آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۱ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:11 گرينويچ - سه شنبه 14 مه 2013 - 24 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف گفته است که ائتلاف ۱+۲ به نفع هیچ کسی از جمله سعید جلیلی کنار نمی روند.

  پرویز اسماعیلی گفت در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا گفت: "اظهارات آقایان ولایتی و یا حداد عادل برای پذیرش آقای جلیلی، تصمیم ائتلاف یا برهم زدن ساختار آن نیست، ضمن اینکه اگر تصمیم ائتلاف باشد باید در شورای ائتلاف مطرح شود که تاکنون چنین نبوده است."

  روز گذشته غلامعلی حدادعادل یکی از اعضای ائتلاف سه گانه احتمال کناره گیری اعضای این ائتلاف به نفع سعید جلیلی را منتفی ندانسته بود.

 2. مهمترین خبرهای انتخاباتی روز گذشته را بخوانید.

  گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۲ روز تا انتخابات

 3. مصطفی محمد نجار٬ وزیر کشور و رئیس هیئت اجرایی مرکزی انتخابات خبر از تصویب شیوه نامه جدید توسط این هیئت داد.

  او گفت: "در این جلسه شیوه‌نامه و دستورالعمل تبلیغات نامزدها که مربوط به موضوع محتوای برنامه‌های تهیه شده در صدا و سیما و امکانات دولتی برای نامزدهاست به تصویب رسید."

  آقای نجار گفت: "بخشی از این شیوه‌نامه مربوط به امکانات دولتی است که باید به شکل عادلانه و برابر در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری قرار بگیرد که مفاد و بخشی از اصلاحات این شیوه‌نامه پس از بررسی در جلسه هیات اجرایی مرکزی انتخابات تصویب شد."

 4. هیئت اجرایی نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران اسامی دویست و سه تن از نامزدهای رد صلاحیت شده در این انتخابات را اعلام کرده که از جمله شامل شماری از نامزدهای وابسته به جناح اصلاح طلب  است.

  محسن هاشمی، مدیرعامل سابق متروی تهران و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و معصومه ابتکار٬ عضو فعلی شورای شهر تهران از شناخته شده ترین کسانی هستند که صلاحیت شان برای این انتخابات شوراها تائید نشده است. 

 5. جبهه مشارکت ایران اسلامی٬ از گروه های اصلی اصلاح طلبان در بیانیه ای از حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرده است.

  در این بیانیه ضمن تشکر از محمد خاتمی برای "راهبری و هدایت گروه‌های اصلاح‌طلب" آمده است: "ضمن استقبال از حضور آقای هاشمی رفسنجانی حمایت بی‌دریغ خود را از ایشان در گام نهادن در مسیری که علی‌رغم دشواری‌ها امید به تحول و اصلاح امور را برای ملت به ارمغان می‌آورد، اعلام می‌نماییم."

  جبهه مشارکت در پایان بیانیه نوشته است: "بی شک حضور جناب آقای هاشمی در این انتخابات، مجوزی برای تلاش و شورآفرینی تمام جناح‌ها و سلایق سیاسی کشور خواهد بود که هدفی جز اعتلای میهن و سرافرازی ملت و اعتبار بخشی به جمهوری اسلامی ندارند."

 6. عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان درباره تغییر در روند بررسی صلاحیت‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری گفت: "تدابیری داشتیم که در هیئت مرکزی نیز مورد تائید قرار گرفت. نظرمان این بود که از برخی نامزدهایی که در صلاحیت‌شان تردید داشتیم، دعوت کنیم تا آن‌ها برنامه‌های خود را مطرح کنند تا بتوانیم به یک نتیجه قطعی برسیم."

  او درباره رد صلاحیت شدگان احتمالی گفت: "احراز صلاحیت‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری دلیل نمی‌خواهد بلکه باید شرایط آن‌ها احراز شود و شورای نگهبان فقط نسبت به کسانی که شرایط لازم برای ریاست جمهوری را داشته باشند اعلام نظر می‌کند و نسبت به کسانی که صلاحیت‌شان احراز نمی‌شود اعلام نظری ندارد. زیرا شورای نگهبان اظهار نظر منفی نسبت به داوطلبان ریاست جمهوری ندارد."

