آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۶ روز تا انتخابات

به روز شده:  16:59 گرينويچ - پنج شنبه 09 مه 2013 - 19 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. روح الله احمدزاده کرمانی استاندار سابق فارس و معاون پیشین محمود احمدی نژاد پس از ثبت نام به خبرنگاران گفت که "هنوز به گفتمان سوم تیر 84 آقای احمدی نژاد اعتقاد دارم و تلقی من این است که این گفتمان می تواند منشأ گفتمان سازی مجدد در فضای ملی باشد.

  آقای احمدزاده کرمانی که "هدف از کاندیداتوری ام تحقق حماسه سیاسی- اقتصادی در سطح ملی است."

   

 2. در سومین روز ثبت نام نامزدها تعدادی از چهره های سیاسی در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند و ثبت نام کردند. علی فلاحیان وزیر اطلاعات در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد غرضی وزیر پست و تلگراف دولت آقای هاشمی رفسنجانی، روح الله احمد زاده کرمانی معاون سابق آقای احمدی نژاد از جمله چهره های سیاسی هستند که امروز ثبت نام کردند.

 3. علی فلاحیان وزیر اطلاعات در دوره اکبرهاشمی رفسنجانی (راست) و محمدباقر خرازی دبیرکل حزب الله ایران در هنگام ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور

 4. احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: "برخی داوطلبان از هم اکنون مدعی اند که پیروز انتخابات هستند که باید از این افراد به خاطر اظهاراتشان گله کرد."

  او همچنین در خصوص کارناوال های انتخاباتی گفت: "کاندیداها حتی پس از تایید صلاحیت نیز نمی توانند کارناوال راه اندازی کند البته اگر شورای سیاست گذاری اجازه دهد می توانند این اقدامات را انجام دهند اما بعید می دانم که شورای سیاست گذاری اجازه راه اندازی کارناوال را به کاندیداها بدهد."

 5. اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رئیس جمهور ایران در جمع وبلاگ نویسان در پاسخ به این سئوال که چه انتقادی به محمود احمدی نژاد دارد گفت: "اگر بخواهم انتقاد کنم در میان این همه مزایایی که ایشان داشته‌اند سوءاستفاده رسانه‌ای خواهد شد ولی یک انتقاد به‌خاطر شما می‌کنم؛ این آقای احمدی‌نژاد از بس از من تعریف کرد پدر مرا درآورد."

 6. محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که برادرش تصمیمی به آمدن نداشت، اما به گفته او پس از درخواست‌های زیاد، ممکن است تاحدودی از این تصمیم دست بردارد.

  آقای هاشمی در گفت و گو با روزنامه اعتماد گفت: "مسائل سنی و جسمی و امثال اینها نمی‌تواند مانع باشد چرا که هنوز هم حاج آقا (اکبر هاشمی رفسنجانی) هر روز قبل از ساعت ۹ صبح به مجمع می‌آیند و تا پس از نماز مغرب و عشا دائما هم فعال هستند. حاج آقا مشکل جسمانی ندارند."

 7. «اصولگرایان، جبهه پایداری، اصولگرایان تحول خواه، اصلاح طلبان، جبهه اصلاحات، جبهه اصلاح طلبان، سبزها، ائتلاف 1+2، ائتلاف پنجگانه اصولگرایان و...» اگر این اصطلاحات برای شما گیج کننده است، این مطلب را بخوانید: واژه نامه جریان های فعال در انتخابات ریاست جمهوری ایران

 8. محمدباقر خرازی پس از ثبت نام برای نامزدی در انتخابات گفت: "این سرزمین را گذشتگان و پادشاهان بزرگ باستانی ما شکل داده‌اند و امیدواریم بتوانیم مرزهای نظام مقدس و قدسی ایران خود را به مرزهای پارس بزرگ اسلامی برسانیم."

  او گفت: "آمده‌ایم تا چهره غبارآلودی که برای حزب‌الله به وجود آمده بزداییم و اخلاق، آداب و تقوای الهی را در مقام عمل نشان دهیم."

