آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۳ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:36 گرينويچ - 12 مه 2013 - 22 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. با پایان زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور گفته است که از ۶۸۶ نفری که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند ۳۲۰ نفر در روز آخر یعنی دیروز در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت‌نام کردند که ۳۰ نفر از آنها زن هستند.

  به گفته دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور، از این تعداد و از حیث گروه شغلی ۱۹۸ نفر دارای مشاغل آزاد بودند، ۱۷۱ نفر کارمندان دولت بودند و ۹۴ نفر از قشر بازنشستگان محترم و ۹۱ نفر جزو اساتید دانشگاه بودند ۴۸ نفر فرهنگی، ۲۵ نفر پزشک، ۲۰ قاضی دادگستری، ۱۷ نفر سابقه نظامی داشتند، ۱۴ نفر از روحانیون بودند و ۳ نفر از نمایندگان مجلس و ۳۶ نفر سایر مشاغل در دسته‌بندی‌ها جای می‌گرفتند.

  به گفته دبیر ستاد انتخابات کشور، جوان‌ترین کسی که ثبت‌نام کرد ۱۹ ساله و مسن ترین فرد ۷۸ ساله است.

 2. علی اکبر ولایتی که به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است گفته که "تصمیم گرفته ایم نگذاریم آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند."

  آقای ولایتی که مشاور آیت الله علی خامنه ای است در باره موضع گیری های اکبر هاشمی رفسنجانی در سال 88 گفته است که "ایشان موضعی که باید می گرفت را نگرفت و رهبری را در آن شرایط همراهی نکرد."

  به گفته ولایتی باید طوری برنامه ریزی کنیم تا در مقابل دو طیفی که به تمام امکانات داخلی و خارجی مجهزند پیروز شویم.

 3. مهدی طائب فرمانده قرارگاه عمار در باره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: "مشایی آمده که یا انتخابات برگزار نشود یا شل برگزار شود و یا اینکه دعوا شود."
  " آقای هاشمی 79 سالشان است و خود آقای هاشمی می‌داند که رأی ندارد و از نظر جسمی برای این کار مناسب نیست."
  او درباره رد صلاحیت روسای جمهور قبلی گفت طبق گفته آیت الله خمینی "میزان، حال فعلی افراد است. شاید کسی الان جزء مقدس‌ترین افراد باشد اما 10 سال بعد ممکن است تغییر کند."

 4. ابراهیم اصغرزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری معتقد است: "با آمدن هاشمی رفسنجانی، بمب روانی وسط جبهه اصولگرایان منفجر شده است و آنها باید آرایش سیاسی‌شان را تغییر بدهند البته احتمالا اینطور نیست که آنها به یک گزینه برسند زیرا دچار بحران تئوریک هستند، اولا در نقد دولت احمدی‌نژاد و ثانیا در اینکه چه گفتمانی را بتوانند خلق کنند که توده‌های مردم را به سمت خود جلب کنند، من مطمئنم آقای مصباح‌یزدی و جبهه پایداری به هیچ عنوان با بقیه محافظه‌کاران وارد یک بازی نمی‌شوند بنابراین یک ضلع اصولگرایی به صورت مجرد وارد بازی خواهد شد و کسانی که به عنوان نیروهای مستقل آمده‌اند و کمپین‌های قدرتمندی تشکیل داده‌اند هم معلوم نیست کنار بروند."

 5. خبرگزاری مهر نوشته: سایت "روشنایی" متعلق به "حجت الاسلام بهمن شریف زاده" مدیر گروه مطالعات دینی مرکز مطالعات ملی جهانی شدن و از نزدیک ترین افراد به اسفندیار رحیم مشایی است، با انتشار تصویری از ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری و زاویه خاص نورهای مصنوعی عکاسان و فیلمبرداران حاضر در محل ثبت نام، تیتر "تلالؤ نور در لحظه ثبت نام انتخابات" را برای آن برگزید. اقدامی که یادآور ماجرای "هاله نور" احمدی نژاد در اولین سفر به نیویورک و هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 84 بود.

 6. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره همراهی محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در زمان ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی گفت اکثریت اعضا هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات معتقدند که "اقدام اخیر رئیس جمهور در معرفی یکی از افراد به عنوان نامزد انتخابات تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه قضائیه اعلام شود."

  " ما مراتب این موضوع را به قوه قضاییه اعلام کردیم که پس از آن تصمیم گیری بر اساس قانون و بر عهده دستگاه قضایی است."

