رایزنی در کنگره آمریکا برای 'تحریم کامل' نفت ایران

ساختمان کنگره آمریکا
Image caption انتظار می‌رود ظرف سه ماه آینده، دو لایحه تحریمی جدید علیه ایران در کنگره آمریکا به تصویب برسد

بنا بر گزارش‌ها گروهی از قانونگذاران و تحلیلگران آمریکایی در پی ممنوعیت کامل خرید نفت خام و گاز از ایران هستند. این طرح، انتقاد گروهی از اقتصاددانان و مقامات دولت اوباما را برانگیخته است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست روز سه‌شنبه (۱۴ مه - ۲۴ اردیبهشت) گزارش کرده که طرفداران این طرح معتقدند در حال حاضر بازار جهانی آماده تحریم کامل نفت خام و گاز ایران است.

آنان می‌گویند افزایش تولید نفت و گاز در خاورمیانه، آمریکا و کانادا باعث شده است که قطع کامل خرید نفت و گاز از ایران "امکان‌پذیر" شود.

این طرح، انتقاد برخی از اقتصاددانان و مقامات دولت اوباما را برانگیخته است.

مخالفان می‌گویند چنین اقدامی می‌تواند بازار نفت جهان را به هم بریزد، بین آمریکا و متحدانش فاصله اندازد، و قیمت جهانی انرژی را افزایش دهد.

با این حال یکی از معاونان ارشد سنای آمریکا که از حامیان این پیشنهاد است، به واشنگتن پست گفته که این پیشنهاد "علاقه شدید" هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات را در آمریکا جلب کرده است.

او که خواسته نامش فاش نشود، گفته است: "اگر به فکر اقداماتی هستیم که واقعاً به اقتصاد ایران ضربه می‌زنند، قطع دسترسی نفت ایران به بازار جهانی در صدر فهرست قرار دارد."

ایالات متحده و اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از تحریم‌های سنگین را با هدف کاستن از درآمدهای نفتی ایران به اجرا گذاشته‌اند.

این تحریم‌ها دسترسی ایران را به نظام مالی بین‌المللی به‌شدت محدود کرده و به کاهش ۴۰ درصدی درآمدهای نفتی این کشور طی سال گذشته منجر شده است.

غرب با ابراز نگرانی از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، امیدوار است که فشارهای ناشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران، این کشور را به توقف فعالیت‌های هسته‌ای ترغیب کند.

در سوی دیگر ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید کرده است.

وزیر خارجه آمریکا: شتاب نکنید

در میان کسانی که به دنبال قطع کامل خرید نفت و گاز از ایران هستند، نام سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی، و سناتور مارک کرک، از اعضای کمیسیون تخصیص بودجه مجلس سنا هم به چشم می‌خورد.

سناتور کرک در همین حال حامی طرحی دیگر است که در صورت تصویب، باعث جلوگیری از دسترسی ایران به "۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار" سپرده ارزی این کشور در بانک‌های جهان خواهد شد.

پیشنهادهای اخیر به کنگره آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران در حالی در پیش است که در هفته‌های گذشته جان کری، وزیر امور خارجه این کشور از کنگره خواسته بود در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران شتاب نکند.

آقای کری در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا تاکید کرده بود که دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی است و اوضاع در این کشور مشخص نیست.

این تحریم‌های جدید در عین حال در تضاد با توصیه‌های اخیر گروهی از دیپلمات‌ها و مقامات دولتی ارشد سابق آمریکا درباره ایران است.

این ۳۵ نفر در گزارشی که حدود یک ماه پیش منتشر کردند، گفتند که تحریم های آمریکا علیه ایران، موفق به تغییر رفتار تهران نشده است.

در این گزارش اشاره شده است که برخی از منتقدان می‌گویند به نظر می‌رسد هدف از این تحریم‌ها بیشتر ضربه‌زدن به مردم ایران بوده است تا تغییر سیاست هسته‌ای تهران.

این گروه درباره این که فشارها بتواند به‌تنهایی تصمیمات حکومت ایران را تغییر دهد، ابراز تردید کرده بود.

مطالب مرتبط