هاشمی رفسنجانی، رحیم مشایی و سعید جلیلی برای انتخابات ثبت‌نام کردند

در آخرین دقایق باقی مانده از زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اسفندیار رحیم مشایی مشاور محمود احمدی نژاد ثبت نام کردند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران هم امروز به جمع کاندیداهای این انتخابات پیوست.

آقای هاشمی رفسنجانی در هفته های اخیر گفته بود که در صورت مخالفت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران حاضر به شرکت در انتخابات نخواهد بود "من بدون موافقت ایشان (آیت الله خامنه ای)، وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه ای که به بار می آید معکوس خواهد بود."

آقای هاشمی رفسنجانی که هشت سال رئیس جمهور بود و در سال ۱۳۸۴ در رقابت با محمود احمدی نژاد شکست خورد، گفته بود که شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ایران را مناسب نمی داند و در پاسخ به دعوت گروه ها از او برای شرکت در انتخابات گفته بود اگر حضورش را برای مردم مفید بداند، خواهد آمد.

پوشش زنده اخبار انتخاباتی را اینجا دنبال کنید

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری، نظرات شما

سرانجام نیز در لحظات پایانی زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، آقای هاشمی رفسنجانی در وزارت کشور حاضر شد و ثبت نام کرد.

آقای هاشمی رفسنجانی در هنگام ثبت نام گفت که "آمده‌ام خدمت کنم و مردم هم حق دارند من را انتخاب کنند یا نکنند."

همزمان نیز اسفندیار رحیم مشایی مشاور رئیس جمهور نیز به همراه آقای احمدی نژاد به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه کرده بود هم ثبت نام کرد.

آقای احمدی نژاد در زمان ثبت نام آقای رحیم مشایی در وزارت کشور گفت که "من نزدیک به ۲۸ سال است که مشایی را می‌شناسم، احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد."

Image caption سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران

با نزدیک شدن زمان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، مخالفان آقای احمدی نژاد می گویند که اسفندیار رحیم مشایی نامزد مورد حمایت دولت در رقابت های انتخاباتی است.

برگزاری مراسم ویژه در سفرهای استانی که آقای مشایی در کنار رئیس جمهور حاضر بود این گمانه زنی را تقویت کرده بود.

منتقدان آقای احمدی نژاد گروهی از افراد نزدیک به رئیس جمهوری را اعضای "جریان انحرافی" و آقای مشایی را رهبر این جریان می خوانند.

برخی از منتقدان محمود احمدی نژاد، از آقای رحیم مشایی به عنوان رهبر و مرشد فکری رئیس جمهوری نام برده و گفته اند که بین این دو، ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد.

آقای احمدی نژاد که در مراسم ثبت نام آقای مشایی حضور داشت گفت که مرخصی گرفته ام و "برای تحقق نقش آفرینی مشایی در حماسه ۳ روز روزه و ۱۴ هزار صلوات نذر کرده‌ام."

آقای مشایی هم گفت که راه دولت آقای احمدی نژاد را ادامه خواهد داد.

هجوم چهره های سیاسی در آخرین دقایق ثبت نام

در حالی که زمان ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری پس از پنج روز در ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی تهران به پایان می رسد، چهره های متعددی از مقام های پیشین و فعلی ایران در وزارت کشور حاضر شده و برای حضور در رقابت ها ثبت نام کرده اند.

تاکنون بیش از ۴۵۰ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرده اند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد اتمی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، محمدحسن ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس، محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت محمد خاتمی، علی اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهور فعلی، پرویز کاظمی وزیر پیشین رفاه و طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی و منوچهر متکی وزیر خارجه پیشین در دولت احمدی نژاد، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه، صادق خلیلیان وزیر جهادکشاورزی فعلی، علی اکبر جوانفکر، مشاور رئیس جمهور، مسعود پزشکیان نمانیده تبریز در مجلس و وزیر پیشن دولت خاتمی و ابوالحسن نواب عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، از جمله ثبت نام کنندگان امروز هستند.

مطابق قوانین ایران، وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و مقام های این وزارتخانه اعلام کرده اند که زمان پنج روزه ثبت نام را تمدید نخواهد کرد.

شورای نگهبان مطابق قانون از فردا بررسی صلاحیت نامزدها را آغاز خواهد کرد.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

مطالب مرتبط