آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۴ روز تا انتخابات

به روز شده:  14:17 گرينويچ - شنبه 11 مه 2013 - 21 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. در پنجمین و آخرین روز از ثبت نام کاندیداهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران برای نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرد.

 2. همچنین خبرگزاری فارس گزارش کرده که داود احمدی نژاد، برادر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز برای نامزدی ثبت نام کرده است. داود احمدی نژاد از منتقدان سیاست های برادرش است.

 3. جواد اطاعت، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از فعالان اصلاح طلب هم از جمله افرادی است که امروز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

 4. ثبت نام داوطلبان در ساعت ۱۸ امروز، شنبه ۲۱ اردیبهشت، پایان می یابد.

 5. فارس گزارش کرده که آیت الله حسین وحید خراسانی و آیت الله علی سیستانی موضوع دعوت از اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات را تکذیب کرده اند.

   

 6. به گزارش مهر، پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت اول محمود احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. در روزهای قبلی نیز از کابینه‌های آقای احمدی نژاد، علیرضا علی احمدی، وزیر سابق آموزش و پرورش، محمد سعیدی کیا وزیر سابق مسکن، و کامران باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت داوطلب نامزدی در انتخابات شده بودند. 

 7. پرویز کاظمی گفته است آقای احمدی‌نژاد جایی در کابینه او نخواهد داشت. 

 8. محمدرضا باهنر، نماینده تهران در مجلس در یک پیامک اختصاصی برای خبرنگار خبرگزاری فارس در پاسخ به سوال او گفته است که برای انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام نمی‌کند.

 9. آقای باهنر از اعضای ائتلاف پنج گانه اصولگرایان است. دیگر اعضای این ائتلاف عبارتند از: یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران، منوچهر متکی وزیر امور خارجه برکنار شده محمود احمدی نژاد، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس دوم مجلس نهم و مصطفی پورمحمدی وزیر کشور معزول احمدی نژاد و رئیس فعلی سازمان بازرسی کل کشور.

 10. محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

 11. ائتلاف پنجگانه اصولگرایان دو روز قبل محمدحسن ابوترابی فرد را به عنوان نامزد نهایی خود معرفی کرد.

 12. به گزارش خبرگزاری مهر، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از اقدامات تبلیغاتی برخی از داوطلبان ریاست جمهوری انتقاد کرده و گفته است: باید با برخی از افراد که از مدتها قبل، سفرهای تبلیغاتی علنی و نیمه علنی داشته‌اند برخورد شود. وی گفته است افرادی به نان شب محتاجند اما برخی برای کسب رای تبلیغات میلیاردی می کنند

 13. بنابر گزارش فارس، علی اکبر جوانفکر، مشاور محمود احمدی نژاد و رییس سابق خبرگزاری جمهوری اسلامی برای ثبت‌نام در محل وزارت کشور حاضر شد.

 14. حسن ابوترابی‌فرد گفته است: اختلافی درباره گزینه نهایی ائتلاف پنج‌گانه وجود ندارد و با انتخاب من دلیلی برای ثبت‌نام سایر کاندیداهای ائتلاف پنج‌گانه نیست

 15. علی مطهری نماینده تهران اعلام کرده است که امروز به همراه گروهی دوباره با آقای هاشمی رفسنجانی دیدار و از وی برای حضور در انتخابات دعوت می کند.

  آقای مطهری می گوید که هدف از این دیدار "مشورت و تبادل نظر با آقای هاشمی در باره مسائل مختلف و دعوت از وی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است."

 16. خبرگزاری مهر به نقل از علی مطهری، نماینده مجلس، که امروز با اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کرده، نوشته است که آقای هاشمی رفسنجانی هنوز به تصمیم قطعی درباره انتخابات نرسیده است.

  مهر از قول آقای مطهری نوشته که آقای هاشمی رفسنجانی گفته است: "اگر من مطمئن شوم که مقام معظم رهبری با کاندیداتوری بنده مخالفتی ندارند، حتما برای کاندیداتوری ثبت نام می‌کنم."

 17. صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات کشور، گفته است که هیچ "هماهنگی خاصی" برای ثبت‌نام اکبر هاشمی رفسنجانی و یا اسفندیار رحیم مشایی انجام نشده است.

 18. در آخرین روز از مهلت ثبت‌نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، بخش زیادی از موضع‌گیری‌ها و گفته‌های مقام‌های دولتی و چهره‌های سیاسی درباره احتمال ثبت‌نام اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات است.

  آقای هاشمی رفسنجانی هنوز تصمیم نهایی خود را در این باره اعلام نکرده است. کمتر از چهار ساعت دیگر به فرصت ثبت‌نام باقی مانده است.

  اسفندیار رحیم‌مشایی نیز چهره دیگری است که نامزدی او در انتخابات بحث‌انگیز است.

 19. خبرگزاری ایلنا می‌گوید محمدعلی آبادی، رئیس پیشین سازمان ورزش ایران، که قصد داشته برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کند "به دلیل نقص مدارک" وزارت کشور را ترک کرده است.

