بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران؛ ۲۵ اردیبهشت

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش ها و مقالات خود از تحول بزرگ در انتخابات و گرم شدن تنور آن با حضور هاشمی رفسنجانی نوشته اند.

این گزارش ها نشان می دهد اعضای هیات دولت محمود احمدی نژاد هم از وی و رحیم مشائی فاصله گرفته اند، همزمان نمایندگان مجلسی که هفته گذشته نامه ای را علیه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام امضا کرده و از وی خواسته بودند نامزد انتخابات نشود، بنا به گزارش این روزنامه ها، امضاهای خود را پس می گیرند.

انتقاد روزنامه های هوادار نامزدهای اصولگرا از حضور هاشمی رفسنجانی در میان نامزدهای انتخابات آینده و شدت گرفتن افشاگری ها درباره وضعیت بد اقتصادی کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

دولت رو به افول، در مرخصی

Image caption خواهر و برادر فال فروش، عکسی از حجت الله سپهوند، از آرمان

عظیم محمودآبادی در گزارش اصلی اعتماد نوشته دولت محمود احمدی‌نژاد همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی خود از هر نظر رو به افول نهاده است.اگر در طول چند ماه گذشته تنها اصولگرایان یا به عبارت دقیق‌تر بانیان رییس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد در برابر او صف کشی کرده بودند و بعد از هشت سال زبان به انتقاد از او باز کرده بودند اکنون اعضای هیات دولت هم به صف منتقدان پرداخته‌اند و یک به یک به نحوی سعی می‌کنند از اسفندیار رحیم‌مشایی و برخی اقدامات احمدی‌نژاد که با وی مرتبط است اعلام برائت کنند.

به گزارش این روزنامه انتقاد از رییس‌جمهور دیگر از سطح صدا و سیما، تریبون‌های نماز جمعه، برخی مقامات نظامی و قضایی و... گذشته است و اکنون به افرادی رسیده که هنوز در ساختمان پاستور به دور یک میز با محوریت محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی می‌نشینند. چنان که علی اکبر صالحی وزیر خارجه می گوید ما در انتخابات نیستیم و در این باره اظهارنظر نمی‌کنیم. شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد با اعلام اینکه طرح اقتصادی اسفندیار رحیم‌مشایی توسط او نوشته نشده است، گفت: هیچ صحبتی در این خصوص با بنده نشده است و من طرحی ننوشته‌ام.

مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری هم با بیان اینکه «حمایت رییس‌جمهور از یک کاندیدای خاص ارتباطی با دولت ندارد. » سعی کرد بدین وسیله از حضور احمدی‌نژاد به همراه مشایی در لحظه ثبت نام او به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری اعلام برائت کند اما مهمتر از همه کامران دانشجو، وزیر علوم که با تاکید بر اینکه دولت هیچ کاندیدایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد، گفت: «از نظر من هیچ کاندیدایی به نام کاندیدای دولت وجود ندارد. اینکه فردی از دولت با یک نفر می‌رود نظر شخصی فرد است و نظر دولت نیست.» منظور دانشجو از فردی، همان محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری.

شهرام شهیدی در اعتماد نوشته این مرخصی گرفتن را تازگی از احمدی‌نژاد یاد گرفتم که وقتی برای ثبت نام مشایی در انتخابات همراهش بود، گفت بعد از هشت سال مرخصی گرفتم و من فهمیدم آدم وقتی می‌خواهد کار خوبی انجام ندهد باید مرخصی بگیرد. مثلا اگر برگ مرخصی همراهتان باشد می‌توانید از چراغ قرمز هم عبور کنید چون در مرخصی هستید. البته مرخصی گرفتن رییس دولت برخلاف تحلیل‌های دیگران خیلی هم بدشگون نبود.

