آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۵ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:29 گرينويچ - جمعه 10 مه 2013 - 20 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمد رضا عارف، معاون اول محمد خاتمی و از چهره‌های اصلاح طلبان، برای نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

  آقای عارف د ر هنگام ثبت نام گفت که اگر هاشمی و خاتمی بیایند به نفع آنها کناره گیری می کنم.

  آقای عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضو فرهنگستان علوم و رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم ایران است. او پس از انقلاب، سمت‌های متعددی برعهده داشته که از آن جمله می توان به سرپرستی شرکت مخابرات، معاونت و قائم مقامی وزیر در وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ریاست دانشگاه تهران، وزارت پست و تلگراف و تلفن، معاونت رئیس جمهوری و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و، از سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٤، معاونت اول ریاست جمهوری در دوره محمد خاتمی اشاره کرد.

 2. عارف: هاشمی و خاتمی بیایند، کنار می روم

 3. چهارمین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در حالی آغاز شده است که در سه روز گذشته 243 نفر ثبت نام کرده اند.

  از میان چهره های شاخصی که در سه روز اول ثبت نام کرده اند می توان از حسن روحانی (رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی)، مصطفی کواکبیان (نماینده سابق مجلس) حسن سبحانی (نماینده سابق مجلس)، کامران باقری لنکرانی (وزیر بهداشت در دولت اول احمدی نژاد)، صادق واعظ زاده (معاون علمی سابق احمدی نژاد)، روح الله احمد زاده کرمانی (معاون سابق احمدی نژاد)، محمدرضا غرضی (وزیر پیشین پست و تلگراف و تلفن) و  محمد سعیدی کیا (وزیر پیشین مسکن و شهرسازی) نام برد.

  محمد رضا عارف معاون اول محمد خاتمی نیز از چهره های شاخصی است که امروز ثبت نام کرد.

 4. غلامعلی حداد عادل نماینده تهران در مجلس، علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس، علیرضا علی احمدی وزیر پیشین آموزش و پرورش در دولت احمدی نژاد و اکبر اعلمی نماینده دوره ششم و هفتم مجلس با حضور در وزارت کشور ثبت نام کردند.

 5. علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات و از اعضای ستاد حسن روحانی گفته است که جلسه هم‌اندیشی آقای روحانی با فرهنگیان از سوی مقام های دولتی لغو شده است.

  آقای یونسی گفت: " این طور که به گوش ما رسیده است گویا دستور مستقیم از سوی شخص (مجتبی) ثمره هاشمی برای لغو مراسم فرستاده شده است."

 6. علیرضا نیلچی، مدیر کل امور اجرایی انتخابات شورای نگهبان گفت: "با توجه به تعداد بالای ثبت نام کنندگان احتمال دارد از مهلت 5 روزه‌ تمدید بررسی صلاحیت‌ها استفاده کنیم."

  شورای نگهبان از 22 تا 26 اردیبهشت صلاحیت داوطلبان را بررسی می کند، اما طبق قانون می‌تواند مهلت بررسی صلاحیت‌ها را تا پنج روز دیگر تمدید کند.

 7. غلامعلی حدادعادل درباره محمدحسن ابوترابی فرد گفت: "آقای ابوترابی از دوستان ما هستند که از طرف عده ای از اصولگرایان به عنوان نامزد انتخابات معرفی شده اند. انتخابات عرصه رقابت است و اگر ایشان تا پایان در عرصه حضور داشته باشند باید منتظر رای ملت بود."

 8. اکبر اعلمی درباره احتمال رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان گفت: "با توجه به اینکه در این 34 سال شورای نگهبان هر کسی را که انتخاب کرده از بنی صدر تا موسوی و کروبی و هاشمی و خاتمی و احمدی نژاد همه را جزو سران فتنه می داند بنابراین هر کسی را که تایید کرده اشتباه بوده است. بنابراین در این دوره شرکت می کنم و از شورای نگهبان می خواهم که به نظر مردم اهمیت دهد."

 9. محمد حسین صفار هرندی، مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه: "دو جریان قدرتمند سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با هم رقابت می‌کنند و هر دو ذیل نظام هستند، اما در مقطعی جریان اصلاح‌طلبی به این نتیجه رسیدند که برای موفقیت به عناصر بیرونی از جمله عناصر رسوب کرده در حواشی انقلاب یاری کند و چشم به قدرت‌های سلطه جهانی دوختند."

