مادران ایرانی، در میانه جدول رده‌بندی جهانی

Image caption یک‌سوم مرگهای نوزادان در دنیا در هند اتفاق می افتد، سالی سیصد هزار نوزاد هندی در ۲۴ ساعت اول می‌میرند

گزارش جهانی موسسه خیریه "نجات کودکان" در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که با وجود بهبود چشمگیری که در وضعیت مادران و کودکان نسبت به ۲۰ سال پیش در سراسر دنیا ایجاد شده، تقریبا تمامی موارد مرگ مادران و نوزادان در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد.

این گزارش که چهاردهمین گزارش سالانه این موسسه است، نشان می دهد که مرگ کودکان زیر پنج سال از سالانه ۱۲ میلیون مورد به ۶.۹ میلیون مورد کاهش پیدا کرده است.

اما بهبود در وضعیت آسیب پذیرترین گروه، یعنی نوزادان چندان مطلوب نیست. در سال ۲۰۱۱، سه میلیون کودک جان باختند. نزدیک به نیمی از موارد مرگ کودکان (۴۳%) مربوط به کودکان زیر پنج سال است. بیشتر از نیمی از این مرگها (۶۰%) در ماه اول رخ می‌دهد.

زایمان زودرس مهمترین علت مرگ نوزادان در دنیاست که عفونتهای شدید و دیگر عوارض زایمان ۸۰% موارد مرگ را در دنیا تشکیل می‌دهند. از این نظر تغذیه و سن مادر اهمیت بسیار پیدا می‌کند چون سوءتغذیه و کم بودن سن مادر نقش مهمی در زایمان زودرس دارند. در افغانستان ۴۰% و در ایران ۱۷% دختران زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند.

این گزارش ۱۷۶ کشور دنیا را از نظر اینکه چقدر برای مادر شدن مناسب هستند رده بندی کرده است.

اساس این رده بندی بر مرگ کودکان زیر پنج سال، سلامت مادران، وضعیت تحصیلی (میزان آموزش رسمی)، اقتصادی (درآمد سرانه) و سیاسی (مشارکت در قدرت) آنها است.

بر اساس این گزارش، آفریقای جنوب صحرا و جنوب آسیا نقاطی از دنیا هستند که مادر شدن خطری جدی برای زنان است و نوزادان هم شانس کمتری برای زنده ماندن دارند.

در حالیکه بدترین کشورهای دنیا برای مادری جمهوری دمکراتیک کنگو، سومالی و سیرالئون هستند، در بالای جدول فنلاند و پس از آن سوئد و نروژ بهترین جا برای مادر شدن هستند.

ایران در میانه جدول نشسته است، در رتبه ۸۵ در بین ۱۷۶ کشور دنیا.

آمارهای ایران نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نکرده و همچنان حضور زنان در دولت کم است.

افغانستان با اینکه بهبود در شرایط مادران و نوزادان در سالهای اخیر مشهود است اما باز هم جای خوبی برای مادر شدن نیست، این کشور در بین ۱۷۶ کشور رتبه ۱۴۵ را دارد.

از نظر میزان مرگ نوزادان، افغانستان در میان ده کشوری است که بدترین آمار را دارد (نهم). در این کشور سالانه ۵۱۰۰۰ کودک می میرند که ۱۸۰۰۰ مورد آن در روز اول زندگی است. این در حالیست که افغانستان از نظر کمکهای دریافتی برای نوزادان، بعد از پاکستان دومین کشور دنیاست و سالانه ۲۲ میلیون دلار کمک دریافت می‌کند.

بر اساس این گزارش، ۶۵ درصد مرگ کودکان در دنیا در ده کشور دنیا اتفاق می افتد، هند، نیجریه، پاکستان، چین، کنگو، اتیوپی، بنگلادش، اندونزی، افغانستان، تانزانیا.

اما فقط مبلغی بین ۸.۷۷ - ۱.۳۷ دلار، برای تهیه آنتی بیوتیک، کورتیکواسترویید برای زایمان زودرس و وسایل احیا قلبی-ریوی نوزادان احتیاج است تا سالانه بیش از یک میلیون نوزاد زنده بمانند.

"در آفریقای جنوب صحرا فقط ۴۶ درصد زنان می توانند در مراکز بهداشتی-درمانی مناسب زایمان کنند در حالیکه این آمار در جنوب آسیا بدتر است (۴۳%)."

جنوب آسیا با اینکه ۲۴% درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده اما ۴۰% موارد مرگ نوزادان در آن جا اتفاق می‌افتد و از نظر مرگ مادران بعلت عوارض زایمان در دنیا رتبه اول را دارد.

جای تعجبی ندارد که کشورهای صنعتی بهترین جا برای مادر شدن و بهترین جا برای بدنیا آمدن هستند. اما در میان کشورهای صنعتی بدترین جا برای مادر شدن، آمریکاست.

در این کشور سالانه ۱۱۳۰۰ نوزاد در روز اول می میرند. برای مقایسه، در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا سالانه یک میلیون نوزاد بیشتر از آمریکا متولد می شوند، اما مرگ آنها در ۲۴ ساعت اول کمتر از نصف آمریکاست. این گزارش، بارداری در سن نوجوانی، فقر، نژادپرستی و استرس را از دلایل مرگ نوزادان در آمریکا ذکر کرده است.

مطالب مرتبط