نویسنده به طعنه افزوده: راستش نمی‌دانم می‌شود این دو خبر را به هم ربط داد یا نه که درست در لحظه‌یی که احمدی‌نژاد اعلام کرد برای نخستین بار ظرف هشت سال گذشته یک روز مرخصی گرفت قیمت سکه و دلار در بازار سقوط کرد. ایشان اگر در طول دوران تصدی‌اش بر دولت بیشتر مرخصی می‌رفت و همان دورکاری می‌کرد، فکر می‌کنم اقتصاد سر و سامانی می‌گرفت !و نیاز نبود من از شما و سیاستمداران عکاسی کنم. دوربین را بردارم که نخستین مشتری آمد. برمی‌گردم!

سعید سلیمان پور در ستون طنز تهران امروز با اشاره به مرخصی رییس جمهور برای رفتن با مشائی به وزارت کشور نوشته: ابعاد دیگری از کلیات بحث مرخصی را شکافته‌ایم مثلا ایشان به راحتی می‌تواند از حکم‌ها و بخش‌نامه‌های داخلی گرفته تا تعهدهای بین‌المللی هر جا که صلاح دید-به خاطر مصالحی بالاتر-ادعا کند که هنگام زدن آن امضا در مرخصی بوده ‌است و در قبال آن هیچ مسئولیتی متوجه او یعنی بالاترین مقام اجرایی کشور نیست!

نویسنده اضافه کرده: این درست است که رئیس‌جمهور یک کشور باید شأن مقام خویش و کشورش را نگه دارد و در گفتار و اعمالش دقت بکند اما این دلیل نمی‌شود که در غیر ساعات موظفی نیز به خود شکنجه بدهد. آیا یک پزشک جراح، با روپوش و کلاه و ماسک جراحی به خرید می‌رود؟ مطمئنا خیر. در مظلومیت رئیس‌جمهور همین بس که در آن مناظره معروف، آن گفتار و حرکت ایشان که مصداق بی‌اخلاقی شمرده شد، ربطی به شخصیت حقوقی ایشان نداشت، چرا که درواقع ایشان آن شب را بدون اینکه کسی بداند، مرخصی گرفته بود .

هاشمی و احتمال انصراف؟

Image caption کارتون فرشید رجبعلی در قانون

قانون زیر این عنوان که آیا هاشمی رفسنجانی انصراف می دهد از قول عباس عبدی روزنامه نگار و تحلیل گر نوشته "‌هاشمی‌برای نماندن آمده است" و تاکید کرده که به این سخن توجه نشد تا حسن روحانی گفت که تا روز برگزاری انتخابات در صحنه خواهد ماند و محمد شریعتمداری هم اظهار داشت که هاشمی از وی خواسته فعلا انصراف ندهد. از طرفی حسن روحانی به ماندن تا روز ۲۴ خرداد اکتفا نکرد و تاکید کرد که "از میان من و‌هاشمی‌یکی می‌مانیم.

اما در ادامه گزارش از زبان مشاور هاشمی رفسنجانی، فرزند کوچک وی و غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران نوشته هاشمی انصراف نخواهد داد.

قانون از قول حمیدرضا جلایی پور هم نوشته : خاتمی‌و تمامی‌نیروهای دلسوز نظام و اصلاح طلبان روی آقای‌هاشمی‌تاکید دارند. گام اول ورود به انتخابات، ثبت‌نام آقای‌هاشمی‌بود که انجام شد. در گام دوم آقای‌هاشمی‌برای پیروزی در انتخابات حضور دارند و دلیلی برای کناره گیری و انصراف وجود ندارد.

انتقاد از نامزدها و وعده ها

مریم میرزایی در مقاله ای با عنوان تنها شعار است که می ماند در روزنامه بهار نوشته این روزها اگر چرخی در کوی و ‌برزن بزنی و از هر «پیر دنیا دیده» و «جوان خامی» بپرسی که در این دوران، گره بزرگ کشور چیست، بی‌هیچ تامل و تفکری دست می‌گذارد بر گلوی اقتصاد و خیلی ساده از مشکلات اقتصادی می‌گوید که گره شدند و رفته رفته کور می‌شوند، اما هیچ‌کس راهکار اساسی برای برون رفت از آن ارائه نمی‌کند.

