اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌نام کرد

Image caption محمود احمدی نژاد، آقای رحیم مشایی را در مراسم ثبت نام همراهی می کرد

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر سابق محمود احمدی نژاد، به عنوان داوطلب نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

آقای رحیم مشایی در هنگام ثبت نام در وزارت کشور ایران گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، راه محمود احمدی نژاد را ادامه خواهد داد. او همراه محمود احمدی نژاد و شمار دیگری از چهره های نزدیک به دولت در وزارت کشور حاضر شده بود.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها و رئیس دفتر سابق رئیس جمهوری، با حضور در محل وزارت کشور، به عنوان داوطلب نامزدی انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

رای گیری برای انتخاب جانشین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، روز جمعه ٢٤ خردادماه صورت می گیرد و به داوطلبان نامزدی این انتخابات به مدت پنج روز تا روز ٢۱ اردیبهشت فرصت داده شده بود تا برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کنند.

آقای رحیم مشایی متولد سال ١٣٣٩ است، از همکاران محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران بوده و سمت های متعددی را در دوره هشت ساله ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بر عهده داشته است.

برخی از سمت های فعلی او عبارتست از ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد، جانشین رئیس جمهوری در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، رئیس کمیسیون فرهنگی دولت، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری، رئیس مرکز ملی جهانی شدن، رئیس گروه مشاروران جوان ریاست جمهوری.

در دوره اول ریاست جمهوری محموداحمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی معاونت رئیس جمهوری و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برعهده داشت و در تیرماه سال ١٣٨٨، پیش از آغاز دومین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، به معاونت اول رئیس جمهوری منصوب شد.

Image caption اسفندیار رحیم مشایی نامزد مورد علاقه رئیس جمهوری در انتخابات است

در آن زمان، انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به تازگی برگزار شده و در واکنش به اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات، مقامات ارشد و نهادهای وابسته به حکومت، بر حمایت از رئیس جمهوری منتخب تاکید داشتند. با اینهمه، انتصاب آقای رحیم مشایی انتقادات تندی را از جمله از سوی برخی روحانیون ارشد و مقامات حکومتی در پی آورد و در حالیکه رئیس جمهوری اقدامی برای برکناری معاون اول خود صورت نداده بود، متن دستور آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی برای برکناری او نیز انتشار یافت.

در پی انتشار این دستور، آقای رحیم مشایی از معاونت اول ریاست جمهوری استعفا داد و به جای آن، به ریاست دفتر رئیس جمهوری منصوب شد.

انتصاب به این سمت نیز انتقاد و اعتراض منتقدان رئیس جمهوری را در پی آورد اما آقای مشایی تا آذرماه سال ١٣٩١ این سمت را حفظ کرد.

"رهبر جریان انحرافی"

Image caption برخی منابع از ارتباط نزدیک فکری احمدی نژاد و مشایی سخن گفته اند

در اردیبهشت ماه سال ١٣٩٠، بین رئیس جمهوری و رهبر بر سر برکناری و انتصاب وزیر اطلاعات اختلاف نظر بروز کرد. در پی این واقعه، شماری از روحانیون ارشد و مقامات حکومتی که برخی از آنان پیشتر از حامیان تندرو آقای احمدی نژاد محسوب می شدند، ظاهرا به نشانه حمایت از آیت الله خامنه ای، رئیس جمهوری را هدف انتقاد قرار دادند.

بسیاری از منتقدان آقای احمدی نژاد، مقاومت او در برابر خواست آیت الله خامنه ای را به نفوذ اسفندیار رحیم مشایی در رئیس جمهوری نسبت دادند. آنان گروهی از افراد نزدیک به رئیس جمهوری را اعضای "جریان انحرافی" و آقای مشایی را رهبر این جریان خواندند.

برخی از منتقدان محمود احمدی نژاد، از آقای رحیم مشایی به عنوان رهبر و مرشد فکری رئیس جمهوری نام برده و گفته اند که بین این دو، ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد. آقایان احمدی نژاد و مشایی خویشاوندان سببی هم هستند و دختر آقای مشایی عروس رئیس جمهوری است.

با تشدید اختلاف بین دولت و مخالفان، به خصوص در مجلس، آقای مشایی و بعضی دیگر از نزدیکان او به انواع تخلف ها متهم شده اند که از آن میان می توان به فساد مالی، هواداری از آمریکا و اسرائیل، ارتباط با رمالان و جن گیران، گرایش به عرفان کاذب، تلاش برای احیای تمدن و فرهنگ ملی ایرانیان، ضدیت با روحانیون و عدم اعتقاد به ولایت فقیه اشاره کرد.

Image caption اختلاف رئیس جمهور و رهبر بر سر انتصاب وزیر اطلاعات زمینه حمله علنی به مشایی را فراهم آورد

بعضی از اعضای "جریان انحرافی" هم بدون توجه به وابستگی نزدیک آنان به رئیس جمهوری تحت پیگرد قضایی قرار گرفته اند.

در حالیکه آقایان احمدی نژاد و رحیم مشایی بر توجه و الهام گیری از امام دوازدهم شیعیان تاکید داشته اند، برخی از حامیان آیت الله خامنه ای آنان را متهم کرده اند که با ترویج این دیدگاه، در صدد تضعیف نقش آیت الله خامنه ای به عنوان "نایب امام زمان" و در نتیجه، آسیب رساندن به مفهوم حاکمیت یا ولایت مطلقه اوست. آقایان احمدی نژاد و مشایی در مواقع گوناگون بر تبعیت از ولایت فقیه تاکید نهاده اند.

با نزدیک شدن زمان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، مخالفان آقای احمدی نژاد گفتند که او در نظر دارد اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان نامزد مورد نظر خود وارد رقابت های انتخاباتی کند.

برگزاری برخی مراسم با حضور آقای مشایی و حضور او در کنار رئیس جمهوری در سفرهای استانی به این شایعات دامن زده بود هر چند هر دو نفر از اظهار نظر در مورد نامزد مورد حمایتشان در این انتخابات خودداری ورزیده اند.

ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی این سئوال را مطرح می کند که آیا شورای نگهبان، که برخی اعضای آن مشخصا علیه "جریان انحرافی" موضعگیری کرده اند و همسویی کامل با خواست آیت الله خامنه ای را لازمه تصدی سمت های مهم حکومتی می دانند، صلاحیت آقای مشایی را تایید خواهد کرد؟ و در صورت رد صلاحیت او، رئیس جمهوری چه واکنشی نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط