بررسی روزنامه‌های صبح تهران – دوشنبه ۲۳ اردیبهشت

ثبت‌نام اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی آن هم در دقایق پایان مهلت قانونی ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری همچنان موضوع سرمقاله و صفحه اول تمامی روزنامه‌های چاپ ایران است.

در این میان، حضور محمود احمدی‌نژاد در کنار نامزد مورد حمایتش در وزارت کشور موضوعی است که تذکر حقوقی و قانونی بسیاری را برانگیخته است.

ماشاءالله، حزب‌الله...

حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشته است که بعد از ثبت نام آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که متاسفانه در قاب مشترک اصحاب فتنه و حلقه انحرافی صورت پذیرفت، رسانه‌ها و مقامات خارجی و دنباله‌های داخلی آنها در اقدامی هماهنگ و مانند دهها مورد مشابه دیگر، صدا به هلهله بلند کردند و صفحات اول روزنامه‌ها و خروجی سایت‌ها را از این توهم انباشتند که چه نشسته‌اید؟! کار نظام و انقلاب تمام شد و حزب‌الله می‌رود که خانه‌نشینی پیشه کند.

به نوشته آقای شریعتمداری، اصحاب فتنه و انحراف می‌دانند و آزموده‌اند که اگر بار دیگر خیال فتنه و آشوب در سر داشته باشند، حزب‌الله یعنی همان مردم پاکباخته‌ حتی به اندازه چند ساعت نیز به آنها امان نمی‌دهند.

مدیر مسئول منتصب رهبر ایران در پایان سرمقاله خود نوشته است که یاد مرحوم حاج بخشی به خیر، گوش کنید! هنوز فریادش طنین‌انداز است که؛ ماشاءالله، حزب‌الله.

هاشمی و آرایش سیاسی

صادق زیباکلام، در سرمقاله امروز روزنامه شرق نوشته است که آمدن هاشمی را چگونه می‌بایست تفسیر و تبیین کرد؟ شاید اکنون کمی زود باشد تا پیرامون آمدن ایشان و تبعاتی که این آمد در برخواهد داشت، بتوان به یک قضاوت و جمع‌بندی رسید، اما تا به همین جا هم می‌توان به نکات مهمی اشاره کرد.

به نوشته این تحلیلگر سیاسی نخست شور و حال و روحیه شعفی است که آمدن هاشمی در بخش زیادی از جامعه ایجاد کرده است. نکته دوم این که نام‌نویسی ایشان سبب شد تا مرحله ثبت‌نام انتخابات از آن وضعیت بی‌رونق خارج شود.

به نوشته آقای زیباکلام، تصور این که اصولگرایان با چهار نامزد در برابر هاشمی ظاهر شوند از هم‌اکنون به نگرانی آنان تبدیل شده است. حمایت کامل خاتمی از هاشمی هم اصلی‌ترین دلیل برای کنار رفتن همه نامزدهای اصلاح‌طلب است. می‌ماند آمدن یا نیامدن رحیم مشایی و تاثیر آن بر اردوگاه اصلاح‌طلبان و هاشمی.

در ادامه سرمقاله شرق آمده است که آمدن رحیم مشایی یقینا به زیان هاشمی رفسنجانی خواهد بود، چرا که رای اصولگرایان کمابیش ثابت است و فقط هم به سبد نامزد یا نامزدهای خودشان ریخته خواهد شد. می‌ماند این طنز تلخ، باورکردنی نیست اما یک راه جلوگیری از پیروزی هاشمی، تائید صلاحیت رحیم مشایی است.

ارزیابی اهمیت انتخابات یازدهم

مجید انصاری در روزنامه آرمان نوشته است که در جبهه اصلاحات اجماع کامل و جدی روی آقای هاشمی است. مشکلات معیشتی، اقتصادی، بین‌المللی و مسائلی از این دست موجب شده تا همه اصلاح طلبان در پی آن باشند که بتوانند مدیری کارآمد در عرصه انتخابات داشته باشند که در نهایت به رفع مشکلات داخلی و تهدیدهای خارجی منجر شود.