به نوشته این مقاله: در سخنرانی‌ها فقط شعار است که شنیده می‌شود و راهکاری برای به سرانجام رسیدن شعارهای کاهش تورم، بیکاری و بهبود معیشت خانوارهای ایرانی به گوش نخواهد رسید، گویی تنها شعار است که باقی می‌ماند و عملکرد نیز تنها برای ریاست‌جمهوری دور بعد باقی می‌ماند تا نامزدها بتوانند نقدش کنند.

کامران بارنجی در سرمقاله تهران امروز نوشته رسانه‌های داخلی و خارجی از عصر روز شنبه مدام از تغییر معادلات انتخابات حرف می‌زنند. کسانی که تا همین جمعه هفته پیش انتخاباتی یخ!، فرمایشی و بدون حضور حداکثری را پیش‌بینی می‌کردند بعد از اتفاقات روز پایانی ثبت‌نام کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، چنان سرشار از ذوق شدند که اکنون به جای واژه‌های تردکننده‌شان، دایره لغات نوشته‌ها و گفته‌هایشان را پر از کلمات پرحرارت کرده‌اند و از «غافلگیری انتخاباتی» و «آتش داغ» انتخابات صحبت می‌کنند؛ گروه‌های سیاسی که همیشه در چنین صحنه‌هایی پرده انتخابات را هنرمندانه سیاه و سفید می‌کنند که بتوانند از ظرف پراحساسات مردمی و هیجانات کف خیابانی جوانان سبد رای‌شان را در روز انتخاب پُر نگه دارند.

به نوشته این روزنامه هوادار شهردار تهران: مردمی که هر روز با گرانی و بیکاری و هزینه‌های درمانی و انواع و اقسام مشکلات ناخواسته دست به گریبان هستند آیا هنوز مقید به گروه‌های سیاسی باقی مانده‌اند؟ تا الان یکی از همین رسانه‌ها جرات کرده خبرنگارش را به کف خیابان بفرستد تا بپرسد مردم طی ۲۰سال گذشته که قدرت در بین جناح‌های مختلف دست به دست شده، از وضعیت اقتصادی شان راضی بوده‌اند یا نه؟

تهران امروز در نهایت پرسیده: اصلا کسی تا الان فرصت کرده سری به میان مردان و زنان آرام و ساکت این سرزمین بزند تا ببیند بازی سیاسی که گروه‌هایشان راه انداخته چقدر برای آنها جذاب است.

از رییس جمهور آینده می خواهم

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته من از رییس‌جمهور آینده، هرکسی که باشد، می‌خواهم یک لحظه چشم‌هایش را ببندد و قدم‌رنجه کند و بیاید آن سوی جوی... زحمت بکشد و برای یک لحظه خودش را به جای تو، به جای من و به جای بیش از ۷۰ درصد مردم بگذارد که برای تراز کردن خرج و دخلشان سر و صورت خود را به در و دیوار می‌کوبند.

در ادامه این نامه آمده: از رییس‌جمهور آینده می‌خواهم برای یک روز هم شده در کوچه و خیابان راه بیفتد، سری به بقالی بزند، نگاهی به نانوایی بیندازد و یک توک پا به میوه‌فروشی برود... به قول قدیمی‌ها یک کورس سوار تاکسی شود و اگر دوست داشت از گوشت و مرغ هم خبر بگیرد. از رییس‌جمهور آینده خواهش می‌کنم اگر قرار است وعده بدهد، نگاهی به وعده‌های قبلی بیندازد تا شاید موضوع تازه‌ای برای وعده دادن پیدا کند.

نشست مذاکرات هسته ای

علی بیگدلی در مقاله ای در آرمان پیرامون نشست امروز سعید جلیلی و کاترین اشتون مذاکره کنندگان هسته ای ایران و اروپا نوشته برخلاف گمانه‌زنی‌ها و اینکه برخی می‌گویند شاید در آستانه انتخابات تحول شگرفی در پرونده هسته‌ای ایران ایجاد شود، به نظر نمی‌رسد که در ملاقات امروز نتیجه قطعی به‌دست بیاید و به‌طور کلی انتظار اینکه ایران بتواند در این مذاکره به نتیجه قطعی برسد، واقع‌بینانه نیست.

