نام‌نویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

نام نویسی
Image caption برای نام نویسی از داوطلبان پنج روز مهلت تعیین شده است

ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شده است و چند تن از داوطلبان نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده اند.

روز سه شنبه، ۱۷ اردیبهشت (۷ مه)، طی مراسمی که با حضور خبرنگاران در وزارت کشور ایران برگزار شد، مصطفی محمد‌نجار، وزیر کشور از طریق ویدیو کنفرانس، دستور آغاز ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران را صادر کرد.

ثبت نام از ساعت ۸ بامداد سه شنبه آغاز شده به مدت پنج روز تا ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۸ تا ۱۸ در محل وزارت کشور ادامه خواهد داشت و وزیر کشور از داوطلبان خواست تا با مراجعه تدریجی، ثبت نام را به روز و ساعات آخر موکول نکنند.

(پوشش زنده اخبار انتخاباتی امروز را اینجا دنبال کنید)

وزیر کشور یادآور شد که از روز ۲۲ اردیبهشت، مرحله بررسی صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان آغاز می‌شود و پس از انتشار اسامی کسانی که توسط این شورا تایید شده‌اند، مرحله تبلیغات انتخاباتی آغاز خواهد شد.

وزیر کشور از نامزدها و هواداران آنان خواست تا از اقداماتی که ممکن است به "تبلیغات زودرس" تعبیر شود خودداری ورزند و توصیه کرد تا "به قانون ملتزم و در برابر آن تسلیم باشند."

آقای محمد نجار همچنین از نامزدها و هواداران آنان خواست "از تخریب یکدیگر خودداری کنند."

در همین مراسم، استانداران و سایر کارمندان مرتبط با برگزاری انتخابات در نقاط مختلف ایران در ارتباط زنده ویدیویی با وزارت کشور، ضمن گزارش اقداماتی که صورت داده‌اند، برای برگزاری انتخابات اعلام آمادگی کردند.

Image caption محمد نجار در مورد تبلیغات پیش رس هشدار داد

همزمان، ستاد انتخابات کشور هم با انتشار اطلاعیه شماره ۹، شرایط ثبت نام شوندگان را اعلام کرده است.

به گزارش تلویزیون ایران، این اطلاعیه یادآور شده است که طبق اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی و ماده ۳۵ قانون انتخابات، داوطلبان واجد شرایط باید از "رجال" مذهبی و سیاسی، ایرانی الاصل، دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و پیرو مذهب رسمی کشور (شیعه دوازده امامی) باشند.

داوطلبان می‌توانند در مدت تعیین شده برای ثبت نام، شخصا یا از طریق معرفی نماینده تام الاختیار، همراه با اصل شناسنامه و مدارک دیگر، برای دریافت و تکمیل فرم تقاضانامه نامزدی به وزارت کشور مراجعه کنند.

برای ثبت نام از داوطلبان، ۳۵ کاربر تعیین شده اند.

شرایط نامزدها

طبق قانون اساسی و قانون انتخابات در ایران، تنها افرادی حق شرکت به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری را دارند که پیشتر از سوی شورای نگهبان تایید و اسامی آنان اعلام شده باشد.

پس از پایان ثبت مهلت ثبت نام، وزارت کشور مدارک داوطلبان را به دبیرخانه شورای نگهبان ارسال می‌کند و این شورا نیز پس از پنج روز از تاریخ وصول مدارک، نظر خود در مورد افراد واجد صلاحیت را برای وزارت کشور ارسال می دارد. شورای نگهبان می تواند این مدت را برای پنج روز دیگر تمدید کند.

Image caption کسانی حق نامزدی انتخابات را دارند که پیشتر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته باشند

وزارت کشور اسامی نامزدهای تعیین شده برای رقابت های انتخاباتی را روز اول خرداد اعلام می‌کند و فعالیت‌های انتخاباتی این افراد از روز ۳ خردادماه آغاز می شود و تا ۲۴ ساعت قبل از رای گیری در روز ۲۴ خرداد ادامه خواهد یافت.

در صورتی که در دور اول رای گیری هیچیک از نامزدها به اکثریت مطلق آرا دست نیابد، مرحله بعدی رای گیری بین دو نامزد دارای بیشتری شمار آرا برگزار می‌شود.