 10. احمد خاتمی: رئیس‌جمهور نباید بگوید ما اختیارات نداریم

  احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران گفت: "رئیس جمهور نباید بگوید ما اختیارات نداریم. مگر قانون را مطالعه نکرده و اقدام به ثبت نام کرده است، اگر قانون را مطالعه کرده است قانون همان است که هست. کسی نباید باشد که خود را فراتر از قانون بداند."

  او امروز در خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "رئیس جمهور نباید بگوید من خط قرمز دارم و اگر وارد این خط قرمز شوید با آن برخورد می کنم."

  آقای خاتمی گفت: "ما در قانون خط قرمز نداریم. خط قرمز ما خود قانون اساسی است. کسی که چنین بینشی دارد معلوم است که نمی خواهد به قانون پایبند باشد."

 11. حسین انصاری راد: تهدید این دو نفر (اکبر هاشمی و محمد خاتمی) وارد کردن اتهام به آن دو و فشار بر آنان که ثبت نام نکنند و از حضور منصرف شوند علامت یک بیماری بزرگ است که اکنون به قلب نیروهای وفادار و متعهد به نظام و اسلام سرایت کرده است."

 12. رضا علیجانی، تحلیلگر سیاسی در پاریس در برنامه چشم‌‎انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی دلایل اختلاف در میان اعضای ائتلاف پنجگانه را توضیح داد.

 13. رضایی: آماده رقابت با هاشمی، خاتمی و مشایی هستم

  محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلخت نظام گفت: "آمدن و نیامدنم در عرصه انتخابات و رقابت به آمدن و نیامدن آقای هاشمی رفسنجانی بستگی ندارد و در انتخابات شرکت خواهم کرد"

  او گفت: "خود را برای رقابت با هاشمی رفسنجانی، خاتمی و رحیم مشایی آماده کرده‌ام. ظرفیت رقابت با آن‌ها را دارم و فکر می‌کنم دولت آینده را با قدرت تشکیل دهم.

  آقای رضایی گفت: "در صورت رییس‌جمهور شدن در دولتم چندین حادثه اتفاق خواهد افتاد داد. عذرخواهی رسمی از ملت ایران در صورت انجام کار اشتباه و استعفا دادن برای اولین‌بار در این دولت رقم خواهد خورد و از سوی دیگر هیچ چیزی را به گردن کسی نخواهم انداخت و آن را قبول خواهم کرد."

 14. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

  این سومین دوره ای است که آقای رضایی خود را نامزد انتخابات می کند.

 15. محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران دوباره تاکید کرده که بهترین شخصیتی که می تواند به نظام کمک کند آقای هاشمی رفسنجانی است و افزود: "امیدوارم که آقای هاشمی در انتخابات حضور یابند."

 16. هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام کرده که رد صلاحیت شدگان انتخابات شوراها 4 روز مهلت دارند که اعتراض خود را به هیئت‌های عالی نظارت استان یا شهرستان تسلیم کنند تا هیئت‌های مذکور در مهلت قانونی نسبت به بررسی سوابق اقدام و نتیجه را اعلام کنند.

  اسامی رد صلاحیت شدگان هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

 17. جمع‌آوری کتاب هاشمی‌رفسنجانی از نمایشگاه کتاب

  علی اسماعیلی، رئیس بیست‌وششمین نمایشگاه کتاب تهران خبر از جمع آوری کتاب صراحتنامه نوشته اکبر هاشمی رفسنجانی از این نمایشگاه داده است.

  آقای اسماعیلی گفت: "این موضوع به این دلیل بوده است که گاهی مواردی به نقل از شخصیت‌ها آورده می‌شود و ما برای این‌که بتوانیم به آن کتاب برای عرضه در نمایشگاه کتاب مجوز بدهیم، مجبوریم این‌گونه نقل قول‌ها را از مراکز ذی‌صلاح استعلام کنیم تا ببینیم نقل قول‌ها با واقعیت تطبیق دارند یا خیر؟ مسأله‌ی این کتاب هم به خاطر این موضوع بوده است."

  آقای هاشمی در این کتاب برای نخستین بار درباره مناظره های تلویزیونی کاندیداهای ریاست‌جمهوری در سال 88، تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی و نامه ای که چهار سال پیش به رهبر ایران نوشت صحبت کرده است.

 18. عده ای از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در مراسم ختم پدر همسر، کمال خرازی، وزیر امورخارجه دولت های محمد خاتمی شرکت کردند.

