آمریکا: در نشست جهانی خلع سلاح به ریاست ایران شرکت نمی‌کنیم

Image caption رئیس پیشین اجلاس خلع سلاح سازمان ملل متحد اندونزی بود

آمریکا اعلام کرده در نشست خلع سلاح سازمان ملل متحد که ایران رئیس آن باشد شرکت نمی‌کند. ایران هم پاسخ داده که حضور و عدم حضور کشورها برایش مهم نیست.

ارین پلتون، سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید، ایران و هر کشوری که تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد است نباید اجازه اداره چنین نشستی را داشته باشد.

عباس عراقچی، سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران هم درباره موضع‌گیری آمریکا گفته است "هرجا که لازم باشد حضور ما ادامه خواهد یافت و فشارهای دیگران و حضور یا عدم حضورشان برای ما مهم نخواهد بود."

آقای عراقچی می‌گوید: "همه کشورها اذعان می‌کنند که حضور ایران در جلسه‌های مربوط به خلع سلاح، و نشست‌های مربوط به امنیت و ثبات جهانی موثر و قوی است و ما به این حضور هرجا که لازم باشد ادامه خواهیم داد."

ارین پلتون، سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است هر کشوری که تعهدات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت و تعهدات حقوق بشر را "آشکارا نقض" کند، نباید در سازمان ملل مقام رسمی و تشریفاتی داشته باشد.

نشست خلع سلاح سازمان ملل متحد از ۲۷ مه (ششم خرداد) تا ۲۳ ژوئن (دوم تیر) در ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

بر اساس حروف الفبا، این بار نوبت کشور ایران است که ریاست این نشست را به عهده داشته باشد.

این اولین بار نیست کشوری مانند ایران که در زمینه حقوق بشر و برنامه هسته‌ای با مشکلاتی بین‌المللی مواجه است، ریاست کنفرانس خلع سلاح‌های اتمی را به عهده می‌گیرد.

کره شمالی هم در تابستان سال ۲۰۱۱ ریاست اجلاسی مشابه را به عهده داشت. کره شمالی به علت دنبال کردن برنامه های هسته‌ای و موشکی تحت تحریم های گسترده شورای امنیت و تحریم های یکجانبه برخی کشورهای غربی قرار دارد.

برگزاری کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد، سال ۱۹۷۹ با هدف مقابله با مسابقه تسلیحاتی در زمان جنگ سرد آغاز شد.

ریاست این اجلاس دوره‌ای است و کشورهای مختلف به طور نوبتی و بر اساس حروف الفبای لاتین به ریاست آن انتخاب می‌شوند.

رئیس قبلی این اجلاس اندونزی بود و ایران بعد از برگزاری این نشست ریاست آن را به کشور عراق واگذار می‌کند.

دوره ریاست ایران آخر ماه مه آغاز می‌شود و چهار هفته به طول می‌انجامد و برخی رسانه‌های غربی که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می‌کنند، واگذاری ریاست اجلاس خلع سلاح به جمهوری اسلامی را "مایه طنز" توصف کرده‌اند.

مطالب مرتبط