این کارشناس مسائل بین المللی نوشته غرب به ۲ علت درخواست کرده که این مذاکره پیش از انتخابات برگزار شود. اول اینکه می‌خواهد نشان دهد موضوع مذاکرات زنده است و نکته دوم این که با توجه به گزارش چندی پیش آمانو به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر این که ایران به دنبال غنی‌سازی بالاتر از ۲۰ درصد است؛ که کشورهای۱+۵ را نگران کرده با این مذاکرات قصد دارند فضا را ارام کنند.

مقاله آرمان نتیجه گیری کرده که برخلاف نظر افرادی که معتقدند انتخابات ریاست‌جمهوری و نتیجه آن می‌تواند بر روند مذاکرات با ۱+۵ تاثیر گذار باشد، به نظر می‌رسد هر فردی انتخاب شود در روند پرونده هسته‌ای و استراتژی ایران تغییری ایجاد نخواهد شد زیرا این پرونده جزئی از سیاست‌های کلان است که رئیس‌جمهور مامور اجرای آن است.

رشد منفی اقتصادی کشور

بهمن آرمان در مقاله ای در اعتمادضمن اشاره به آمار متناقض دستگاه های مختلف که کارشناسان را سردرگم کرده است به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرده ولی نوشته بخش فیزیکی اقتصادی موارد را یک مقداری شدیدتر از پیش‌بینی‌های این مرکز نشان می‌دهد، زیرا رشد اقتصادی با توجه به کاهش شدید بودجه‌های عمرانی و تداوم تحریم‌ها و تنش در روابط خارجی کشور قطعا کمتر از این هاست و ا به احتمال خیلی زیاد رشد نقدینگی هم بیشتر از آنی است که توسط مرکز پژوهش‌ها پیش‌بینی شده .

نویسنده اقتصاددان به طور مثال اشاره کرده در بخش صنایع استراتژیک مثل فولاد، مس، آلومینیوم، صنایع پتروشیمی و سدهای بزرگ و زیربناهای توسعه‌یی مانند ساخت آزادراه‌ها یا راه‌آهن‌های تندرو، کاستی‌ها زیاد است. تعطیلی کارگاه‌های عمرانی در سال گذشته یک رکورد بی‌سابقه‌ را در کشور به جای گذاشت و ده‌ها و صدها کارگاه متوسط و بزرگ عمرانی کشور به حالت رکود درآمد یا کاملا تعطیل شدند و ده‌ها هزار نفر از اقشار تحصیلکرده که به عنوان مهندس و تکنیسین و کارگران متخصصی که در این پروژه‌ها مشغول به کار بودند به خیل بیکاران پیوستند. میزان بدهی وزارتخانه‌های ذی‌ربط مثل وزارت نیرو و راه و ترابری به پیمانکاران از حد لازم گذشت.

نکات مغفول ارزی

مهدی تقوی در مقاله ای در آرمان نوشته ارز تک نرخی بر مبنای نظام ارزی مدیریت شده در شرایط کنونی نمی‌تواند مشکلات اقتصادی و ارزی را حل کند و به مشکلات و مسائل دیگری دامن می‌زند که کمترین آن افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی مصرفی و افزایش قیمت ارز در کشور است. دولت در لایحه‌ای پیشنهاد داده است که ارز ۲۴۵۰ تومانی مبنای قیمت نظام ارزی قرار بگیرد و بعد از آن قیمت ارز براساس نظام ارزی شناور هر روز توسط بانک مرکزی اعلام شود.

به نظر نویسنده کارشناس: فلسفه اختصاص ارز مرجع این بود که قیمت کالاهای اساسی کنترل شود تا مردم در حوزه تامین معیشت دچار مشکل نشوند. از طرف دیگر با حذف ارز مرجع تقاضا برای ارز در قیمت‌‌های دیگر افزایش می‌یابد. بر اساس فرمول همیشگی اقتصاد، افزایش تقاضا، افزایش قیمت را به دنبال دارد. حال در شرایطی که به دلیل کاهش فروش نفت و مشکلات بسیار در دریافت دلارهای نفتی منابع ارزی ما با محدودیت مواجه شده است، با حذف ارز مرجع تقاضا برای ارز شناور افزایش می‌یابد و چون منابع محدود است قیمت ارز بالا می‌رود.