  محمدرضا عارف، محمد خاتمی، غلامعلی حداد عادل، محمدباقر خرازی، محمد شریتعمداری، منوچهر متکی و حسن روحانی از چهره های حاضر در این مراسم بودند که نامشان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مطرح است.

 19. در شرایطی که بحث انتخابات ریاست جمهوری هر روز داغتر می شود و تعداد زیادی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اماده کرده اند، این پرسش تقریبا هنوز بی پاسخ مانده که رئیس جمهور آینده با چه مشکلاتی در عرصه داخلی و بین المللی مواجه است و تا چه حد می تواند از این بحران ها عبور کند؟

 20. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران

  چهار روز؛ ۳۳۶ داوطلب

  مصطفی محمد نجار وزیر كشور گفت که در روز چهارم مهلت ثبت نام 93 نفر و در مجموع 336 نفر برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام كردند كه از این میان 8 نفر زن هستند.

  وزیر کشور گفت که فردا شنبه (بیست و یکم اردیبهشت) آخرین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است و این زمان ثبت نام تمدید نخواهد شد و فقط داوطلبان تا فردا برای ثبت نام وقت دارند.

 21. در پی حضور محسن رضایی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوی در وزارت کشور به همراه گروهی از هوادارانش، حسنعلی نوری، مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در این مورد و همچنین سخنرانی آقای رضایی پیش از ورود به این وزارتخانه برای ثبت نام گفت: "این اقدام را باید قوه قضائیه پیگیری کند."

 22. ببینید: محمد خاتمی می‌گوید اکبر هاشمی رفسنجانی بهترین گزینه برای ریاست جمهوری در شرایط فعلی است. آقای خاتمی همچنین دیروز در جمع گروهی از هوادارانش گفته بود اگر اصلاح‌طلبان تأیید صلاحیت هم بشوند، حق ندارند بیش از آن‌چه بعضی نهادهای قدرت می‌خواهند، رأی بیاورند.

 23. اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب خواهان ثبت نام محمد خاتمی در آخرین روز مهلت ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

  در بیانیه ای که این ستاد منتشر کرده، آمده است: "ما هنوز امیدواریم که آقای خاتمی، صدای وجدان بیدار جامعه را برای نامزدی در انتخابات بشنود و مجریان 'حماسه سیاسی' که امیدواریم معنای آن را به خوبی بدانند که جز با تحقق اراده ملت، آن هم از طریق صندوق رای، معنای دیگری ندارد، آماده گردن نهادن به این اراده ملی باشند."

  در پایان این بیانیه نوشته شده: "از همین روست که در ساعات واپسین ثبت نام کاندیداها، از انجام وظیفه ملی و دینی خود دست نمی کشیم و امیدواریم که بر مبنای درک درست از شرایط حساس کشور، استفاده از توان آقای خاتمی، سرمایه اجتماعی ایشان و شخصیت بین المللی شان که از معدود راه های حل معضلات کنونی است، مورد توجه و اهمیت قرار گیرد و با توجه به حسن نیت ما در برداشتن قدم اول جهت ثبت این حماسه سیاسی، انتظار داریم قدم متقابلی از سوی حاکمیت هم برداشته شود و منافع ملی کشور و مصلحت نظام و انقلاب بر سود شخصی و جناحی ارجح شمرده شود."

 24. آیا از میان کسانی که تا کنون ثبت نام کرده اند، کسی را برای ریاست جمهوری مناسب می دانید؟ به نظر شما کدامیک از این افراد شانس بیشتری برای برنده شدن در انتخابات دارند؟

  به نظر شما افراد ناشناخته داوطلب ریاست جمهوری ایران چه انگیزه ای برای ثبت نام دارند؟

  آیا به نظر شما قانون باید محدودیت بیشتری برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تعیین کند؟ داوطلبان چه شرایطی باید داشته باشند؟

  نظرات خود را در برنامه نوبت شما مطرح کنید

روز چهارم ثبت‌نام

به روز شده: 10 مه 2013
 • علیرضا زاکانی، محمدرضا عارف، غلامعلی حداد عادل، اکبر اعلمی، علیرضا علی احمدی و محسن رضایی شناخته شده ترین داوطلبانی بودند که در روز چهارم ثبت نام کردند
 • شورای نگهبان: با توجه به تعداد بالای ثبت نام کنندگان احتمال دارد از مهلت 5 روزه‌ تمدید بررسی صلاحیت‌ها استفاده کنیم
 • در چهارمین روز مهلت ثبت نام 93 نفر دیگر از جمله 3 زن ثبت نام کردند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.