 7. مجتبی ذوالنور٬ جانشین سابق نماینده رهبر ایران در سپاه گفته است که در صورت رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی "احتمال بروز بداخلاقی هایی" از محمود احمدی نژاد وجود دارد.

  او در این باره گفت: "ممکن است وی (آقای احمدی نژاد)‌با عزل تعدادی وزیر بخواهد دولت را از نصاب قانونی انداخته و یا حتی به استعفا روی آورد."

 8. محمد هاشمی٬ مسئول دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی گفت که اسحاق جهانگیری به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای هاشمی رفسنجانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده است.

  محمد هاشمی گفت که قائم مقام و سخنگوی ستاد با نظر آقای جهانگیری انتخاب می‌شوند.

  پیشتر اعلام شده بود که علی مطهری به عنوان سخنگو و محمد علی نجفی به عنوان قائم مقام این ستاد انتخاب شده اند که این خبر از سوی دفتر آقای هاشمی تکذیب شد.

 9. حسین ابراهیمی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفت که احتمالا جامعتین (جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه)‌بعد از تبلیغات نسبی و مناظرات تلویزیونی کاندیداها درخصوص نامزد نهایی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

  او در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفت:‌ "جامعتین هنوز وارد مصداق نشده است اما جریانات هاشمی و حامیان دولت جایی در جامعتین نخواهند داشت."

  اکبر هاشمی رفسنجانی٬ حسن روحانی و محمد حسن ابوترابی فرد از اعضای جامعه روحانیت هستند که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

 10. صادق زیبا کلام٬ تحلیلگر سیاسی درباره نامزدی اسفندیار رحیم مشایی گفت: "به واسطه اینکه مشایی به کسی توهین نکرده، اقشاری از جامعه نظیر ایرانگردان و ایرانیان خارج از کشور و برخی آرای خاکستری و افرادی که علاقه ای به نظام ندارند به مشایی رای می دهند."

  "اگر مشایی تایید و وارد رقابت انتخاباتی شود، به ضرر اصلاح طلبان خواهد بود چرا که رایی که مشایی می آورد در حقیقت اگر وی وارد عرصه انتخابات نمی شد به صندوق هاشمی ریخته می شد."

  "آمدن مشایی به نفع اصولگرایان بوده و رای اصولگرایان ثابت می ماند و مشایی بخشی از آرای اصلاح طلبان را وارد سبد خود خواهد کرد."

  "

 11. بشنوید: احمد سلامتیان٬ تحلیلگر مسایل سیاسی ایران در پاریس درباره رد صلاحیت‌های گسترده اصلاح طلبان در انتخابات  شوراها می گوید

 12. علی اکبر ولایتی٬ از اعضای ائتلاف سه گانه اصولگرایان گفته است که به نفع کسی کناره گیری نخواهد کرد.

  آقای ولایتی گفت: "من تا پایان رقابت باقی خواهم ماند و در صورت انتخاب شدن دولتی با ویژگی‌های متدین، تجربه‌دار، متخصص، معتدل و مشورت‌پذیر خواهم داشت."

  در همین حال غلامعلی حداد عادل٬ عضو دیگر این ائتلاف گفت: "ما از اول هم گفتیم که دو نفر کنار می‌رویم و یک نفر نامزد خواهد شد اما می‌شود که این ائتلاف سه گانه به چهار نفر یا پنج نفر عضو افزایش یابد اما به شرط اینکه اگر کاندیدایی ثبت‌نام کرد باید درصد قابل توجهی از آرا را به خود اختصاص دهد. بنابراین آقای جلیلی اگر آرایشان بالا رود ما این را مورد توجه قرار می‌دهیم."

 13. "سعید جلیلی با سابقه کاری که در دفتر بررسی های بیت رهبری داشته و با عملکردی که در سالیان اخیر در پرونده هسته ای از خود ارائه کرده یک نامزد قوی برای برخورداری از حمایت رهبری جمهوری اسلامی است." تحلیلی از محمد امینی


 14. عوض حیدرپور٬ نماینده مجلس حضور محمود احمدی نژاد را هنگام ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی غیر قانونی دانست و گفت: "اگر از این قبیل اقدامات بخواهد در آینده انجام شود، مجلس برخورد اساسی، جدی و قانونی خواهد کرد."

  آقای حیدرپور که عضو کمیسیون امنیت ملی است گفت: "با اینکه عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد محرز شده است، ولی باز هم تا انتخابات صبر می کنیم تا با آرامش بیشتر و بدون ایجاد تنش انتخابات را باشکوه برگزار کنیم."

