محمدرضا عارف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

عارف و همسرش
Image caption محمدرضا عارف به عنوان نامزدی از جناح اصلاح طلب در نظر دارد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود

محمد رضا عارف، معاون سابق رئیس جمهوری و از چهره‌های اصلاح طلبان، برای نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

روز جمعه، ٢٠ اردیبهشت (١٠ مه)، در چهارمین روز از مهلت ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، محمدرضا عارف، معاون رئیس جمهوری در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت و برای ورود به رقابت در این انتخابات ثبت نام کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای عارف همراه با "تعدادی از اعضای کابینه اصلاح طلبان" به وزارت کشور مراجعه کرد و خبرگزاری فارس از همراهی "حاجی صوفی، معتمدی، توفیقی و حسن رسولی" با او خبر داده است.

خبرگزاری فارس در گزارش خود، از آقای عارف به عنوان نامزد اصلاح طلبان نام برده و شرحی از زندگینامه و سوابق تحصیلی و شغلی او را منتشر کرده است.

در حالیکه شماری از رهبران و فعالان جناح اصلاح طلب در زندان یا حبس خانگی هستند و بعضی دیگر با حملات لفظی شدید رسانه‌ها و مقامات حکومتی مواجه بوده اند، برخی منابع خبری از آقای عارف به عنوان "اصلاح طلب معتدل" نام برده اند.

محمد رضا عارف در سال ١٣٣٠ شمسی در شهر یزد متولد شد و در رشته برق در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرده و از استادان دانشگاه صنعتی اصفهان بوده است.

Image caption عارف در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون اول او بود

در دوره بعد از انقلاب، آقای عارف سمت‌های متعددی را در دولت برعهده داشته که از آن جمله می توان به سرپرستی شرکت مخابرات، معاونت و قائم مقامی وزیر در وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ریاست دانشگاه تهران، وزارت پست و تلگراف و تلفن، معاونت رئیس جمهوری و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و، از سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٤، معاونت اول ریاست جمهوری در دوره محمد خاتمی اشاره کرد.

آقای عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضو فرهنگستان علوم و رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم ایران است.

وی عضو موسس بنیاد باران، وابسته به محمد خاتمی نیز بوده است.

نامزد اصلاح طلبان

در ماه‌های اخیر و در حالیکه در مورد ورود رهبران و اعضای سرشناس‌تر جناح اصلاح طلب به صحنه انتخابات گمانه زنی‌هایی وجود داشت، از شماری از افراد وابسته به این جناح، از جمله آقای عارف، به عنوان اصلاح طلبانی نام برده می شد که دست کم احتمال تایید صلاحیت آنان در شورای نگهبان وجود دارد.

از زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و اعتراضاتی که نسبت به نتایج اعلام شده آن صورت گرفت، رسانه‌ها و مقامات حکومتی، برخی از اعضای جناح اصلاح طلب را به خاطر ابراز تردید نسبت به نتیجه انتخابات و خودداری از محکومیت اعتراضات پس از انتخابات مورد حملات شدید قرار داده و آنان را به حمایت و همسویی با "فتنه گران" متهم کرده اند.

Image caption رهبران شناخته شده اصلاح طلبان به دلیل اعتراض به نتیجه انتخابات گذشته تحت فشار شدید بوده‌اند

برخی از مقامات حکومتی تاکید داشته اند که این قبیل افراد، به دلیل عدم اطاعت از نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد نتیجه انتخابات، در مرحله گزینش توسط شورای نگهبان، رد صلاحیت خواهند شد و امکان حضور در رقابت های انتخاباتی را نخواهند یافت.

اخیرا آقای عارف در یک جلسه پرسش و پاسخ تاکید کرد که از نظر او، در انتخابات سال ١٣٨٨ تقلبی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای عارف در این جلسه گفت "من اعتقاد دارم در انتخابات ۸۸ تخلف صورت گرفته، نه تقلب" و تاکید ورزید: "نباید به خاطر برخی تسویه‌ حساب‌های شخصی انتخابات در کشور زیر سئوال برود."

وی در عین حال خواستار آزادی اصلاح طلبانی شد که به خاطر انتقاد از نتیجه انتخابات، زندانی هستند.

محمدرضا عارف در مورد برنامه انتخاباتی خود نیز از ولایت فقیه با عنوان فصل‌الخطاب یاد کرد و گفت که "پایبندی به ولایت فقیه و ارزش‌ها در رأس اهداف و عملکردهای من قرار دارد."

در روزهای اخیر، از محمدرضا عارف همراه با همسرش تصاویری منتشر شده در حالیکه خانم عارف در مقایسه با حجاب مورد نظر مذهبیون افراطی‌تر جمهوری اسلامی، از پوشش نسبتا آزادتری استفاده کرده است.

هنوز از واکنش رهبران و فعالان جناح اصلاح طلب به ثبت نام آقای عارف گزارشی در دست نیست.

مهلت ثبت نام برای نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری روز شنبه، فردا، پایان می یابد و رای‌گیری جهت انتخاب یکی از نامزدهای تایید صلاحیت شده، برای روز ٢٤ خرداد برنامه‌ریزی شده است.