   

 7. غلامعلی رجایی، یکی از مشاوران اکبر هاشمی رفسنجانی در وبلاگ خود نوشته است که دیروز علی مطهری و چند تن از نمایندگان مجلس به دیدار آقای هاشمی رفسنجانی رفته و از او خواسته اند در انخابات ثبت نام کند: "در آخر ملاقات حاج آقا با صراحت سخنانی گفت. از جمله اینکه قصد حضور نداشته است ولی اصرار بسیار مردم و گروههای مختلف مقاومت ایشان را برای نیامدن تمام کرده است. ایشان می گفت: من باید با رهبری مشورت کنم. اگر سکوت کردند می آیم و به تکلیفم در برابر مردم و خدا عمل می کنم ولی اگر مخالفت کردند حتما نمی آیم. اعضای جلسه با نا امیدی اتاق ایشان را ترک کردند. دو سه گروه دیگر هم چند نفره به دیدارایشان رفتند و همین عبارات را شنیدند. ساعت چهار و نیم بعد از ظهر بود که سه تن از مشاورین خدمت ایشان رسیدیم و صحبتهایی داشتیم. فرمودند: بعد از پیغامهایی که از دیشب داده اند هنوز منتظر نظر رهبری هستند. ساعت داشت به پنج نزدیک می شد و یک ساعت مانده به پایان مهلت ثبت نام... خدمت ایشان عرض شد این همه افرادی که در این چند ماه به دیدار شما آمدند و به شما اصرار کردند بیایید، اکنون منتظر جوابی از شما هستند. اگر نمی آیید خوب است دلیل نیامدنتان را به مردم بگویید و بیانیه ای صادر کنید و دلایل نیامدنتان را به آنان توضیح دهید. پذیرفتند و به ما فرمودند متنی تهیه کنیم. فورا از محضرشان مرخص شدیم و به اتاق مجاور رفتیم و مشغول تهیه متن پیشنهادی شدیم. ساعت حدود پنج و نیم بود و متن داشت تمام می شد که که حاج آقای علی خانی به در اتاق آمد و فریاد زد: آقای رجایی، حاج آقا برای ثبت نام حرکت کردند، جا نمانید! باورم نمی شد. معلوم شد در تماسی که با یکی از اعضای موثر دفتر رهبری داشته اند از صحبت هایی که رد و بدل شده مخالفتی را از سوی رهبری احساس نکرده اند."

 8. روح اله حسینیان نماینده مجلس درباره ثبت نام اسفندیار رحیم مشائی بعنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:"نیروهای امنیتی باید فتنه جدید را که روز گذشته کلیدش مقابل وزارت کشور زده شد جدی بگیرند و با اقدامات لازم فتنه را در نطفه خفه کنند و اجازه ندهند که عده ای به فکر آشوب در کشور باشند."

 9. علیرضا علی احمدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم و نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: "زمانی که دولت نهم در حال پایان بود و می‌خواستند دولت دهم و کابینه‌اش را تشکیل بدهند، بین دو نماز به آقای احمدی‌نژاد گفتم بهتر است این افراد که گزینه فعلی دولت برای ریاست جمهوری از جمله آنها بود در کابینه نباشد، چرا که هزینه‌هایی برای دولت ایجاد خواهد کرد. اما بین دو نماز آقای احمدی‌نژاد پرسید، ذکرت را گفتی؟، گفتم بله، گفت: شما دیگر در کابینه نباشید."

 10. مجتبی توانگر مسئول روابط عمومی ائتلاف پیشرفت معتقد است "بالاترین رای منفی متعلق به آقای هاشمی و مشایی" است و می‌‎گوید: "متاسفانه اطرافیان آقای هاشمی، تحلیل درستی از میزان آرای وی ندارند؛ بطوری كه وی حتی نسبت به سال 84 بسیار در افكار عمومی تنزل داشته است و خیلی بعید است بتواند حتی به دور دوم انتخابات راه پیدا كند." 

  در ائتلاف پیشرفت محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران و غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس حضور دارند.

 11. خبرگزاری فارس ویدئویی منتشر کرده که به گفته این خبرگزاری "یکی از عوامل رسانه‌ای حلقه انحرافی را که سالن ستاد انتخابات وزارت کشور را به تشنج کشید" معرفی می‌کند.

 12. خبرگزاری ایسنا به نقل از عباس امیری فر رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری خبر می‌دهد که: "کاندیداهای شاخص جریان حامی دولت برای چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر تهران از جمله بنده، آقای شریف‌زاده، داوری، شیخ‌الاسلام، بهبهانی، علی‌آبادی مورد تایید هیات اجرایی قرار گرفته‌اند و ما منتظر نظر هیات نظارت هستیم."

