آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۰ روز تا انتخابات

به روز شده:  16:15 گرينويچ - چهارشنبه 15 مه 2013 - 25 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسن روحانی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گفته است که بین او و اکبر هاشمی رفسنجانی یک نفر به نفع دیگری کنار می‌رود.

  او گفت: "زمان برای کنار رفتن زیاد است و در موعد مقرر تصمیم‌گیری می‌شود."

 2. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران: "معیار اصلی درانتخاب رییس جمهور این است که کسانی باشندکه همتشان برحفظ عزت وحرکت کشور در جهت انقلاب باشد،‌مردم به شعارها توجه کنند، بعضی برای جلب آرا شعارهایی می‌دهند که از اختیاراتشان بیرون است."

  "برای آرامش و وحدت کشور، قانون معیار بسیار خوبی است، ان‌شاءالله شورای نگهبان طبق وظیفه قانونی، آنهایی را که صلاحیت دارند، معرفی می‌کند."

 3. مهمترین خبرهای انتخاباتی روز گذشته (سه شنبه، 24 اردیبهشت) را بخوانید.

  گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۱ روز تا انتخابات

 4. مصطفی افضلی فرد، نماینده مجلس گفته است که پرونده اسفندیار رحیم مشایی، از داوطلبان نامزدی در انتخابات، در کمیسیون اصل نود بسته شده و "گزارش نهایی آن به مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله شورای نگهبان برای اعمال نظارت قانونی ارسال" شده است.

  او گفت: "پرونده مشایی به دلیل شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی در کمیسیون اصل نود مفتوح بود."

  به گفته آقای افضلی فرد بجز پرونده آقای مشایی، مورد دیگری از نامزدهای ریاست جمهوری در این کمیسیون مطرح نشده است.

 5. صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد، در اطلاعیه ای اعلام کرده است که این انصراف به دلیل حمایت از کاندیدای خاصی نبوده است.

 6. در پی حضور محمود احمدی نژاد در هنگام ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری گروهی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به شورای نگهبان خواسته‌اند تا در بررسی صلاحیت این کاندیدا، موضوع حضور رئیس جمهور ایران را مورد توجه قرار دهد.

  در بخشی از این نامه آمده است: "رئیس‌جمهور محترم کشور یکی از داوطلبان ریاست جمهوری را در ثبت‌نام همراهی کرد و پس از آن با وی در یک نشست خبری مشترک حاضر شد، دست در دست وی در مقابل دوربین‌ها نشست و با صراحت تمام از وی تجلیل کرد و تمام جایگاه قوه مجریه را خرج یک داوطلب نمود."

  در این نامه که سایت رسمی مجلس ایران آن را منتشر کرده، آمده است: "اقدام رئیس جمهوری در تبلیغ نامزد خاص و حمایت آشکار از ایشان نه تنها بدعتی پذیرفته نشدنی است بلکه نقض آشکار بی‌طرفی رئیس‌جمهور و قانون اساسی بوده و برخلاف ماده ۷۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری و خلاف سوگند ایشان در آغاز دوره می‌باشد."

 7. محمد یزدی، عضو شورای نگهبان: "روز اول ماه رجب مصادف با اولین جلسه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای ریاست جمهوری بود که آیت الله جنتی در ابتدای این جلسه در خصوص اهمیت و فضیلت ماه رجب سخنانی را بیان کردند و گفتند در این روزها که روزهای دعا و عبادت است ما باید بمانیم و در خصوص افراد اظهار نظر کنیم که چه کسی صلاحیت حضور در این عرصه را دارد یا نه و باید بنشینیم و اطلاعات شخصی افراد را که در هیچ کجا بیان نمی‌شود را بشنویم و تصمیم بگیریم."

  "بعد از سخنان آیت الله جنتی از ایشان وقت خواستم و گفتم که ثواب رسیدگی به اینکه چه کسی صلاحیت حضور در انتخابات را دارد و چه کسی فاقد صلاحیت‌های لازم است و بیان آن با شجاعت که فلانی حق ندارد کاندیدا باشد از انجام مستحبات و عبادات ماه رجب بیشتر است."

