هیات نظارت بر انتخابات شوراها رد صلاحیت برخی نامزدها را تکذیب کرد

Image caption از راست معصومه ابتکار، محسن هاشمی و فاطمه راکعی

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر رد صلاحیت برخی از نامزدهای اصلاح طلب برای انتخابات شورای شهر تهران، هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی این خبر را تکذیب کرده است.

برخی از منابع خبری در ایران به نقل از یک عضو هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا گفته بودند که سه نامزد اصلاح طلب این انتخابات برای شورای شهر تهران رد صلاحیت شده اند.

خبرگزاری مهر گفته است که این سه نفر محسن هاشمی (مدیرعامل پیشین متروی تهران و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی) فاطمه راکعی (از نمایندگان دوره اول شورای شهر تهران) و معصومه ابتکار (نماینده فعلی شورای شهر تهران و معاون رئیس جمهور ایران در دوره ریاست محمد خاتمی) هستند.

حسین طلا رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، در استان تهران به خبرگزاری ایسنا گفته بود که رد صلاحیت‌های اعلامی در این مرحله نتیجه بررسی‌های هیات‌های اجرایی است.

به دنبال انتشار این اخبار، هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی، انتشار اسامی رد صلاحیت شدگان استان تهران را تکذیب کرد.

این هیات گفته است که تا کنون اسامی افراد تائید یا رد صلاحیت شده را منتشر نکرده است.

مطابق قوانین ایران هیات اجرایی بعد از استعلام از مراجع چهارگانه که شامل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان ثبت است بررسی صلاحیت کاندیدا‌های شورای شهر را آغاز می کند.

در صورت رد صلاحیت نامزدها در این مرحله و اعتراض رسمی آنها، در مرحله بعدی هیات نظارت به این موضوع رسیدگی می کند.

مطابق قوانین ایران نتایج اولیه بررسی صلاحیت ها روز ۲۸ اردیبهشت به صورت کتبی به نامزدها اعلام خواهد شد.

نامزدهای رد صلاحیت شده پس از این می توانند با اعتراض رسمی، خواستار بررسی مجدد شوند.

انتخابات شوراهای شهر و روستا تنها انتخابات سراسری در ایران است که بررسی صلاحیت نامزدهای آن بدون دخالت شورای نگهبان صورت می گیرد.

قرار است چهارمین دوره انتخابات شورهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط