نجفی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها رد صلاحیت شده‌اند

Image caption محمدعلی نجفی از اعضای اصلاح طلب سومین شورای شهر تهران است

روزنامه بهار به نقل از محمد علی نجفی، عضور شورای شهر تهران نوشته است که بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هیئت‌های اجرایی تمام شده و به گفته آقای نجفی خبرهای رسیده حاکی از رد صلاحیت چهره‌های شاخص و معتدل اصلاح‌طلب است.

با این حال هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به عنوان نهاد تائید کننده صلاحیت نامزدها هنوز در این خصوص اعلام نظر نکرده است. طبق تقویم انتخاباتی نظر قطعی این هیئت درباره صلاحیت نامزد شوراها تا پایان اردیبهشت اعلام می شود.

آقای نجفی در این باره به روزنامه بهار گفت: "جلسات اصلاح طلبان برای شوراها ادامه دارد اما خبرهایی به ما رسیده که نشان می دهد می خواهند بسیاری از نامزدهای اصلاح‌طلب در همین مرحله را رد کنند و متاسفانه خبرهایی هست که حتی صلاحیت تعدادی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و آن هم افراد معتدل تائید نشده است."

این نگرانی برای اصلاح طلبان وجود دارد که پس از رد صلاحیت تعدادی از چهره های این طیف سیاسی در انتخابات نظام پزشکی ایران، نامزدهای آنها در انتخابات شوراها و متعاقب آن در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شوند.

فرج کمیجانی، دبیر شورای‌ عالی سیاستگذاری انتخابات شوراهای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز در گفت و گو با بهار گفته است که با آنکه خبرهایی درباره رد صلاحیت تعدادی از نامزدهای اصلاح طلبان شنیده اما هنوز جزئیاتی درباره تعداد رد صلاحیت شدگان و اینکه چه کسانی صلاحیت شان تائید نشده، در دست ندارد.

او گفت: "برنامه ما شرکت موثر و گسترده در انتخابات شوراها، نه تنها در تهران که در همه شهرهای کشور بوده است، اما طبیعی است اگر رد‌صلاحیت‌ها گسترده باشند، اصلاح‌طلبان امکان فهرست‌دادن نخواهند داشت و اگر نامزد نداشته باشیم، حضورمان در انتخابات بی‌اثر خواهد بود و اصلا حضور در انتخابات بدون نامزد معنا ندارد و ممکن است حتی نامزدهایی که تایید صلاحیت شده‌اند هم از شرکت در انتخابات شوراها انصراف بدهند."

محسن هاشمی (فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، فاطمه راکعی (نماینده پیشین مجلس)، مرتضی حاجی (وزیر کابینه محمد خاتمی) و نعیمه اشراقی (نوه آیت الله خمینی) از جمله چهره های سرشناس اصلاح طلب هستند که برای نامزدی در انتخابات شوراها ثبت نام کرده اند.

چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۴ خرداد برگزار می شود.

مطالب مرتبط