به نوشته آقای انصاری طبیعی است که اصولگرایان در مقابل جریان اصلاحات و کاندیدای آنها صف‌آرایی کنند و نخواهند صحنه را به راحتی ترک کنند اما مشکلی که با آن دست به گریبان هستند، تعدد کاندیداهای آنهاست که به نحوی شاید ناشی از عدم وحدت آنها یا خودباوری بیشترشان بعد از ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد باشد.

در ادامه این فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشته است که وجود حداقل سه یا چهار طیف در جبهه اصولگرایی مسئله‌ای است که آنها باید با آن روبه‌رو شوند و بعید است بتوانند از پس آن برآیند.

واکنش مثبت بازار به حضور هاشمی

روزنامه بهار در شماره امروز خود نوشته است که اعلام حضور و ثبت‌نام یک مرد در انتخابات ریاست جمهوری در دقایق پایانی، واکنش مثبت بورس را در پی داشت. این در حالی است که در آخرین روز ثبت‌نام، صرافی‌ها معامله نمی‌کردند و قیمت نمی‌دادند و منتظر تعیین تکلیف حضور این سیاستمدار کهنه‌کار در عرصه انتخابات بودند. تا سرانجام تکلیف مشخص شد و حماسه رقم خورد.

به نوشته بهار با آمدن هاشمی بازار ارز واکنش نشان داد و به پایین‌ترین رقم در سال ۹۲ یعنی زیر سه هزار و ۵۰۰ تومان رسید. با توجه به این واکنش‌ها به نظر می‌رسد شاهد روند نزولی در بازار طلا و ارز باشیم و این اتفاق می‌تواند نمادهای لیدر کنونی بورس را که صادرات محور هستند تحت تاثیر قرار دهد و در مقابل شاهد افزایش احتمالی تقاضا در گروه‌های سیمان، دارو و بانکی در روزهای آینده باشیم.

اختلال اینترنت را جای دیگری جویا شوید

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود نوشته است در شرایطی که اختلال‌های اینترنت در روزهای اخیر باعث انتقاد مشترکین شده است، شرکت‌های خدمات‌دهنده از پاسخگویی به مشترکان طفره می‌روند و همین موضوع باعث شده تا پرسش از مسئولان رده بالاتر در سازمان‌های حاکمیتی پیگیری شود.

در این رابطه مهدی خدایی، سخنگوی شرکت زیرساخت یکی از افرادی است که با رد هرگونه اختلال در شبکه اینترنتی این شرکت گفته است، در بخش اینترنت، توزیع و کنترل آن زنجیره‌است که ما تنها یکی از حلقه‌های آن هستیم.

به گفته آقای خدایی، ارائه پهنای باند و سرعت اینترنت از سوی شرکت زیرساخت بدون هیچ مشکلی به شرکت‌هایی که درخواست داده‌اند، انجام می‌شود و ما در شبکه خودمان هیچ مشکلی نداریم و مشکل‌های این چند وقت اخیر مربوط به جاهایی دیگر است که باید در آنجا پرس و جو کنیم.

سه میلیون بیکار ارثیه دولت جدید

روزنامه جهان صنعت نوشته است که ادعای ریشه‌کنی بیکاری، سیاست‌های اشتغالزایی دولت‌های نهم و دهم چنگی به دل نزد و با صرف میلیاردها تومان هزینه و پرداخت تسهیلات بانکی برای ایجاد اشتغال، پرونده حل نشده سه میلیون بیکار به دولت یازدهم سپرده می‌شود.

این گزارش همچنین حاکیست که موضوع بیکاری جوانان به ویژه در بخش فارغ‌ التحصیلان امروز به یکی از آزار دهنده‌ترین مسایل در خانواده‌ها تبدیل شده و به گفته کارشناسان بازار کار، در شرایط فعلی کمتر خانواده‌ای را می‌توان در کشور دید که در آن یک یا چند جوان بیکار وجود نداشته باشد.

مطالب مرتبط