 8. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه: "در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری بار دیگر شاهد شیطنت برخی رسانه‌ها و دولت‌های غربی و متاسفانه اذناب داخلی آن‌ها هستیم که تلاش می‌کنند موضوع تقلب در انتخابات را در جامعه منتشر کنند؛ با این هدف که اگر نامزد خاص و مدنظر آنان رای نیاورد، ذهن‌ها را به سمت تقلب سوق دهند."

  "این وظیفه نامزدهای انتخاباتی است که شرایط و ویژگی‌های خود را به شورای نگهبان عرضه کنند و اگر کسی نتوانست در این مسیر خود را به‌خوبی به شورای نگهبان عرضه کند، صلاحیت‌ او برای شورای نگهبان احراز نخواهد شد."

 9. غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس و عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان درباره حمایت اصلاح طلبان از اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: "اینکه آقایان اطلاح‌طلب که در دوران خاتمی و مجلس ششم همواره مواضع تندی علیه آقای هاشمی می‌گرفتند امروز چگونه از وی حمایت می‌کنند برای من مهم بوده و جای سئوال دارد."

  او گفت: "همین حرکت‌ها امروز برای همه سئوال ایجاد کرده است اینکه تا دیروز مخالف کسی باشی اما امروز یار و یاورش شوی تامل برانگیز است یا اصلاح ‌طلبان عوض شدند یا آقای هاشمی چرا که دشمنان دیروز دوستان امروز شده‌اند."

  آقای حداد عادل که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: "اگر اصلاح‌طلبان اشتباهات خود را قبول کرده و به نظام و قانون پایبند باشند می‌توانند در انتخابات ما حضور داشته باشند."

 10. با انتشار خبرهای ضد و نقیض درباره رد صلاحیت شدگان انتخابات ریاست جمهوری در برخی از رسانه ها، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: "این خبرها غیررسمی است و هیچ‌‌یک را تأیید نمی‌کنیم، هر خبر مربوط به شورای نگهبان و نتایج بررسی صلاحیت‌ها را از طریق رسانه‌های عمومی کشور اعلام می‌کنیم و وزارت کشور نیز از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد کرد."

  آقای کدخدایی گفت: "بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بر اساس اسامی ثبت‌نام کنندگان در این شورا آغاز شده و این بررسی در جلسه امروز هم ادامه یافت."

  او گفت: "پنج روز اول رسیدگی به صلاحیت‌ها فردا به پایان می‌رسد و به‌احتمال زیاد فرصت پنج‌روزه دیگر را هم تمدید و بعد نتایج را به وزارت کشور اعلام خواهیم کرد."

 11. محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران درباره نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که برنامه‌ها و جهت گیری‌ها باید با هماهنگی رهبری باشد که به گفته او آقای هاشمی در این مورد از همه "تواناتر" است

  آقای خاتمی در جمع اعضای هیئت اجرایی ستاد ملی جوانان اصلاح طلب گفت: "جناب آقای هاشمی شجاعانه به صحنه آمدند. می دانم که از نظر شخصی نمی خواستند بیایند، ولی به خاطر کشور فداکاری کردند و منافع ملی و خیر کلی را بر خواست شخصی ترجیح دادند و اینک مردم اند که باید شجاعانه و مسؤولانه به صحنه بیایند و ایشان را کمک کنند."

  او گفت: "جناب آقای هاشمی رفسنجانی مناسب ترین شخصیتی است که می تواند حضورشان مؤثر باشد و با برنامه های جدید و دیدگاه های جدید نقش بسیار مهمی را می توانند داشته باشند."

 12. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته است که "دشمن" در پی بحرانی نشان دادن وضعیت کشور و پیروزی کسی در انتخابات ریاست جمهوری است که کشور را به عقب بر گرداند.

 13. سایت کلمه، نزدیک به مخالفان دولت ایران متن یک سخنرانی محمدباقر قالیباف را منتشر کرده که در آن آقای قالیباف روایتی متفاوت از گفته‌های خود در یک سخنرانی دیگر در مورد ناآرامی‌های دانشجویی سال ۱۳۸۲ ارائه می‌کند.

نکات مهم

به روز شده: 15 مه 2013

مهلت تائید صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری فردا پایان می گیرد، اما سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این مهلت پنج روز دیگر تمدید می شود

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.