 15. محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که به نفع اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس این مجمع از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف نخواهد داد.

  او گفت: "تاثیری که با حضور خود در صحنه می‌بینم، بسیار بیشتر از آقای هاشمی است پس نمی‌توانم خودم را قانع کنم که به نفع ایشان کنار روم."

  آقای رضایی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به "شکست سنگین" اش در انتخابات دور پیش باز هم برای انتخابات نامزد شده گفت: "من شکست سنگین نخوردم و تنها کسی که در آن انتخابات پیروز شد من بودم که در بعد اخلاقی، برنامه و نتیجه پیروز شدم و شما باید ببینید آنهایی که پیروز شدند کجا رفتند و پیروزی را نباید به شکل برد و باخت دید، بلکه باید دید نتیجه پیروزی‌ها چه شد و به قول شما نتیجه شکست به کجا رسید."

 16. کامران دانشجو، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص حمایت محمود احمدی نژاد از اسفندیار رحیم مشایی گفت: "دولت کاندیدایی ندارد و کاندیدای مطرح شده از طرف احمدی نژاد براساس مشورت با کابینه نبوده بلکه نظر شخصی وی است."

  مرتضی بختیاری٬ وزیر دادگستری و عضو هيئت مرکزی انتخابات نیز گفت: "حمایت رئیس جمهور محترم از کاندیدای خاص ارتباطی با دولت ندارد و اینکه درون رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما و اظهارات برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی کاندیدایی به دولت منتسب می‌شود خلاف واقع است."

 17. اکبر هاشمی رفسنجانی٬ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دومین بیانیه انتخاباتی خود را منتشر کرد.

  در پایان این بیانیه آمده است: "انتخابات و تبليغات آن مهمترين زمان برای عرضه فرهنگ مردم‌سالاری دينی در عرصه داخلی و بين‌المللی خواهد بود."

 18. صولت مرتضوی٬ دبیر ستاد انتخابات ایران گفت که امروز (سه شنبه) شش داوطلب انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری انصراف دادند.

  به گفته او محمدرضا رحیمی٬ معاون اول رئیس جمهور و صادق خلیلیان٬ وزیر جهاد كشاورزی از جمله افرادی بودند كه امروز رسما انصراف دادند.

  طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری "هر یک از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در صورت تمایل به انصراف از داوطلبی باید شخصا و یا از طریق نماینده تام الاختیار خود و به صورت كتبی انصراف خود را به وزارت كشور اعلام كنند."

 19. محمدرضا عارف٬ معاون اول رئیس جمهور در دومین دولت محمد خاتمی که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده گفته است که در روزهای آینده ساز و کار ستاد انتخاباتی‌اش را تعیین خواهد کرد.

  او گفت: "در دولت در انتخابات پیش رو کسانی می‌توانند گفتمان اصلاح‌طلبی را نمایندگی کنند که در سابقه فعالیت‌هایشان نفس این گفتمان را نفی نکرده باشند که البته در بین افرادی که اعلام کاندیداتوری کرده‌اند چنین شخصیت‌هایی دیده می‌شود."

  با اینکه بسیاری از چهره ها و گروه های اصلاح طلب از نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام حمایت کرده اند٬ اما هنوز محمدرضا عارف، که خود را از نامزدهای اصلاح طلبان می داند٬ صحبتی از انصراف نکرده است.

  آقای عارف پیش از ثبت نام آقای هاشمی گفته بود که در صورت حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات، به نفع او کنار خواهد رفت.

نکات مهم

به روز شده: 14 مه 2013
 • شماری از نامزدهای اصلاح طلب انتخابات شورای شهر تهران از جمله محسن هاشمی و معصومه ابتکار رد صلاحیت شده‌اند
 • جبهه مشارکت اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری از اکبر هاشمی رفسنجانی حمایت می کند
 • بیشترین خبرها و تحلیل های انتخاباتی امروز به سعید جلیلی٬ اسفندیار رحیم مشایی و اکبر هاشمی رفسنجانی اختصاص یافته است
 • محمدرضا رحیمی٬ معاون اول رئیس جمهور و صادق خلیلیان٬ وزیر جهاد كشاورزی رسما انصراف دادند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.