 9. حسن روحانی: "مشکل توریسم کشور ما حجاب نیست بلکه مسائلی مثل مشکلات سیستم بانکی و کمبود ناوگان با کیفیت حمل ونقل فرودگاهی؛ و ترس در این مورد. ما تصور می کنیم که ورود توریسم خارجی به کشور، دین و فرهنگ ما را تحت تاثیر قرار می دهد؛ که این تصور غلطی است؛ که بعضا هم مسئولان ما در این چند سال آن را دنبال کرده اند."

 10. محمدرضا باهنر: "ما (اصولگرایان) تلاشمان را داریم می کنیم. به وحدت صد درصدی هم نمی رسیم. حتما ممکن است یک نفر یا دو نفر یا لیز بخورند، یا به دوربرگراون برسند، یا کافه را به هم بریزند، اما تلاشمان را می کنیم که اینها به حداقل برسند. از نظر تئوری هم تکلیفمان روشن است. یعنی ما پیشنهاد هایمان را دایم. ما دو پیشنهاد داشتیم. گفتیم یا همه کاندیدا های اصولگرا بیایند دور هم جمع شوند و با یک سازوکار که حالا یا نظر سنجی است، یا لویه جرگه است یا هر چیز دیگری بیایند به یک نظر واحد برسند."

 11. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان: "مردم در انتخابات ریاست جمهوری دقت کنند که فردی را برگزینند که علاوه بر مدیریت و صلاحیت کافی از تشر و اخم دشمنان نهراسد و هوس مذاکره با دشمنان را در سر نداشته باشد."

 12. نظرسنجی های انتخاباتی در ایران چقدر اعتبار دارد؟ تحلیلی از سعید برزین

 13. غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس و از نامزدهای احتمالی گفته است که هر سه عضو ائتلاف 1+2 برای نامزدی در انتخابات ثبت نام می کنند.

  او گفت: "اعلام اسم فرد نهایی را به پس از ثبت‌نام موکول می‌کنیم. ثبت‌نام را انجام می‌دهیم و منتظر نظر شورای نگهبان می‌مانیم."

  محمدباقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی اعضای ائتلاف 1+2 هستند.

   

 14. محمد غرضی، وزیر پیشین پست و تلگراف: "از همه اعضای جامعه دعوت می کنم که شرطشان برای انتخابات رئیس جمهور این باشد که دولتی ضد تورم باشد و بیش از درآمدهایش هزینه نکند و من این مسئولیت را می توانم بپذیرم که دولتی ضد تورم تشکیل دهم."

 15. کامران باقری لنکرانی: "اگر موضع ما حفظ منابع ملی باشد طبیعی است آن موقع تعامل شکل می‌گیرد زیرا ما در اقصی نقاط دنیا حضور قدرتمندی داریم که نمونه آن در جنگ 8 روز غزه به نمایش گذاشته شد و غربی‌ها اعتراف کردند که برای نخستین‌بار فلسطینی‌ها به پشتوانه ایران پیروز شد."

 16. محمدرضا عارف: "سهم بسیج در دفاع مقدس جای چالش ندارد.اما سوال اینجاست که چه کسی به شما اختیار داده است که چماق بر سر مخالف خود بزنید؟ نظام ما مقتدر است و نیروی انتظامی دارد. شما به نیابت از چه کسی این کار را می کنید؟ اگر گروهی چنین اجازه‌ای به خود داد جز هرج و مرج چیزی در کشور نمی ماند."

 17. محمدحسین موسی پور، دبیر ائتلاف پنجگانه اصولگرایان اعلام کرد که محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس به عنوان گزینه نهایی این ائتلاف انتخاب شده است.

 18. مصطفی پورمحمدی، از اعضای ائتلاف پنجگانه در خصوص انتخاب آقای ابوترابی فرد گفت: "انتخاب وی فقط بر اساس نظرسنجی نبوده و این تصمیمی بوده که ما 5 نفر در مورد آن به توافق رسیدیم."

 19. در سومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، یکی از داوطلبان مردی بود كه ادعا می كرد روح امام زمان در او دمیده شده است.

  او که معتقد بود حقیقت در كشور پنهان شده است، تاكید داشت كه تنها كسی است كه صدقات و نذورات كشور به حسابش واریز می شود.