 13. شبکه اطلاع رسانی دانا در مطلبی با عنوان "عالیجناب سرخپوش از کی پدر خانواده شد؟" نوشته است"کسانی که به نظر می رسد چندان دلسوزی برای هاشمی ندارند و وی را در آستانه چندمین شکست خود در انتخابات های چند سال اخیر قرار داده اند و به عبارت بهتر بر سر همه اعتبار هاشمی برای بهتر شدن احتمالی آینده خود معامله کرده اند."

 14. محمدحسن قدیری ابیانه نامزد ریاست جمهوری به خبرگزاری مهر گفته است همراهی محمود احمدی نژاد با اسفندیار رحیم مشائی در زمان ثبت نام، "صلاحیت او را برای برگزاری انتخابات و نیز ادامه مسئولیت ریاست جمهوری" از بین برده است.

  آقای ابیانه می گوید مجلس باید از مقام معظم رهبری برای صدور عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد کسب اجازه کند یا اینکه بلافاصله پس از تعیین رئیس جمهور جدید پایان کار رئیس جمهور فعلی را اعلام کنند."

  او درباره اتفاقاتی که دیروز در وزارت کشور افتاد گفت "من روز گذشته هنگام نام نویسی و حضور در بخش مربوط به شورای نگهبان تصاویری از مجسمه های مستهجن و از جمله معاشقه عریان زن و مرد تسلیم آنها کردم."

  ویدئوی وقایع دیروز در ستاد انتخابات را خبرگزاری فارس منتشر کرده است.

 15. محسن هاشمی، مدیر پیشین شرکت متروی تهران و فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در فرمانداری تهران به رد صلاحیت خود در انتخابات شوراها اعتراض کرده است.
  آقای هاشمی می‌گوید صلاحیت‌اش به دلیل "عدم التزام به ولایت فقیه" و "عدم وفاداری به قانون اساسی" رد شده است. انتخابات شوراها هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود.

 16. کامران باقری لنکرانی، نامزد جبهه پایداری، امروز در دانشگاه علم و صنعت گفته است: "تحقیقات نشان داده در برخی موارد تفکیک جنسیتی می تواند زمینه بهره گیری بالای دانشجویان را فراهم کند، اما به این مساله باید اقتضائی نگاه کرد."

 17. حسن بهرامی سخنگوی انتخاباتی محمد شریعتمداری درباره کناره گیری او به نفع هاشمی رفسنجانی گفت: "همانطور كه شریعتمداری بارها گفته بود در صورت كاندیداتوری هاشمی رفسنجانی به نفع او كناره‌گیری خواهد كرد و همین اتفاق هم خواهد افتاد، امروز شریعتمداری به دیدار هاشمی می‌رود و درباره همكاری‌های آینده با هم بحث و گفت‌و‌گو می‌كنند."

 18. غلامعلی حداد عادل نماینده تهران و عضو ائتلاف سه نفره ای که در آن علی اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف عضو هستند، گفته است که اعضای ائتلاف سه نفره ممکن است به نفع سعید جلیلی کنار بکشند.

 19. وبسایت الف در مطلبی با عنوان این سه نفر چرا آمدند، به بررسی حضور هاشمی رفسنجانی، رحیم مشایی و جلیلی پرداخته است. این "سه كانديدايی كه در آخرين دقايق باقی مانده از مهلت ثبت‌نام به وزارت كشور رفتند را بايد ناجيان سه گفتمان اصلاح‌طلبی، سوم‌تيری و دولتی خواند. گفتمان‌هايی كه اگر حداقل تلاش خود را نمی كردند و يا از فيلتر شوراي نگهبان خارج نشوند برای هميشه حذف خواهند شد. در اين ميان تنها دبيرشوراي امنيت ملی است كه با خيالی آسوده‌تر به تصميمات شورای نگهبان نظاره می كند."

 20. ایرنا خبرگزاری رسمی جهوری اسلامی هاشمی رفسنجانی را "بازنده انتخابات 84" نامیده که "خیال می كند همه كارهای اساسی كشور فقط در زمان ریاست جمهوری او انجام شده."

  این خبرگزاری می‌نویسد آقای هاشمی "با سیاه نمایی اوضاع كشور، خدمات دولت های نهم و دهم را مورد هجمه تخریبی قرار داده است."

 21. اکبر اعلمی نامزد ریاست جمهوری می‌گوید که "نه تنها از آمدن هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری خوشحال و ذوق زده نشده" بلکه معتقد است آقای هاشمی رفسنجانی کارنامه درخشانی ندارد که بخواهد بار دیگر عرض اندام کند.

