بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران؛ ۲۴ اردیبهشت

روزنامه‌های صبح امروز تهران در مقالات و گزارش‌های خود همه از انتخابات ریاست جمهوری و رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح طلب شورای شهر تهران و مهم‌ترین حادثه را ورود هاشمی رفسنجانی به صحنه انتخابات و ابهام در مورد مشائی به عنوان نامزد مطلوب احمدی نژاد دانسته اند.

انتقاد از نبود برنامه‌های اقتصادی میان نامزدها و اشاره به شرایط سخت مردم در اثر گرانی و تورم بخش‌های دیگری از مطالب این روزنامه‌هاست.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

کیهان در سرمقاله خود مطالبی را به نقل از اصلاح طلبانی که در این دوره ممکن است هوادار هاشمی رفسنجانی باشند گرد آورده تا نشان دهد که این گروه قبلا درباره وی چه گفته اند و بر همین اساس نوشته طیف‌هایی که در انتخابات سال ۷۶ از حمایت ویژه هاشمی (مانند ترغیب پنهان کارگزاران به حمایت از خاتمی و القای تقلب به نفع ناطق نوری در نمازجمعه) برخوردار شده بودند، اما درکمتر از ۲ سال تسویه حساب بسیار زشتی با او - به خاطر دشمنی‌های دهه اول انقلابشان با هاشمی که تا سال‌های ۷۳ و۷۲ ادامه یافت- انجام دادند.

سرمقاله کیهان پیش بینی کرده احتمال پیروزی هاشمی، اول دردسرهای او با این جماعت است و ناکامی محتمل‌تر او، دردسری مشابه؛ چرا که هاشمی نه تنها از اصلاح‌طلبان و عقبه اپوزیسیونی آنها خاطرجمع نیست، بلکه حتی از فائزه و مهدی هاشمی نیز در درون خانواده اطمینان خاطر ندارد. محبت پدر و فرزندی و تاثر از بازداشت آنان به جای خود گلایه از حرکت آنان مانند روابط خوبش در زندان با منافقین و بهائی‌ها از سوی دیگر.

نتیجه گیری سرمقاله کیهان این است که هاشمی پیش از آن که در اندیشه ۵۰ درصد رای منفی باشد، به شهادت فائزه هاشمی مجبور است میان خرد و سابقه مبارزات انقلابی خود یا عواطف و هیجانات سیاسی و خانوادگی دست به انتخابی سخت بزند.

مردم سالاری بدون نام بردن از محمود احمدی نژاد نوشته بعضی دولتمردان که از خط قرمزها تبعیت نمی‌کنند و تجربه کارناوال‌های رنگ‌رنگ را در طول ۸ سال گذشته دارند، اسفندیار رحیم‌مشایی را در روز مرخصی از سمت ریاست جمهوری با پیروی از مدل پوتین به میدان فاطمی بردند تا خط قرمز خود را به همه نشان داده باشد. درباره نتایج عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ تاریخ قضاوت خواهد کرد اما امروز در میانه اردیبهشت فقر، گرانی و تورم به همراه ۳ میلیون بیکار از نقاط ضعف او حساب می‌شود. انزوای دیپلماتیک که مستقیما با ضعف دستگاه دیپلماسی و موضع‌گیری‌های دولت همراه بوده به منافع ملی ایران اسلامی لطماتی وارد کرده است.

به نظر این مقاله دولتمردان امروز از سال ۱۳۸۴ که ابتدا مشروعیت خود را مدیون نظام و مردم دانستند با گذشت زمان برای پیشبرد اهداف خود با حرکاتی شگفت‌انگیز دست به بندبازی روی اصول و ارزش‌های نظام زدند؛ ۴ دور سفرهای استانی در سراسر ایران که ناصرخسرو هم مانند آن را تجربه نکرده بود، لیست مفسدان اقتصادی که به یک راز تاریخی تبدیل شده است، دوقطبی شاه و گدا، جنگ با خاندان‌های سلطه‌گر و در نهایت آزادی‌خواهی انسانی که برگرفته از اومانیسم دست‌آویز آنها برای بقا بود. در طول سال‌های حکومت دولت چندین بحران و موضوع جنجالی هم ایجاد شد.

مردم سالاری نوشته استیضاح، سوال، برکناری و استعفای وزیران باعث شد تا دولت نهم و دهم رکورددار تغییر وزرا در کتاب گینس باشند. درون دولتی که پاک‌ترین دولت بود، چند اختلاس نجومی طرح شد، در حالی که لیست مفسدین در جیب آقای رئیس‌جمهور بود. اگرچه ضعف مدیریت کم یا زیاد در همه دولت‌ها وجود داشته و خواهد داشت ولی در طول چند سال گذشته ماه‌به‌ماه بحران‌هایی از جنس گوجه‌فرنگی، لبنیات، دلار، برنج، گوشت، مرغ، پیاز و اغلب کالاهای مصرفی را مردم تجربه کردند.

