اعتراض ۱۵۰ نماینده مجلس ایران به مواضع هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی در آخرین دقایق فرصت ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری، رسما نامزد انتخابات شد

خبرگزاری‌های ایران متن نامه ای را با امضای حدود ۱۵۰ نماینده مجلس منتشر کرده‌اند که در آن به مواضع اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد دشمنی با اسرائیل، ولایت فقیه و وضعیت موجود کشور اعتراض شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: "ساده اندیشی است که اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند، ما از آنها حمایت خواهیم کرد."

تهیه کنندگان نامه نوشته اند که "محو اسرائیل" توسط آیت الله روح الله خمینی به عنوان یکی از آرمان های انقلاب اسلامی مطرح شده و تشکیل حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی "نتیجه همین تفکر امام است".

آنها همچنین به یکی از اظهارنظرهای آقای هاشمی رفسنجانی در مورد "ولایت" انتقاد کرده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی حدود دو هفته پیش در دیدار جمعی از روزنامه نگاران، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب گفته بود: "حکومت برای مردم است. این نمی شود که هر کس هرکاری دلش بخواهد بکند و به مردم اجازه ندهد اعتراض کنند. مردم صاحب حکومت هستند. خدا هم حق حکومت را تنها به ۱۲ معصوم داد و بعد از آن هر فردی که مسئول حکومت شد به رای مردم آمد. اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود."

نویسندگان نامه اعتراضی به آقای هاشمی رفسنجانی به این سخنان اعتراض کرده و آن را "مغلطه" خوانده اند.

به نوشته آنها: "ولایت (معصومین) به فقها منتقل شده است و ولایت فقها در امتداد همان ولایت معصومین است."

آقای هاشمی رفسنجانی در سخنان خود از وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور به شدت انتقاد کرده و از جمله گفته بود که دولت محمود احمدی نژاد در سیاست خارجی بد عمل کرده است.

او گفته بود: "ندای هل من مبارز می طلبند که بیایید دعوا کنیم. بعد می گویند قطعنامه ها کاغذ پاره است... ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ کردند ما کمک می کنیم."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت همچنین از اینکه "نیروهای باسابقه انقلاب" از مسئولیت ها کنار گذاشته شده اند، انتقاد کرده بود.

اما نمایندگان معترض به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی، در نامه خود نوشته اند که جامعه ایران امروز از دوران ریاست جمهوری او "به مراتب بازتر و آزادتر" است و علت این امر این است که دست "خانواده های تمامیت طلبی که شما آنها را نیروهای با سابقه می نامید" از مناصب کوتاه شده است.

در این نامه آمده است: "چرا تلاش می کنید همواره کشور را در حالت خطیر معرفی کنید؟ امروز با همه انتقادات مبنایی به دولت احمدی نژاد، پیشرفت زیرساخت ها، صنعت، مسائل علمی، رفاه و قدرت بارزتر، باصلابت تر و باقدرت تر از دوره شماست. مردم در مقطعی که شما اداره امور کشور را عهده دار بودید، بارها نارضایتی خود را از نحوه اداره کشور توسط حضرتعالی ابراز داشتند".

این نامه به امضای نمایندگانی چون روح الله حسینیان، مهدی کوچک زاده، محمد اسماعیل کوثری، مرتضی آقاتهرانی، غلامعلی حدادعادل و حمید رسایی رسیده است.

مطالب مرتبط