  آقای اعلمی گفت به خاطر آقای هاشمی رفسنجانی کنار نمی‌کشد و آنهایی را که به نفع او کنار می‌کشند "همچون غلامان حلقه به گوش" خواند که می‌خواهند به نحوی "اظهار خشوع و خضوع" کنند.

 22. منصور حقیقت‌پور نماینده مجلس معتقد است "رئیس جمهور در زمان ثبت نام مشایی در انتخابات ریاست جمهوری با گفتن این جمله که اکنون در مرخصی هستم، مردم را به سخره گرفت، هرچند وی از زمانی که مقابل نظام ایستاد مرخص شده است."

  آقای حقیقت‌پور امیدوار است محمود احمدی‌نژاد "برای همیشه به مرخصی دائم العمر از کار اجرایی برود و رفتار انقلابی شورای نگهبان باعث رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی شود."

 23. مهدی خدایی مدیر کل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت به خبرگزاری مهر گفته است وزارت ارتباطات تلاش می‌کند تا اختلال یا قطع شدن اینترنت در ایام انتخابات اتفاق نیفتد.

 24. محمدهادی سلیمی‌زاده مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران معتقد است: "هاشمی رفسنجانی در هفته گذشته با مدل «می‌آیم، نمی‌آیم» یک جنگ روانی را بوجود آورد و حال دیروز نیز کارناوال تبلیغاتی هاشمی مصداق بارز خلاف قانون عمل کردن است و بوی فتنه از این حرکات می‌آید."

 25. علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید که علی اکبر ولایتی تا پایان برگزاری انتخابات در این عرصه حضور خواهد داشت.

  او همچنین گفت: "وقتی اصلاح‌طلبان اعلام می‌کنند که در کنار هاشمی رفسنجانی قرار می‌گیریم طبیعی است که این نگاه با دیدگاه اصولگرایان در زمینه رسیدن به چهره شاخص اصولگرایی در اداره کشور متفاوت خواهد بود."

 26. ایرنا با توجه به "اهمیت تحلیل و نكات جالبی" که در وبلاگ محراب اندیشه به قلم "محمدمهدی تهرانی از فعالان شناخته شده سیاسی به اصطلاح سوم تیری" آمده، بدون آنکه "همه محتوای" آن را تایید کند، آورده است که:" مشایی میدان بازی را عوض خواهد كرد؛ هاشمی را فراموش كنید.

  در این مطلب نتیجه نهایی انتخابات به این صورت پیش بینی شده است:

  ۱- مشایی ۲- جلیلی ۳- هاشمی ۴- ولایتی یا قالیباف ۵- ابوترابی

 27. خبر آنلاین اسامی تعدادی از روسای ستادهای انتخاباتی را اعلام کرده است. از میان این اسامی می‌توان به عبدالرضا شیخ الاسلامی رییس ستاد انتخابات اسفندیار رحیم مشائی، حسین مظفر (رئیس ستاد انتخاب ائتلاف پیشرفت) و بیژن نامدار زنگنه رییس ستاد انتخابات هاشمی رفسنجانی اشاره کرد.

  تعدادی از نامزدها از جمله سعید جلیلی، محمد حسن ابوترابی فرد، و منوچهر متکی هنوز روسای ستاد انتخاباتی خود را مشخص نکرده‌اند.

 28. حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و رئیس نهاد ریاست جمهوری درباره حضور اسفندیار رحیم مشائی در سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد گفت: "در این باره به طور حتم بر اساس قانون تصمیم‌گیری خواهد شد و ما تابع قانون خواهیم بود."

 29. افکار نیوز در مطلبی با عنوان "چه کسانی به نفع هاشمی کنار می‌روند؟"، نوشته است که محمدرضا عارف، حسن روحانی، اسحاق جهانگیری و محمد شریعتمداری احتمالا از نامزدی در انتخابات انصراف خواهند داد.

 30. متن نامه 150 نماینده مجلس در اعتراض به مواضع اخیر هاشمی رفسنجانی منتشر شده است که از او خواسته‌اند: "به اندیشه‌های امام راحل و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بازگردد، به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گرو انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند، حفظ نمایند."

  این نمایندگان از آقای هاشمی پرسیده‌اند"چرا تلاش می کنید همواره کشور را در حالت خطیر معرفی کنید. امروز با همه انتقادات مبنایی به دولت احمدی‌نژاد، پیشرفت در زیرساخت ها، صنعت، مسائل علمی، رفاه و قدرت، بارزتر، با صلابت تر و با قدرت تر از دوره شماست."