استعفا برای چی؟

اعظم ویسمه در گزارشی در شرق نوشته: تنها چند ساعت پس از آنکه روزنامه «ایران» به‌عنوان تریبون رسمی دولت در گزارشی اعلام کرد «اسفندیار رحیم‌مشایی تنها نامزدی از این طیف است که مورد حمایت حامیان گفتمان دولت قرار دارد»، محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد و علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهوری از حضور در عرصه انتخابات انصراف دادند.

صادق زیباکلام به اعتماد گفته نگاهی کوتاه به عملکرد دولت در طول سال‌های گذشته و تصمیمات خلق‌الساعه‌یی که گرفته، متوجه می‌شویم که این رفتار همانند بسیاری دیگر از رفتارهای آقای احمدی‌نژاد براساس تصمیم‌گیری از قبل و برنامه‌ریزی منسجم صورت نگرفته است. این اعمال از جانب دولت احمدی‌نژاد به هیچ‌وجه امر عجیب و غریبی نیست.

این استاد دانشگاه در عین حال گفته احتمال دارد احمدی‌نژاد بعد از اینکه متوجه ثبت‌نام معاون اول و مشاور رسانه‌یی خود شده‌اند و از هر دوی آنها خواسته‌ که از کاندیداتوری‌شان انصراف دهند. یا این که آمدن اسفندیار رحیم‌مشایی و ورود نامزد جدی و اصلی جریان دولت در نهایت باعث شده که احمدی‌نژاد فقط بخواهد با یک نامزد خود وارد عرصه رقابت شود. فرض مهم‌تر و قوی‌تر اینکه اخبار و اطلاعات دریافتی برای احمدی‌نژاد حکایت از این دارد که ‌مشایی تایید صلاحیت می‌شود و بنابراین کاندیداتوری رحیمی و جوانفکر دیگر معنا نداشته است.

اما امیر محبیان تحلیلگر رسانه‌های اصولگرا به اعتماد گفته ابتدا با چند کاندیدا وارد میدان انتخابات شد و بعد به سرعت آن کاندیداها غیر از گزینه اصلی انصراف دادند تا در صورت رد صلاحیت مشایی که در واقع گزینه اصلی ایشان است گزینه‌های دیگری هم به عنوان آلترناتیو و کاندیدای دولت در انتخابات حضور داشته باشند. اما حالا استراتژی دولت تغییر کرده و جریان احمدی‌نژاد بنا دارد با یک کاندیدا که همان کاندیدای اصلی خودش است به میدان بیاید. شاید این استرات‍ژی با هدف بالا بردن هزینه رد صلاحیت رحیم مشایی عیین شده باشد، یعنی دولت می‌خواهد تا جایی که می‌تواند مانع از رد صلاحیت مشایی شود.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

تفو بر تو ای چرخ گردون تفو!

مسعود مرعشی در ستون طنز در قانون با اشاره به دومین همایش صدهزار نفری دولت که براساس خبرهای رسمی، روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه، به عنوان روز بزرگداشت فردوسی در استادیوم صد هزار نفری آزادی برگزار می‌شود نوشته: اگر دولت با همین فرمان ادامه دهد، احتمالا در سال جاری همایش‌های دیگری در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند. این همایش‌ها عبارتند از: «بزرگداشت ملک‌الشعرای بهار (زنده باد بهار)»، «روز جهانی کوروش کبیر»، «بزرگداشت اسفندیار منفردزاده»، «میلاد مسرتبخش اسفندیار بهارمست داور بین‌المللی فوتبال» و...

نویسنده طنز قانون پیش بینی کرده در شروع بزرگداشت فردوسی رییس جناح دولت چنین آغاز سخن خواهد کرد «به نامممممم خداونددددددد جان و خرددددددد/ کزین برتررررررر اندیشههههههه برنگذردددددد

به نامممممم خداوند اسفندیاررررررر/ که محمود راااااااا بوده هموارهههههه یارررررررر. ملت بزرگ ایرااااان! امروزززز، روز بزرگیستتتتت... روز بزرگداشت فردوسیییییی// من مدارکی دارررررم، که نشان میدهددددد، مخالفان بهاااااار، مخالفان عَدالت و آزادییییی، شاهنامه بزرگ فردوسی رااااا، تحریف کرده‌انددددد... این مرد بهارییییی، ۳۰ سااااال، رنج برددددد، و شاهنامه‌ای ساختتتتت، بر مبنای «اسفندیاررررر»! حالا، دست ما را بسته‌اند، انداخته‌اند توی حوضضضض، و رستم‌شان رااااا، به جای اسفندیاررررر، به شاهنامه تحریف‌شدههههه، قالب کرده‌اند...

