مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت

روزنامه‌های امروز صبح ایران در حالی بر روی پیشخوان مطبوعات قرار گرفته‌اند که به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران نزدیک‌تر شده‌ایم. از این رو با شدت بیشتری تمامی موضوعات اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی کارکرد انتخاباتی پیدا کرده است.

پروژه ملت فلج چگونه به اجرا درآمد؟

محمد ایمانی در ابتدای سرمقاله امروز کیهان پرسیده است که راه برون‌رفت از چالش اقتصادی موجود کدام است؟ این سوال می‌تواند یکی از متغیرهای مهم اثرگذار بر انتخاباتی باشد که ماه آینده در کشور برگزار می‌شود. یک اتفاق جالب هم در این میان رخ داده است. برخی جریان‌ها و حلقه‌ها که خود بخشی از معضل و صورت مسئله هستند، حضورشان را در انتخابات به عنوان راه حل خروج از این وضعیت قلمداد می‌کنند.

به تعبیر سرمقاله کیهان طیف دست‌اندرکار فتنه سبز به ویژه یکی دو تن از سران آنها مدعی هستند که لازمه حل معضل اقتصادی موجود، گشودن گره مذاکره با آمریکا از طریق نرمش و سازش است. در مقابل شیوه حلقه انحرافی، فرافکنی مسئولیت و متهم کردن سایر دستگاه‌هاست ضمن این که این گروه وعده توزیع پول‌های هنگفت‌تری به اسم یارانه‌ها را نیز می‌دهند.

کیهان در پایان نتیجه‌گیری کرده است که این محافل کمترین صلاحیتی برای حضور در انتخابات را ندارند و شرط گشایش و ساماندهی اقتصاد، کم کردن شر این حلقه‌ها از سر سیاست و اقتصاد و مدیریت کشور است. البته سرمقاله کیهان پیشنهاد کرده است که این امر را باید به گفتمان ملی و روح جمعی حاکم بر فضای انتخابات تبدیل کرد.

محک تاریخی

Image caption صفحه اول روزنامه شرق

داوود محمدی، سردبیر روزنامه شرق در سرمقاله این شماره نوشته است که سوال تکراری چند ماه اخیر افکار عمومی، نه تنها جذابیت و رازآلودگی خود را از دست نداده بلکه در واپسین روزهای مهلت ثبت‌نام نامزدها، پرشمارتر از گذشته شنیده می‌شود. ترجیع‌بند خاتمی و هاشمی می‌آیند یا نه؟ اینک به جمله آغازین و ورودی بدون رقیب گپ و گفتگوهای سیاسی تبدیل شده است.

در ادامه سرمقاله آمده است که باید انصاف داد، وضعیت آنان برای رسیدن به جمع‌بندی قاطع، بسیار پیچیده و دشوار است، اما چرا افکار عمومی با وجود ترافیک نامزدها، همچنان عطش و نگران، پیگیر و درگیر بحث حضور یا عدم حضور خاتمی و هاشمی هستند؟

به نوشته آقای محمدی از جستجوگران که بپرسی می‌گویند شرایط اقتصادی، دیپلماسی، اجتماعی و فرهنگی به گونه‌ای است که رسیدن به ساحل آرامش نسبی و در امان ماندن از امواج خروشان مشکلات، ناخدایی توانمندتر می‌خواهد. اینجاست که در گزینش نامزد در دسترس، نگاه اکثریت به سمت خاتمی و هاشمی می‌چرخد.

اندر خم معنای خدمت و مردم

Image caption صفحه اول روزنامه بهار

سجاد فیروزی در روزنامه بهار نوشته است که واژه مردم برای رسیدن به صندلی خدمت- شما بخوانید قدرت- چقدر کلمه مناسبی است؛ اصولا هر دولتی که زمام امور را به دست گرفته با این واژه هنرنمایی کرده است. پای وعده و وعید که رسیده مردم باید به آنچه استحقاقش را دارند برسند، حکایت پول نفت و سفره مردم هم مثل حکایت لیلی و مجنون است که همه از شیفتگی‌شان خبر داشتند و پای وصال که به میان آمد فقط آه کشیدن بر لب‌ها باقی ماند. دولت خدمت‌گزار هم که به عرصه خدمت رسید، دیگر حال مردم کاملا دگرگون شد.

