش به حمله محمد خامنه ای، برادر رهبر ایران به اکبر هاشمی رفسنجانی روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله ای نوشته است که "خائن" شمردن آقای هاشمی در رابطه با ماجرای مک فارلین با نظرات آیت الله خمینی و آیت الله علی خامنه ای در خصوص آقای هاشمی منافات دارد.

  فواد صادقی، نویسنده این مطلب در روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است: "اگر هاشمی رفسنجانی در موضوعی مانند مک فارلین اینچنین به امام و رهبری خیانت می‌کرد، رهبر انقلاب که به مراتب بیش از ما و جناب سید محمد خامنه‌ای در جریان موضوع بوده اند، آیا چنین تاییداتی را که درباره شخصیتی دیگر نداشته اند، ابراز می‌کردند؟"

  محمد خامنه ای چند روز پیش درباره نامزدی احتمالی آقای هاشمی گفت که او "بهترین فرد برای توطئه آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی" است.

 13. چهار سال پیش، 38 روز مانده به انتخابات چه خبر بود؟ اگر می خواهید به یاد بیاورید، اینجا را ببینید.

 14. محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری از رویکرد اکبر هاشمی رفسنجانی در نسبت با رهبر ایران انتقاد کرد.

  آقای قالیباف گفت: "با توجه به اینکه آقای هاشمی در پیروزی انقلاب و تداوم انقلاب نقش های جدی داشتند و کسی نمی تواند نقش ایشان را نادیده بگیرد، در حوزه سیاسی به نظر من یک اشکال جدی به آقای هاشمی وارد است و آن برخی از رویکردهای ایشان نسبت به ولایت است که جای نقد دارد."

  آقای قالیباف و آقای هاشمی در سال 1384 هر دو از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بودند.

 15. به نظر شما آیا اکبر هاشمی رفسنجانی باید در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود؟ نامزدی احتمالی آقای هاشمی چه تاثیری بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران خواهد داشت؟ برنامه نوبت شما امروز به نامزدی احتمالی آقای هاشمی اختصاص دارد.

 16. هشت هزار دانشجو در نامه ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از او خواسته اند که مانند گذشته از "نفوذ منحرفین از دین و خائنین به مردم" به انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کند.

  امضا کنندگان در این نامه نوشته اند: "ما امضا کنندگان این نامه به نمایندگی از دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور اعلام می داریم در راه دفاع از اسلام، انقلاب و مردم تا آخرین قطره خون ایستادگی خواهیم کرد و خواهیم گفت:هرکس که می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند..."

  داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری باید صلاحیت شان توسط شورای نگهبان تائید شود.

 17. تازه ترین خبرهای انتخاباتی همراه با آلبوم عکس، گزارش‌های ویدئویی و رادیویی در صفحه ویژه انتخابات بخش فارسی بی‌بی‌سی

 18. قاسم شعله سعدی، نماینده پیشین مجلس و از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری با حضور در  ستاد انتخابات وزارت کشور برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرد.

  آقای شعله سعدی که در دوره پیش نیز صلاحیتش رده شده بود، گفت: "تایید یا رد صلاحیت شدن من برایم مهم نیست ولی با این حال اگر رد صلاحیت شوم اعتراض خواهم کرد."

  او  در ماه فروردین سال ۱۳۹۰ دستگیر و به جرم تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به یک سال و نیم زندان محکوم شد و با گذراندن دوران محکومیتش در مرداد ۱۳۹۱ از زندان آزاد شد.

  آقای شعله سعدی امروز درباره محکومتیش گفت: "زندانی شدن من غیرقانونی بوده است چرا که من به عنوان یک فرد فعال در امور سیاسی یک اظهار سیاسی کرده بودم."

 19. محمد حسین موسی پور، دبیر ائتلاف پنجگانه اصولگرایان گفته است که نامزد نهایی این ائتلاف تا روز پنجشنبه مشخص خواهد شد. این ائتلاف از یحیی آل اسحاق، محمدرضا باهنر، منوچهر متکی، محمدحسن ابوترابی فرد و مصطفی پورمحمدی تشکیل شده است. آقای موسی پور گفته است که نامزد نهایی این ائتلاف احتمالا روز شنبه برای ثبت نام به وزارت کشور خواهد رفت.

 20. صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات کشور گفته است که تا ساعت 16:30 به وقت تهران 62 نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده اند.

  آقای مرتضوی گفت که زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست و  از داوطلبان نامزدی خواست در روزهای نخست ثبت نام کنند.

   

 21. روح الله حسینیان، عضو جبهه پایداری گفته است که تعدادی از نمایندگان مجلس نامه ای را خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی امضا کرده اند و ضمن انتقاد به بعضی سخنان اخیر او، از او خواسته اند در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود تا "بار دیگر مردم را تجربه و پاسخ آنها را عملا دریافت کند".

 22. علی باقری، معاون سیاسی دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره رابطه انتخابات و مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت: "مطمئناً روند انتخابات مسیر پیشرفت‌های فنی را تشدید خواهد کرد و دست ما در عرصه سیاست خارجی باز خواهد شد و هرگز نمی‌گذاریم این روند به دوره گذشته رجعت کند چرا که امکان‌پذیر هم نیست."

 23. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که اگر نامزدی اش در انتخابات موجب تشدید اختلافات شود، نامزد نخواهد شد.

  او گفت: "چنانچه احساس کنم حضورم در انتخابات خدای ناکرده مقاومت‌هایی را در پی خواهد داشت که مخلّ وحدت و موجب تشدید اختلافات در کشور بوده و مؤثر نخواهد بود، اقدام نخواهم کرد."

نکات مهم

به روز شده: 7 مه 2013
 • در نخستین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری ایران، کامران باقری لنکرانی، محمد سعیدی کیا، حسن روحانی، صادق واعظ زاده، قاسم شعله سعدی و مصطفی کواکبیان ثبت نام کردند
 • علی یونسی، وزیر سابق اطلاعات که آقای روحانی را در هنگام ثبت نام همراهی می کرد، گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی نامزد انتخابات نخواهد شد، ولی اگر نامزد شد، آقای روحانی به نفع او کنار خواهد رفت
 • صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات گفت که وزارت کشور موظف است از همه مراجعه کنندگان ثبت نام کند، اما از کسانی که "شرایط ثبت نام را ندارند" خواست از مراجعه به وزارت کشور خودداری کنند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.