در ادامه طنز از قول رییس جناح دولت می آید: من خواهش می‌کنمممم، دوستان، آرام باشنددددد. من یک فایل صوتی داررمممم که نشان می‌دهدددد، رستم عددی نبودهههه و اسفندیار قهرمان شاهنامه اسسسستتتت. دوستان تأمل کنید. صدایی که می‌شنوید صدای خود آقای ابوالقاسمه. ایشون یک جلسه خصوصی با آقای مرتضوی داشته. توجه کنید...

برای غنی سازی برنامه‌های انتخاباتی

میثم هاشم‌خانی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تورم شدید و بیکاری بالا قاعدتا مهم‌ترین دغدغه‌های بخش عمده شهروندان کشور هستند؛ اما کدام کاندیدای انتخاباتی تا این لحظه برنامه‌ای شفاف (یا دست‌کم تعهدی شفاف و دقیق) برای حل این مشکلات ارائه کرده است؟

به نوشته این مقاله «وضعیت تاسف‌بار صدها هزار خانوار ایرانی زیر خط فقر مطلق که اثرات تورم سنگین را بر سر سفره‌های خود می‌بینند» یا «تعداد قابل توجه کودکان ایرانی که به دلیل فقر خانواده‌ها مجبور به ترک تحصیل شده یا مجبورند در مدارسی با استانداردهای بسیار پایین درس بخوانند» یا «مهاجرت وسیع نخبگان و کارآفرینان ایرانی که سالانه صدها هزار شغل در کشورهای خارجی ایجاد می‌کنند»، دل هر ایرانی دغدغه‌مند را به درد می‌آورد. اما در چنین شرایطی، رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری تا به امروز بر چه محورهایی متمرکز بوده؟

سرمقاله دنیای اقتصاد معتقد است: بالای ۸۰ درصد از محتوای رقابت‌های انتخاباتی تا به این لحظه، چیزهایی از این دست بوده که فلان کاندیدای رقیب، دوست و هم‌دست بهمان فرد است؛ آن کاندیدای دیگر ۱۳ سال پیش فلان موضع‌گیری را داشته؛ آن کاندیدای رقیب زیادی پولدار است؛ آن کاندیدای دیگر خود را به کم‌پولی زده؛ آن رقیب انتخاباتی دیگر نیت «خدمت به مردم» را ندارد، بلکه نیتش «جاه‌طلبی» است؛ یا یک کاندیدای دیگر چون زمانی در یک سخنرانی «تُپُق» زده، شایستگی ریاست جمهوری ندارد.

خلاصه اینکه: در شرایطی ‌که جامعه با انبوه مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، بسیار تاسف‌بار است که تا این لحظه هنوز کاندیداها و نیز هواداران آنها به سراغ «برنامه‌محوری» نرفته‌اند و فقط به «مسائل حاشیه‌ای» پرداخته‌اند.

حمید تهرانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته به جای ادعای عجیب و غریب و دادن وعده برای شکستن شاخ انواع غول‌های ریز و درشت، بهتر است مقامات کشور و در راس آن رییس‌جمهوری که بعد از محمود احمدی‌نژاد وارد ریاست‌جمهوری می‌شود به همین برنامه‌های تصویب شده نظام- به همان‌گونه که تصویب شده- عمل کنند. در راس این برنامه‌ها، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور است.

Image caption وضعیت جناح راست، کارتون جمال رحمتی، اعتماد

به نوشته این مقاله: نحوه اجرای این سند در کشور بسیار جالب می‌باشد. مقامات ریز درشت مفاد ساده‌تر سند را اجرا کرده‌اند و مانند کودکان دبستانی که اول بخش آسان تکالیف خود را انجام می‌دهند ولی بخش‌های سخت آن هیچ‌گاه اجرا نمی‌شود، مفاد دشوار و راهبردی را به فراموشی سپرده‌اند. در چنین مواقعی همه از بیان مشکل می‌ترسند چراکه پس از طرح مشکل و بیان عقب‌ماندگی‌ها در اجرای سند‌چشم‌انداز بلافاصله تقاضای ارایه راه‌حل می‌شود که یا کسی راه‌حلی ندارد یا با نقشه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در دست دارد، راه‌حلی متصور نیست.