 31. به گزارش خانه ملت، جواد اطاعت به نفع  هاشمی رفسنجانی از انتخابات کناره‌گیری کرد و گفت: "با حضور ایشان دیگر تکلیفی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری احساس نمی‌کنم." 

 32. اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین بیانیه خود بعد از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: "آبرو و اعتبارم را برای اسلام، انقلاب، مردم و اعتلای میهن به دست می‌گیرم و وارد میدانی می‌شوم که سال‌ها قبل تجربه کرده‌ام."

 33. محمود احمدی نژاد گفته "انتخابات ایران به خصوص در این دوره و از این پس ابعاد جهانی داشته و تاثیرات آن بین‌المللی خواهد بود و تنها انتخاب در حیطه جغرافیا نیست."

  آقای احمدی نژاد در نشست هیات دولت گفته که "امروز صف‌بندییها در دنیا شکل گرفته که همه ملت‌ها و تقریبا همه دولت‌ها اخبار انتخابات ایران را روزانه رصد کرده و نسبت به آن حساس بوده و تحلیل و نظر دارند و آثار آن را در ادامه مدیریت جهان و مناسبات بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌دهند که این نشان دهنده این است که جایگاه ملت ایران بالا رفته و منتخبان ملت ایران قادر هستند کارهای بزرگی را در سطح جهانی به انجام برسانند."

 34. lمحمود احمدی نژاد رییس‌جمهوری می‌گوید فقط "یک بار که دیروز بود" به مرخصی رفته و آن 11 روز که قبلا سرکار حاضر نشده بود، "دورکاری" بوده است. آقای احمدی نژاد گفت "ما کشور حرف و حدیث هستیم". او درباره اینکه آیا اسفندیار رحیم مشائی در سفرهای استانی همراه او خواهد بود گفت: "از خود ایشان بپرسید."

 35. مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار گفته "اسفندیار رحیم‌مشایی آمده تا یا انتخابات برگزار نشود، یا شل برگزار شود و یا این‌که دعوا شود."
  آقای طائب درباره نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی هم گفته است "آقای هاشمی ‌خودش می‎داند که رأی ندارد و از نظر جسمی برای این کار مناسب نیست، آقای خاتمی فقط می‌خواهد‌ اصلاحات را از مرگ نجات دهد."

 36. تیمورعلی عسگری رابط پارلمانی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به سایت خانه ملت وابسته به مجلس ایران گفت که ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری، بعد از مشورت تلفنی با آیت الله خامنه ای صورت گرفته است.

  وی تاکید کرد که آقای رفسنجانی "تا ساعت ۱۶ دیروز بر عدم حضور در عرصه ریاست جمهوری تاکید داشت اما بر اساس اصرار و تقاضای دوستان و حامیان خود با رهبر معظم انقلاب تماس گرفت... [و] ساعت ۱۷:۱۰ پس از پایان تلفن، گفت که برای ثبت نام می رویم."

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

به روز شده: 12 مه 2013
 • ۶۸۶ نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند.
 • از میان شرکت کنندگان ۳۰ نفر زن هستند.
 • میزان تحصیلات: ۸۹ نفر دکترا، ۱۵۳ نفر فوق‌لیسانس، ۲۱۲ نفر لیسانس و ۵۲ نفر فوق‌دیپلم و مابقی هم دیپلم و زیر دیپلم دارند.
 • ترکیب شغلی داوطلبان: ۱۹۸ نفر دارای مشاغل آزاد، ۱۷۱ نفر کارمند دولت و ۹۴ نفر بازنشسته و ۹۱ نفر استاد دانشگاه هستند. در میان این افراد ۴۸ نفر فرهنگی، ۲۵ نفر پزشک، ۲۰ قاضی دادگستری، ۱۷ نفر دارای سابقه نظامی، ۱۴ روحانی و ۳ نماینده مجلس در جمع داوطلبان هستند.
 • ترکیب سنی داوطلبان: تا ۳۰ سال ۷۶ نفر، از ۳۰ تا ۳۵ سال ۶۶ نفر، از ۳۶ تا ۴۰ سال ۸۶ نفر، از ۴۱ تا ۴۵ سال ۱۲۵ نفر، از ۴۶ تا ۵۰ سال ۱۰۱ نفر، از ۵۱ سال تا ۵۵ سال ۸۷ نفر از ۵۶ تا ۶۰ سال ۸۳ نفر، از ۶۱ تا ۶۵ سال ۳۲ نفر، از ۶۵ تا ۷۰ سال ۱۰ نفر و از ۷۴ سال به بالا ۱۴ نفر.
 • جوان‌ترین فرد ۱۹ ساله و مسن‌ترین فرد ۷۸ ساله است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.