نامزدهای تایید شده از فرصت مساوی برای تبلیغات از رادیو و تلویزیون ایران برخوردار هستند و رادیو و تلویزیون از طریق کمیسیون بررسی تبلیغات، برنامه های تبلیغاتی نامزدها را تنظیم می‌کند.

اعضای این کمیسیون عبارتند از دادستان کل، وزیر کشور و مدیرعامل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی یا نمایندگان آنان و یک نفر از اعضای شورای نگهبان یا فرد منتخب این شورا که بر فعالیت این کمیسیون نظارت خواهدکرد.

Image caption مرتضوی: آمادگی ثبت نام از چهل تا پنجاه نفر در روز را داریم

خبرگزاری مهر گفته است که تا کنون ۲۴ نفر برای نامزدی انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند و تقریبا به همین تعداد نیز گفته‌اند در حال بررسی شرایط برای ثبت نام هستند.

این خبرگزاری می افزاید که شورای نگهبان اعلام کرده که شرایط جدیدی را برای بررسی صلاحیت کاندیداها در نظر گرفته است.

پیشتر، به نقل از سخنگوی شورای نگهبان گزارش شده بود که ممکن است این شورا از داوطلبان بخواهد برنامه‌های مورد نظر خود را نیز با مدارک دیگر ثبت نام به این شورا ارسال دارند.

در صورتی‌که این شرط جدید نیز به شرایط قبلی افزوده شود، شورای نگهبان علاوه بر گزینش افراد بر اساس تشخیص خصوصیات شخصی و صلاحیت سیاسی و عقیدتی آنان ، در مورد برنامه‌های اجرایی قابل قبول شورا برای دوره بعدی ریاست جمهوری نیز تصمیم‌گیری خواهد کرد.

اولین ثبت نام‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس، با آغاز مرحله ثبت نام در وزارت کشور، صادق واعظ زاده، از معاونان پیشین رئیس جمهوری، "اولین کاندیدای رسمی و سرشناس" انتخابات بود که در محل وزارت کشور حاضر شد و ثبت نام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای واعظ زاده که در صورت تایید شورای نگهبان، در نظر دارد به عنوان نامزد مستقل وارد مبارزات انتخاباتی شود، اظهار داشت که "وابستگی گروهی و باندیی" ندارد و در مورد علت تصمیم به نامزدی خود گفت: "علت حضور من در رقابت‌های انتخاباتی پیشنهاد و اصرار گروهی از دانشمندان برجسته کشور و اقشار مردم است."

Image caption واعظ‌ زاده "به پیشنهاد و اصرار گروهی از دانشمندان برجسته کشور و اقشار مردم" تصمیم به ثبت نام گرفت

همچنین، کامران باقری لنکرانی، وزیر سابق بهداشت نیز در ساعات اولیه ثبت نام، همراه با شماری از هواداران خود، برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شد.

به گزارش فارس، آقای لنکرانی در پاسخ به این سئوال که شورای نگهبان از کاندیداها برنامه مدون خواسته، گفت که برنامه ای را آماده کرده است که حدود ۱۷۰ بند دارد و در روزهای آینده، به اطلاع همگان خواهد رسید.

خبرگزاری فارس گفته است که محمد سعیدی کیا، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی نیز از دیگر افراد شناخته شده‌ای بود که در ساعات اولیه آغاز ثبت نام، به عنوان داوطلب نامزدی در انتخابات یاردهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی در پاسخ به سئوالی در این مورد که در صورتی‌که شورای نگهبان نامزدی او را قبول نکند چه خواهد کرد، گفت که تابع قانون است.

همین خبرگزاری به نقل از صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزارت کشور و دبیر ستاد انتخابات کشور، گفته است که از آنجا که شرایط ثبت نام در وزارت کشور "شرایط عمومی" است، از هرکس که به این محل مراجعه کند، ثبت نام خواهد شد.

وی گفت که وزارت کشور امکان ثبت نام از حدود ۴۰ تا ۵۰ داوطلب در روز را دارد اما به داوطلبانی که می دانند شرایط نامزدی ندارند، توصیه کرد که به وزارت کشور مراجعه نکنند.

آقای مرتضوی گفت که با توجه به امکانات ثبت نام، احتمال نمی‌دهد که تمدید مدت ثبت نام ضروری باشد اما افزود که در صورت لزوم، زمان ثبت نام تمدید خواهد شد.

مطالب مرتبط