مقاله آرمان با این سئوال که چه راهکاری برای کاهش قیمت ارز آزاد و تمایل آن به قیمت مبنا اندیشیده شده به این جا رسیده که: حتی اگر سیاست ارزی بانک مرکزی کاهش قیمت ارز و تک نرخی کردن آن باشد باز هم با دستور توفیقی نمی‌یابد. اگر بانک مرکزی قیمت ارز را از ارز بازار آزاد کمتر اعلام کند، دارندگان ارز از فروش آن امتناع می کنند و کشور با کمبود منابع ارزی مواجه می‌شود. اگر قیمت را بر مبنای ارز آزاد و با قیمت بالاتر تعیین کند با حذف ارز مرجع قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته و تورم شدت می‌یابد.

حباب بورس ترکید

شاهین یاسمی در گزارشی در بهار نوشته وقتی پس از رکوردشکنی‌های پشت سر هم، شاخص کل بورس یک روزه ۸۶ /۱‌درصد معادل ۸۳۴ واحد سقوط آزاد می‌کند و روند بازار یک دفعه منفی می‌شود می‌توان گفت که حباب بازار سرمایه ترکید. بورسی که به یاری تحولات ارزی و بالا رفتن نرخ ارز با تعدیل‌های مثبت شرکت‌های صادرات و در راس آن‌ها پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها، هر روز رکورد تازه‌ای به ثبت می‌رساند نمادهایش منفی شدند.

در این گزارش اتفاق غیرمنتظره به مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس داده شده که به گفته نماینده دولت در جلسه مجلس پیشنهاد دولت برای اختصاص نفت ۱۷ دلاری به شرکت‌های پالایشی، به تصویب نرسید و قرار شد شرکت‌های پالایشگاهی غیردولتی نیز موظف به واریز ۲۶‌درصد از درآمد صادراتشان به صندوق توسعه ملی شوند.

خفاش شب کجایی که یادت بخیر

ایمان پیربرناش در صفحه طنز قانونبا اشاره به این که سخنگوی دولت کره‌جنوبی در سفری به آمریکا با یک مشت مشکل اخلاقی به کشورش برگشته و من کار بدی نکردم و این اتفاق فقط به خاطر تفاوت فرهنگی ما و آمریکا به‌وجود آمد، نوشته مشخص شد دیپلمات ایرانی در برزیل هیچ حرکت ناجوری انجام نداده و از این دست اتفاقات بین آسیایی‌ها و کشورهای دیگر قاره‌ها امری معمول است. چقدر دیپلمات‌مان را بی خودی سرزنش کردیم. حالا به حرفش رسیدید؟ دیدید کره‌ای‌ها هم از این مشکلات دارند؟

نویسنده اضافه کرده البته رئیس‌جمهور کره مانند رئیس‌جمهور ما دست روی دست نگذاشته و از همه مردم عذرخواهی کرده. حالا چرا همه مردم؟ یکی دیگر تفاوت فرهنگی‌اش را به دیگری نشان داده چرا از ما عذر می‌خواهید؟ ما سر تفاوت فرهنگی هستیم یا ته آن؟ اصلا مگر ما که خودمان یک پا تفاوت فرهنگی‌کن هستیم می‌آییم بابت تمام تفاوت‌هایی که با دیگران داریم از شما عذرخواهی کنیم؟

طنز قانون در نهایت تاکید کرده: مسئولان باید به آن توجه کنند، حل کردن دیگر پرونده‌ها با استناد به این شفاف‌سازی سخنگوی کره است. وقتی مرتضوی و حیدری‌فر اعلام می‌کنند بی‌گناه هستند شاید از همین زاویه به ماجرا نگاه کرده باشند.

کارتون روز

Image caption کارتون پیام برومند، اعتماد

مطالب مرتبط