سرمقاله جهان صنعت با اشاره به برنامه دیگری که فقط صورتکی از آن به اجرا درآمده، یعنی برنامه آزادسازی اقتصادی در ایران نوشته هیچ امیدی ندارد که رییس‌جمهور آینده برنامه‌هایی تا این حد استراتژیک و راهبردی را در اولویت قرار دهد و موانع اجرای آن را برطرف سازد چراکه برخی از این موانع حتی از قد رییس‌جمهور نیز بزرگ‌تر است و بالاترین مقام اجرایی هم نمی‌تواند به راحتی برای برطرف ساختن این موانع تلاش‌هایی معطوف به نتیجه داشته باشد.

سلامت با حضور رقیب

معصومه ابتکار در مقاله ای در شرق نوشته یکی از عوامل موثر در کارآمدی دولت‌ها و نظام‌های سیاسی و اجرایی، فراهم کردن زمینه تاسیس نهادهای سیاستگذاری، تسهیل‌گری و نظارت اثربخش و توانمند است. در واقع از مهم‌ترین چالش‌های مستمر دولت‌ها، اتخاذ روش‌های موثر برای کاهش فساد، افزایش شفافیت و انضباط مالی و اداری بوده که در دولت‌های مرکزی و محلی می‌تواند به حکمرانی مطلوب منجر شود.

نویسنده مقاله که سابقه هشت سال معاونت رییس جمهور و چهار سال عضویت در شورای شهر تهران را دارد اما در خبرها آمده که در این دوره انتخابات شوراها وی را رد صلاحیت کرده اند نوشته دولت اصلاح‌طلب که با گرایش عمده دستگاه‌های نظارتی متفاوت بود و همین ضامن سلامت بیشتر در پایش و نظارت‌ها شد. آمار فساد و سوءاستفاده از موقعیت دولتی در آن دوره به گفته مسوولان دستگاه‌های نظارتی وقت و فعلی بسیار کمتر و قابل‌ مقایسه با دوره بعدی نبوده است. چنان که در شورای سوم شهر تهران تا حدی رخ داد و سبب شفافیت مالی بیشتر در شهرداری و شورا شد.

مقاله شرق بدان جا می‌رسد که امروز اگر کشور با مواردی از تخلفات مالی و سوء استفاده برخی جریانات روبه‌روست که به واسطه رای مردم از موقعیت و دسترسی به امکانات و ثروت عمومی بهره می‌برند، بی‌تردید متاثر از حذف رقیب نیز هست؛ رقیبی که تجربه خدمات عظیم مدیریتی و کارشناسی داشته و حضورش می‌توانست مانع از بروز انواع تخلفات و سوء استفاده‌ها شود. اما متاسفانه برخی لجاجت‌ها و تداوم روند اتهام‌زنی به رقیب نشان می‌دهد، جاذبه‌های کاذب، بر منافع ملی و سلامت اداری غلبه دارد.

زبان درازی موقوف!

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته: مدیر مسوول محترم «اعتماد» گوش ما را نوازش داده‌اند که آنقدر شب‌ها غذای حجیم و چرب و چیلی نخوریم که خواب‌های مساله‌دار ببینیم. بعد هم تاکید فرموده‌اند که با شام‌مان کمی عصاره استوخودوس نوش کنیم که حواس‌مان به خیلی چیزها باشد. اول اینکه هنوز زمان قانونی تبلیغات فرا نرسیده و ما حق نداریم له یا علیه نامزدها خواب ببینیم. دوم اینکه از نامزد تحت لیسانس خواب‌های‌مان با اسم رمز یاد کنیم. سوم هم اینکه از قدیم گفته‌اند خواب نبین بهر کسی، اول خودت دوم کسی.

نویسنده این ستون ادامه داده: چشم. ما مرض که نداریم شب انتخابات صاحبخانه جل و پلاس‌مان را پخش خیابان کند. تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که خواب‌های پاستوریزه ببینیم. دیروز عموجان اصولگرای‌مان را بعد از کسالتِ شنبه ثبت‌نام، از مرکز درمانی به منزل هدایت کردیم. در شلوغی خیابان و مسیر برایشان راه گرفتیم و حضار را کنار زدیم. وقتی رییس‌جمهور کشورمان برای نامزد محبوبش در وزارت کشور راه باز کند و مرخصی استحقاقی بگیرد، ما سوسک شویم اگر حرف زیادی بزنیم.

کارتون روز

Image caption کارتون آروین، شرق

مطالب مرتبط