   

 20. داوطلب دیگری كه خود را تاجر انگشتر معرفی کرد، گفت كه 10 فرمان برای اداره كشور در نظر گرفته است كه یكی از آنها ایجاد امكان ازدواج شهروندان ایرانی با افرد كشورهای عربی و دیگری جمع آوری معتادان در یك شهرک است.

   

 21. وبسایت الف مطلبی نوشته با عنوان "آيا بايد از آرادان به رفسنجان رفت؟". در این مطلب نویسنده با مقایسه انتخابات سال ۱۳۸۴ که در آن محمود احمدی نژاد در مقابل هاشمی رفسنجانی به پیروزی رسید. نویسنده تاکید می کند: "امروز نیز پس از هشت سال، هاشمی دوباره در حال سبک سنگین کردن برای آمدن است. احمدی نژاد آمده بود که فصل جدیدی بگشاید و دوران بدون هاشمی را شکل دهد. اما عملکرد و منش او آنچنان ناکارآمد بوده که از خیلی ابعاد ما را به سال های پایان جنگ شبیه کرده است. او علیرغم تلاش هایی در قلمرو عمران فیزیکی و سازندگی،نیز چون هاشمی بر این باور بود که می تواند با هر مدل زیگزاگی به خط پایان برسد. ضمن اینکه نسخه هایش در عمل نیز نتوانست بیماران را شفا دهد!به عقیده نویسنده وبسایت الف، "به علاوه رفتار اعوجاجی و غیرقابل دفاع احمدی نژاد، و نسخه های غیرقابل شفایش،همه علاقمندانش را از او تارانده و امروز جز اندک حواریونش، کسی در اردوگاهش نمانده است. گویی که محمود نیز اکبر شده است".

 22. علی فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات: "مذاکرات در رابطه با انرژی هسته ای مهم ترین مساله است و ما آماده هستیم در صورت رفع تحریمها در رابطه با تعلیق غنی سازی بیش از 20 درصد با آنها به توافق برسیم."

 23. در پی معرفی محمدحسن ابوترابی فرد از سوی ائتلاف پنجگانه اصولگرایان به عنوان نامزد نهایی این ائتلاف برای ریاست جمهوری، وبسایت الف از این اقدام به عنوان " اولین نمره قبولی برای ائتلاف ها" نام برده است. در ائتلاف پنج نفره به غیر از آقای ابوترابی فرد، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس، منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه و یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران تشکیل شده است.
  به نوشته وبسایت ال، "صرف نظر از وزنی که می توان برای میزان آرای احتمالی نامزد این ائتلاف قائل بود، (برخی از نظر سنجی ها حکایت از این دارد که مجموع آرای این پنج نفر به پنج درصد کل آرا می رسد) همین که در شرایط سیاسی کنونی کشور و با وجود کم رنگ بودن نقش احزاب، این ائتلاف ها به نوعی نقش جایگزین احزاب را بازی می کنند و پایبندی به اصول اولیه فعالیت جمعی سیاسی، جای امیدواری دارد."

 24. محمدباقر قالیباف: "من یک سردار بودم و با دو رویکرد می‌توانستم در نیروی انتظامی فعالیت کنم یکی مدیریتی با اقتدار نظامی و دیگری جامعه محور و با رویکرد اجتماعی و فرهنگی بوده است و معتقدم که تحولی اساسی در بدنه نیروی انتظامی رخ داد که همه گفتند، قالیباف در نیروی انتظامی بنز آورد، من معتقدم که بنز آوردم و ساختمان و تأسیسات را اصلاح کردیم اما معتقدم تحول اساسی در نیروی انتظامی با ورود 55 هزار جوان و افسر متدین و کارشناس متخصص و با یک فرهنگ سازی اصولی و اساسی به منظور درک بهتر جامعه و برآورده کردن نیازها رخ داد."

 25. خبرگزاری دانشجویان ایران در گزارشی به برررسی حضور احتمالی اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و نوشته "آمدن یا نیامدن هاشمی ،مساله این است."

