وزیر بهداشت ایران: خانواده‌ها برای فرزندآوری به بخشنامه عمل نمی‌کنند

وزیر بهداشت ایران
Image caption محمدحسن طریقت منفرد می‌گوید وزارت بهداشت برای تنظیم خانواده وظیفه ملی دارد و تابع ارکان نظام است

محمدحسن طریقت منفرد، وزیر بهداشت ایران، گفته است خانواده‌ها در زمینه "فرزندآوری" به دستور و بخشنامه عمل نمی‌کنند.

آقای طریقت منفرد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تأکید کرده که در تنظیم خانواده، وزارت بهداشت "وظیفه ملی" دارد و تابع سیاست‌ها و توصیه‌های ارکان نظام است.

سیاست فعلی وزارت بهداشت آن‌طور که مسئولان آن می‌گویند، افزایش جمعیت در ایران و تشویق خانواده‌ها به داشتن فرزند بیشتر است.

اما آقای طریقت منفرد می‌گوید با وجود توصیه‌های وزارت بهداشت، خانواده‌ها در این زمینه به سلیقه خود عمل می‌کنند و توصیه نهادها مؤثر نیست.

وزیر بهداشت ایران گفته است "ترویج فرزندآوری سیاستی جهانی است" و به همین دلیل "وزارت بهداشت کاری را که برای کشور خیر است در برنامه‌ها قرار می‌دهد."

از کنترل تا افزایش

وزارت بهداشت ایران در زمان مدیریت مرضیه وحید دستجری، وزیر پیشین بهداشت، بودجه تنظیم خانواده را قطع کرد.

بر اساس طرح تنظیم خانواده، به خانواده‌های ایرانی مخصوصا در مناطق محروم، برای جلوگیری از بارداری مشاوره و وسایل پیشگیری رایگان داده می‌شد.

وزارت بهداشت ایران نه تنها بودجه تنظیم خانواده را قطع کرده، بلکه تصمیم دارد از امسال با اعزام ۱۵۰ هزار مأمور بهداشت "خانه به خانه" به خانواده‌های ایرانی، فرزندآوری و سیاست‌های ترویج افزایش جمعیت را آموزش دهد.

توصیه ارکان نظام

سیاست‌های وزارت بهداشت ایران در زمینه کنترل جمعیت، با انتقادهای جدی آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، به تدریج به سمت سیاست افزایش جمعیت تغییر کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود: "یکی از خطاهایی که خود ما کردیم این بوده که تحدید نسل از اواسط دهه ۷۰ به این طرف باید متوقف می‌شد. مسئولان کشور در این‌باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد."

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران هم بار‌ها طرح کنترل جمعیت را سیاستی غربی و غلط اعلام کرده بود و گفته بود ایران می‌تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد.

مطالب مرتبط