هر دولتی هم که خدمت‌گزاری را به دولت بعدی واگذار کرده واژه مردم را هم بنا به رسم و عادت مالوف به ادبیات دولت بعدی قرض داد تا رسالت کامل شود.

به نوشته آقای فیروزی، انتهای یک دوره چهار یا هشت ساله هم که می‌رسد سرگیجه می‌گیرم که من یا معنی خدمت را نمی‌دانم یا معنی مردم را.

برخورد بودجه‌یی در دقیقه ۹۰

Image caption صفحه اول روزنامه اعتماد

گزارش گروه اقتصادی روزنامه اعتماد حاکسیت که بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان، دیروز کمیسیون تلفیق اعتبارات ردیف شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را حذف کرد و آن را به کمیته امداد اختصاص داد.

چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از ردیف‌های جدیدی که امسال در لایحه بودجه ۹۲ آمده است خبر داد. برخی از این ردیف‌ها متعلق به نهادهای تازه تاسیسی است که در زیر مجموعه دولت پا گرفته بودند.

دبیرخانه جنبش عدم تعهد با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار یکی از این ردیف‌ها بود، همچنین شورای عالی ایرانیان هم با ۲۵ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۲ از ردیف‌هایی بود که به چشم می‌خورد. این هر دو نهاد زیر مجموعه اسفندیار رحیم‌مشایی هستند.

دولت یازدهم در باره بنزین تصمیم می‌گیرد

Image caption صفحه اول جهان صنعت

گروه انرژی روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشته است که حال و هوایی که این روزها در شهر جریان دارد بی‌شباهت به حال و هوای اجداد بسیار دورمان پیش از پرتاب تیر از کمان آرش نیست. این موضوع که چهار یا حتی هشت سال آینده را قرار است در چه شرایطی به سر ببریم، ذهن بسیاری از مردم حتی آنهایی را که میانه‌ای با سیاست ندارند، به خود مشغول کرده است.

اگرچه دیگر کسی انتظار ندارد معجزه‌گری پیدا شود که ظرف یک روز قیمت دلار را به هزار تومان و سکه را به یکصد هزار تومان برساند و مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور را حل کند ولی هنوز این امید وجود دارد که اوضاع حداقل از اینکه هست بدتر نشود.

براین اساس با متوقف شدن طرح افزایش قیمت سوخت از سوی مجلس، این طرح هم گویا وارد فهرست تصمیم‌گیری‌های دولت یازدهم شده است. اگرچه مجلس طرح افزایش ۳۸ درصدی قیمت بنزین را جایگزین افزایش ۴۰۰ درصدی حامل‌های انرژی کرده است.

سال استراحت بازار مسکن؟

Image caption صفحه اول دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به بازدهی نرخ مسکن در سال جدید خورشیدی پرداخته است. در این گزارش آمده است که تحلیلگران بازار سرمایه با مقایسه‌ بین چهار بازار مهم اقتصادی برآورد کرده‌اند امسال سود دارایی‌های ملکی نسبت به سایر بازارها در کمترین رتبه قرار خواهد گرفت.

در این بررسی با احتساب شاخص‌های موجود، پیش‌بینی شده است که افت نرخ بازدهی مسکن به قدری خواهد بود که احتمال دارد مسیر تبدیل دارایی‌های ملکی به دارایی‌های ارزی رونق بگیرد.

روند ۲۰ ساله نرخ بازدهی در بازارهای مسکن، دلار و بورس نشان می‌دهد که اگرچه در برخی سال‌ها به دلیل جهش قیمت مسکن، سود سرمایه‌های ملکی از سایر کالاهای سرمایه‌ای سبقت گرفته، اما در بلندمدت ارزش سایر دارایی‌ها تا چند برابر ملک افزایش پیدا کرده است.

با این حال بر اساس این گزارش، در سال گذشته به رغم رشد قابل توجه قیمت مسکن، نرخ رشد شاخص قیمت در این بازار در رتبه دوم قرار گرفت، طوری که بازار سکه در رده‌بندی پربازده‌ترین‌ها شاگرد اول شد. میانگین پنج ساله نرخ بازدهی سکه ۵۰ درصد و مسکن با کمترین رتبه معادل ۱۵ درصد بوده است.

مطالب مرتبط