رنگ سفید و ورود هاشمی و خاتمی

محمدرضا عارف پس از ثبت نام، در گفتگویی با خبرنگاران در محل وزارت کشور، برخی از دیدگاه های خود را مطرح کرد.

آقای عارف گفت که رنگ سفید را به عنوان رنگ انتخاباتی خود برگزیده است. برخی از کسانی که برای نامزدی انتخابات آتی ثبت نام کرده اند گفته‌اند که رنگ‌های خاصی را ظاهرا به عنوان نماد فعالیت خود به کار می‌گیرند هر چند هیچکدام در مورد دلیل چنین افدامی توضیحی نداده است.

Image caption عارف گفته است در صورت ورود هاشمی یا خاتمی به صحنه انتخابات، کنار می رود

در سال‌های گذشته، شرکت کنندگان در حرکت‌های اعتراضی در برخی کشورها، رنگ های خاصی را به کار می‌گرفتند و در انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری در ایران هم، میرحسین موسوی رنگ سبز را به عنوان رنگ انتخاباتی خود برگزید. پس از آغاز اعتراضات نسبت به نتیجه این انتخابات، مقامات و رسانه‌های دولتی معترضان را به تلاش برای پیاده کردن "انقلاب رنگی" در ایران متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - در گفتگوی محمدرضا عارف با خبرنگاران، یکی از خبرنگاران گفت که شایع شده اکبر هاشمی رفسنجانی روز شنبه برای نامزدی انتخابات ثبت نام خواهد کرد و از آقای عارف پرسید که آیا در چنین صورتی، از رقابت‌های انتخاباتی کناره گیری می کند؟ آقای عارف گفت: "اطلاعی از حضور آقای هاشمی ندارم اما در مورد وی و آقای خاتمی، مواضع قبلی خود را خواهم داشت."

آقای عارف گفته است که در صورت ورود یکی از این دو به صحنه انتخابات، وارد رقابت با آنان نخواهد شد.

محمدرضا عارف گفت که دولت مورد نظر او برنامه‌های اقتصادی مشخصی دارد که از آن جمله، تحقق رشد اقتصادی ٨ درصدی برای کشور است هر چند در مورد نحوه مقابله با موانع اصلی رشد اقتصاد ایران، از جمله تحریم بین‌المللی و مشکلات روابط خارجی جمهوری اسلامی توضیحی نداد.

در مورد برخورد شورای نگهبان نیز، آقای عارف گفت که دلیلی برای رد صلاحیت خود نمی‌بیند و تاکید کرد که "در انتخابات، همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات به مر قانون عمل کنند تا مردم و کاندیداها راضی باشند."

وی نسبت به روند برگزاری این انتخابات ابراز خوشبینی کرد و گفت که "اگر اصلاح طلبان با اجماع وارد انتخابات شوند، کاندیدای ما پیروز خواهد شد."

آقای عارف گفت که برای فعال کردن "بخش عظیمی از جامعه که انگیزه شرکت در انتخابات را ندارند" تلاش کرده و موفقیت‌هایی به دست آورده است. مقامات جمهوری اسلامی بر حضور گسترده مردم در مراکز رای گیری تاکید داشته اند.

این داوطلب نامزدی انتخابات در مورد پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی هم گفت که "باید به دنبال راه حل سیاسی باشیم و با تعاملی که با دنیا داریم، تلاش کنیم تا در اسرع وقت این پرونده برای همیشه بسته شود" اما در مورد نحوه دستیابی به این هدف و همچنین حدود اختیارات رئیس جمهوری در تصمیم گیری پیرامون پرونده هسته‌ای توضیحی نداد.

در مورد رابطه با آمریکا نیز وی گفت که "من حل مشکلات را در ایجاد رابطه با آمریکا نمی دانم بلکه باید در داخل کشور خودمان، مشکلات را حل کنیم." وی در عین حال گفت که "من اهل تعامل و مذاکره در چارچوب منابع ملی هستم و به جای چالش، به دنبال سازش خواهم بود تا همه مردم در فضای آرام و صمیمی زندگی کنیم."

روز گذشته احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، هشدار داد که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نباید در مورد مذاکره با آمریکا دیدگاه مثبتی داشته باشند.

در مورد "اتفاقات" پس از انتخابات سال ١٣٨٨ هم، آقای عارف گفت باید در این مورد "تحلیل دقیقی صورت گیرد و ریشه‌های آن قبل و بعد از انتخابات و همچنین سهم همه افراد در آن مشخص شود" و افزود "امیدوارم در آینده فضای لازم برای امکان بحث در این زمینه در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد تا از وقوع مجدد آن جلوگیری شود."

ایلنا نوشته است که آقای عارف در مورد ائتلاف اصلاح طلبان که گفته می شد بین جهانگیری، مهرعلیزاده و عارف شکل گرفته است، گفت: "اجماع ما بین کاندیداهایی است که خود را اصلاح طلب می دانند و بنابراین، در اجماع ما شریعتمداری نیز حضور دارد."

وی گفت که حسن روحانی، یکی دیگر از داوطلبان نامزدی این انتخابات را، براساس اظهارات خود آقای روحانی اصلاح طلب نمی داند و افزود که حسن روحانی گفته است که "اصولگراست."

مطالب مرتبط