ارتش ایران در شرق تنگه هرمز رزمایش مین روبی اجرا کرد

رسانه‌های ایران می گویند که ارتش این کشور در روز سه شنبه هفدهم اردیبهشت (هفتم مه) در شرق تنگه هرمز رزمایش مین روبی برگزار کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها، سرلشگر عطاالله صالحی، فرمانده ارتش جمهوری اسلامی، و دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش، در این رزمایش حضور داشتند.

خبرگزاری مهر می گوید که "عملیات تخصصی مین روبی" نیروی دریایی ارتش ایران در محدوده شرق تنگه هرمز یعنی در آب های دریای عمان برگزار شده است.

رسانه‌های ایران می‌گویند که "در این عملیات پس از اقدام به مین‌ریزی نیروهای دشمن فرضی در مجاور یگان‌های شناوری ایران، یگان‌های گشت و شناسایی نیروی دریایی این مین‌ها را کشف کردند و در ادامه، با استفاده از تجهیزات کاوش زیر سطحی از وجود این مین‌ها اطمینان به عمل آمد."

بر اساس گزارش‌ها، در ادامه این مانور "سامانه جدید و مدرن مین شکار ساخته شده توسط جمهوری اسلامی ایران با به کار گیری یگان بالگردی توانست مین‌های کاشته شده در دریا را خنثی و منفجر کند."

به گفته منابع خبری ایران، با عملیاتی شدن این سامانه، جمهوری اسلامی ایران در زمره معدود کشورهای جهان قرار گرفته که می‌توانند نسبت به خنثی سازی و یا شکار مین‌های قرار گرفته در سطح آبها اقدام کنند.

خبرگزاری فارس از قول فرمانده ارتش ایران گفته است که "امروز روز عید نیروی دریایی بود که توانمندی خود را با به کارگیری یگان بالگردی خودمان نشان دادیم."

دریادار دوم سیاوش جره، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش ایران هم گفته است که "این رزمایش به منظور مقابله با تبلیغات گسترده دشمنان در زمینه ایران هراسی" برگزار شده است.

رزمایش ایران در تنگه هرمز، پس از یک مانور وسیع دریایی با شرکت آمریکا و سی کشور جهان در خلیج فارس انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرمانده ارتش ایران گفته است که "آمریکایی‌ها با تمام تجهیزات خود و با این ادعا که به همراه سی کشور دیگر این رزمایش برگزار کردند، اما آن طور که ما تحرکات آنها را رصد کردیم این رزمایش موفق نبود و کشورهای مورد ادعا نیز شرکت نکردند، لذا آنها به دنبال تکرار این رزمایش هستند."

مطالب مرتبط