  در این گزارش آمده "موافقان حضور هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری ، وی را دارای ویژگی هایی از قبیل چهره قابل قبول بین المللی ،داشتن تجربه بالای مدیریتی و توانمند در حل بحران های مختلف می دانند و معتقد اند که حضور وی در انتخابات در راستای فرمایشات رهبری درباره حضور همه سلایق سیاسی در انتخابات است.در مقابل مخالفان حضور هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سن بالا،عملکرد هاشمی در دوران ریاست جمهوری خود، ناکارامدی سیستم مدیریتی هاشمی برای ایران 92 و نحوه عملکرد وی در وقایع سال 88 و عدم اقبال مردم از وی را از دلایل مخالفت خود با حضوی وی ذکر کرده اند."

 26. حسنعلی نوری، مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور گفته است که سومین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پایان یافت.

  او گفت در روز سوم 99 نفر (از جمله سه زن) دیگر ثبت نام کردند که با احتساب داوطلبان روزهای اول و دوم٬ تعداد ثبت نام کنندگان در مجموع به 243 نفر رسیده است.

 27. یک تاجر انگشتر که در سومین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات مراجعه کرده بود، گفت برای دولت آینده 10 فرمان دارد که یکی از مهمترین اولويت هايش سروسامان دادن به اوضاع ادارات و مرئوس کردن ارباب رجوعان است. او گفت که در ادارات باید به ارباب رجوع احترام بگذارند و آن چایی که می خورند باید اول به ارباب رجوع بدهند.

  ابن تاجر انگشتر به خبرنگاران گفته: "چهار دیپلم و چهل هنر دارم . قصد دارم مامور نامحسوس در خیابان بگذارم تا هرکسی گفتار و پندار نیک نداشت به آن هشدار بدهم."

 28. یک دانشجوی مهندسی صنایع که متولد 1370 بود در ستاد انتخابات ثبت نام کرد و گفت هدفم از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری این است که "اقتصاد کشور خیلی فلج است، آمدم وضعیت جوانان را سامان ببخشم."

 29. احمد جعفری مدیر آتش نشانی بندر انزلی در هنگام ثبت نام اعضای کابینه اش را هم معرفی کرد او گفت: عارف را معاون اول، منوچهر متکی مشاور، مصلحی وزیر اطلاعات، صالحی وزیر خارجه، نجار وزیر کشور، مرضیه دستجردی وزیر بهداشت، اژه ای وزیر دادگستری و دریادار سیاری را وزیر دفاع خواهم کرد.

  او گفت: "می خواهم اسرائیل را با خاک یکسان کنم و رمز حمله به حیفا را هم آماده کردم در صورت دستور رهبری چهار صبح با رمز عملیات محمد رسول الله حمله می کنیم."

 30. جوانی که می گفت فوق لیسانس مکانیک دارد گفت: " آمدم اول برای خودم کار ایجاد کنم و بعد از آن برای مردم و جوانان."

 31. فردی که مقيم كاناداست گفت که برای ثبت نام در انتخابات رياست جمهوری به ايران آمده و شعارش "صلح، دوستی و تشكيل دولت است". او گفت: "برای اين آمدم ثبت نام كه اينجا كسی به كراوات گير نمی دهد و راحت می توان با كراوات رفت و آمد كرد."

 32. دانشجویی 22 ساله گفته که تنها دلیلش برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری "تجربه کردن شیوه ثبت‌نام" است. او گفت: "آمده‌ام تا ثبت‌نام کردن در انتخابات ریاست‌جمهوری را تجربه کنم تا در دوره‌های آینده از آن استفاده کامل را ببرم."

 33. زنی 30 ساله از خوزستان که به عنوان داوطلب در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شده بود گفت که "آمده است ثابت کند زنان خیلی بهتر از مردان می‌توانند کار کنند."

 34. یکی دیگر از داوطلبان در هنگام ثبت نام در ستاد انتخابات گفته "من اخراجی سال 1355 وزارت فرهنگ و هنر رژیم پهلوی هستم و در آن زمان رئیس تشریفات تالار رودکی بودم و با رئیس‌جمهور فرانسه و ژنرال دوگل دیدار کرده‌ام." او گفت: "البته بنده عمدا با جورج بوش ملاقاتی نداشتم."

 35. یکی از کسانی که برای ثبت نام ریاست جمهوری مراجعه کرده بود، خود را رمضانعلی معرفی کرد و گفت: "من را مهندس و دکتر خطاب نکنید، راحت باشید و از رمضانعلی استفاده کنید. من به قانون اساسی مسلط هستم و اعتقاد دارم باید از کاندیداها درباره همه اصول قانون اساسی بپرسند."

 36. داوطلبان ناشناخته؛ از تاجر انگشتر تا دانشجوی 22 ساله

 37. یک پزشک عمومی که برای ثبت نام ریاست جمهوری آمده بود گفت: "هدفم از ثبت نام صحبت کردن در حوزه سلامت است. او گفت:"آمده ام بگویم خطاهای درمانی سومین عامل مرگ و میر در کشور است."

 38. یک نفر که برای ثبت نام به ستاد انتخابات وزارت کشور رفته بود گفت که "حزب رهپویان انقلاب و مبارزه با جهل جهانی" را تشکیل داده است. این فرد گفت: "مدرک معادل دکترای مدیریت اسلامی دارم و تاکنون سه تا کتاب سیاسی نوشته ام به همین دلیل مدرک گرفته ام."

  این فرد در پاسخ به پرسش خبرنگاران که می خواستند بدانند نام کتابهایش چیست، گفت: "کتاب هایم هنوز چاپ نشده و دنبال یک ناشر معتبر و موفق می گردم تا کتابم را در ایران و جهان منتشر کند."

 39. امیر مقدم، دبیر کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی ستاد محمدرضا باهنر گفت: "واقعیت این است که مهندس باهنر در اکثر نظرسنجی ها اول بوده و آقای ابوترابی فرد چهارم یا پنجم بوده است."

  او گفت که بر اساس نظر اعضای ستاد و هواداران آقای باهنر "انتظار می رود که او در انتخابات ثبت نام کند."

 40. محمد خاتمی: "جناب هاشمی اعلام کردند که آماده اند بیایند در صورتی که مخالفت رهبری نباشد. امیدوارم این تصمیم عملی شود. جایگاه جناب آقای هاشمی معلوم است. واقعاً هم در این سال ها مظلوم واقع شده اند و ایشان قادر است که به سوی توسعه همه جانبه و رفع مشکلات کشور و مردم حرکت کنند و ان شاء الله فضای سیاسی و فرهنگی هم بازتر خواهد شد و با هماهنگی با بالا می تونند خطرات را کمتر کنند. مورد اقبال خوب مردم هم هستند. اگر این واقعه رخ دهد هم به نفع مردم است و هم حاکمیت و نظام و هم جریانات مختلف می توانند با امنیت بیشتر در چارچوب قانون حرکت کنند."

 41. حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در باره این که آیا شما از دوستان آقای هاشمی هستید و آیا در صورت شرکت ایشان در عرصه انتخابات از حضور دراین صحنه کناره گیری می کنید، گفته "بنده از زمان مبارزات سیاسی قبل از انقلاب تا به امروز همواره در کنار ایشان بوده ام و درمورد مسائل مختلف از ایشان مشورت می گیرم و همینطور آقای هاشمی هم بنده را امین خود می دانند؛ ولی در هر صورت ایشان آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند و بنده هم حسن روحانی؛ که هر کدام افکار مخصوص به خود را داریم؛ ولی در کل باید بگویم که بنده از لحاظ فکری خیلی به ایشان نزدیکم و ایشان را جزو ارکان انقلاب و نظام می‌دانم."

روز سوم ثبت نام

به روز شده: 9 مه 2013
 • علی فلاحیان، محمد غرضی، محمدباقر خرازی و روح‌الله احمدزاده کرمانی سرشناس‌ترین داوطلبانی بودند که امروز ثبت نام کردند
 • محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس به عنوان گزینه نهایی ائتلاف پنجگانه اصولگرایان معرفی شد
 • در روز سوم ۹۹ نفر دیگر ثبت‌نام کردند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.