 20. ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران هم در این باره می‌گوید آقای علی‌آبادی رئیس کمیته ملی المپیک امروز به ستاد انتخابات آمد ولی ثبت‌نام نکرد و در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: شاید برگردم.

 21. تا کنون چندین نفر از کسانی که در کابینه محمود احمدی‌نژاد سمتی داشته‌اند برای نامزدی در انتخابات ثبت‌‌نام کرده‌اند. پرویز کاظمی، کامران باقری لنکرانی، علی‌اکبر جوانفکر و داوود احمدی‌نژاد برخی از این چهره‌ها هستند.

  البته اسفندیار رحیم مشایی نزدیکترین چهره‌ به آقای احمدی‌نژاد است که گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره احتمال نامزدی او در انتخابات وجود دارد.

 22. یکی از چهره‌های محافظه‌کار به خبرگزاری مهر گفته است که جبهه پیروان خط امام و رهبری گفته است که علاوه بر محمدحسن ابوترابی فرد، محمدرضا باهنر و منوچهر متکی نیز می‌توانند برای نامزدی ثبت‌نام کنند.

  خبرگزاری ایلنا هم از قول منوچهر متکی می‌گوید که او قصد دارد امروز برای ثبت‌نام به وزارت کشور برود.

 23. خبرگزاری مهر به نقل از حسنعلی نوری مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور گفته که تا ساعت 13 پنجمين روز ثبت نام 455  نفر كانديداي رياست جمهوري شده اند که از این تعداد 14 نفر زن هستند.
   آقای نوری گفته که زمان ثبت نام براي كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد.
   

 24. خبرگزاری کار ایران در صفحه اول خود یک نظرسنجی گذاشته که در آن سئوال شده برای برون رفت از شرایط موجود حضور کدام جریان سیاسی را در راس قوه مجریه ضروری می دانید؟ برای پرسش چهار گزینه در نظر گرفته شده است که در ان اصلاح طلب با بیش از 80 درصد در صدر فهرست قرار دارد و بعد از آن جریان اصولگرا با 8 درصد، و حامیان دولت با چهار درصد و مستقل با هفت درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

 25. غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها درباره ثبت‌نام علی‌اکبر جوانفکر در انتخابات ریاست جمهوری به خبرگزاری تسنیم گفته "تا جایی که می‌دانم جوانفکر با دستور دادستان در مرخصی از زندان به سر می‌برد."

  جوانفکر، سرپرست سابق موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران شامگاه 5 مهرماه سال 91، جهت اجرای حکم صادره از سوی دادگاه کیفری استان تهران بازداشت شد. دادگاه کیفری استان تهران آقای جوانفکر را به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی به شش ماه حبس تعزیری و به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی به شش ماه حبس تعزیری دیگر محکوم کرده است.

 26. طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران در دولت اول محمود احمدی نژاد برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات حاضر شده است. آقای مظاهری در دولت دوم محمد خاتمی وزیر اقتصاد بود.

 27. اسفندیار رحیم مشایی به روزنامه ایران گفته است: "انتخابات پیش رو، زیباتر از همه انتخابات گذشته خواهد بود."

 28. ابوالحسن نواب مسئول سابق دفتر سیاسی جامعه روحانیت برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور رفته و گفته که به نفع کسی کناره گیری نمی کنم. آقای نواب گفته که بیش از یکسال است در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی‌کنم.

 29. ابراهیم اصغرزاده، از چهره‌های اصلاح‌طلبی که برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده است گفته: "من می‌توانم گفتمان خط امام یا چپ عدالتخواه را به جامعه بازگردانم."

 30. محمد مهدی زاهدی، عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری و وزیر پیشین علوم، گفته است: "ستاره‌دار شدن دانشجویان هیچ ربطی به مسائل سیاسی ندارد."

 31. گفته می‌شود که مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت خاتمی و علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه دولت هاشمی رفسنجانی، برای ثبت نام در انتخابات وارد وزارت کشور شده‌اند.

 32. خبرآنلاین می‌گوید که ابهام در حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات بر بازار ارز ایران هم اثر گذاشته است.

 33. رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کرده است.

 34. محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی دولت خاتمی نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرد.

 35. خبر فوری

  سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

 36. صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی کابینه محمود احمدی‌نژاد نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده است.

 37. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفته است: "با افرادی که سفرهای تبلیغاتی علنی و نیمه‌علنی داشتند، برخورد شود." بنا به قانون، تبلیغات انتخاباتی در ایران دوره مشخص و محدودی دارد که پس از تایید صلاحیت‌های نامزدها توسط شورای نگهبان آغاز می‌شود.

 38. خبرگزاری مهر می‌‎گوید: "تجمع چند ده نفره‌ای در مقابل درب ورودی ستاد انتخابات کشور شکل گرفته که گفته می‌شود این افراد هواداران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان هستند."

 39. خبرگزاری مهر می‌گوید که منوچهر متکی هم برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفته است.

 40. احمدرضا رادان، رئیس پلیس تهران، گفته است: "اتفاقات رخ داده و تخلفات احتمالی برخی کاندیداها در مقابل وزارت کشور از سوی نیروی انتظامی به شورای نگهبان منعکس شد."

 41. برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری صفی به راه افتاده است.

 42. عباس امیری‌فر، روحانی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، به خبرگزاری ایسنا گفته است که اسفندیار رحیم مشایی تا دقایقی دیگر برای ثبت نام به وزارت کشور می‌رود.

 43. وبسایت الف گزارشی از ثبت نام چهره های سیاسی را منتشر کرده و در عنوان مطلب نوشته " همه آمدند/ ستاد انتخابات در انتظار مشایی و هاشمی"

 44. حسنعلی نوری، مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور، به خبرگزاری ایرنا گفته: "وزیر کشور درباره تمدید احتمالی ساعت ثبت نام داوطلبان تصمیم می‌گیرد."

 45. حبرگزاری مهر هم از قول عباس امیری‌فر می‌گوید اسفندیار رحیم مشایی تا دقایق دیگر ثبت نام خواهد کرد.

 46. خبرگزاری تسنیم نوشته است که اکبر هاشمی رفسنجانی وارد وزارت کشور شده است.

 47. خبرگزاری مهر هم خبر ورود اکبر هاشمی رفسنجانی به وزارت کشور را تایید کرد.

 48. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دقایق پایانی مهلت ثبت‌نام نامزدها برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفته است.

 49. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور نیز به وزارت کشور رفته است.

 50. خبرگزاری ایسنا می‌گوید اسفندیار رحیم مشایی، چهره جنجالی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کرد.

 51. مهلت قانونی ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پایان گرفت.

 52. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران در مورد حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در انتخابات ریاست جمهوری گفته است "همه وارد شوند،مشکلی ندارد، همه باید بیایند‬."

 53. خبرگزاری فارس می‌گوید که محمدرضا رحیمی نیز با وکالت دادن به محمدجعفر محمد‌زاده معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده است.

 54. اسفندیار رحیم مشایی گفته است: "در مورد شورای نگهبان تابع قانون خواهم بود."

 55. اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی دو چهره‌ای بودند که در روزهای اخیر بحث‌های زیادی درباره ثبت‌نام احتمالی آنها برای نامزدی در انتخابات به راه افتاده بود.

  آقای هاشمی رفسنجانی و آقای رحیم مشایی در دقایق پایانی مهلت قانونی برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند.

 56. محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به خبرگزاری مهر که از او درباره حضورش در کنار اسفندیار رحیم مشایی گفته که این کار او غیرقانونی نیست چرا که امروز را "مرخصی" گرفته است.

 57. در آخرین روز ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران هواداران چهره‌های سیاسی مختلف در مقابل وزارت کشور گرد آمده بودند.

 58. خبرگزاری مهر می‌گوید جمعیتی که در مقابل وزارت کشور تجمع کرده بود متفرق شده است.

 59. علیرضا زاکانی گفته که با سعید جلیلی "ائتلاف گفتمانی" می‌کند.

 60. کامران باقری لنکرانی از طرفداران محمدتقی مصباح یزدی، روحانی راست‌گرای تندرو، گفته با توجه به حضور سعید جلیلی "رقابت درون‌گفتمانی را به مصلحت نمی‌دانم."

 61. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، می‌گوید 686 نفر برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده‌اند

 62. به گفته آقای نجار پیرترین داوطلب نامزدی ریاست‌جمهوری 87 سال و جوان‌ترین آنها 19 سال سن داشت.

 63. در میان کسانی که برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند ده‌ها چهره شاخص سیاسی و مقام‌های سابق یا فعلی جمهوری اسلامی وجود دارد.

 64. خبر فوری

  خبرگزاری ایسنا می‌گوید حسن روحانی با ثبت‌نام اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی انتخابات کناره‌گیری کرده است. البته خبرگزاری مهر این خبر را به نقل از یکی از هواداران او تکذیب کرده است.

پنجمین و آخرین روز از ثبت نام

به روز شده: 11 مه 2013
 • امروز (شنبه، بیست و یکم اردیبهشت) پنجمین و آخرین روز از ثبت نام داوطلبان نامزدی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری است
 • محمدباقر قالیباف، داود احمدی‌نژاد و جواد اطاعت از جمله ثبت نام کنندگان آخرین روز هستند
 • محمدرضا عارف، معاون اول محمد خاتمی و از چهره‌های اصلاح طلبان، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران در مجلس، علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس، علیرضا علی احمدی، وزیر پیشین آموزش و پرورش در دولت احمدی نژاد و اکبر اعلمی، نماینده دوره ششم و هفتم مجلس از جمله افرادی بودند که روز گذشته، جمعه بیستم اردیبهشت، ثبت نام کردند.
 • انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۴ خرداد ماه در سراسر ایران برگزار می شود

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.