زندگینامه نامزدها: سعید جلیلی

سعید جلیلی
Image caption سعید جلیلی یک چهره مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی شناخته می شود و مدتی به عنوان تحلیلگر امور جاری در دفتر آیت الله خامنه ای کار کرده است

تا چند هفته پیش، از سعید جلیلی به عنوان کاندیدای اصلی "جبهه پایداری انقلاب اسلامی"، گروهی از اصولگرایان نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی، یاد می شد. این گروه اخیرا نام کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت سابق را به عنوان کاندیدای مورد حمایت خود اعلام کرد اما آقای جلیلی از ادامه رقابت انتخاباتی عقب نکشید و در انتخابات ثبت نام کرد.

سعید جلیلی متولد سال ۱۳۴۴ در مشهد و فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق است. دانشگاهی که زیر نظر محمدرضا مهدوی کنی، رییس کنونی مجلس خبرگان، راه اندازی شد تا کادر مورد نیاز جمهوری اسلامی در پست های حساس مدیریتی و سیاسی را تربیت کند و در آن به آموزش علوم انسانی و اسلامی در کنار آموزش زبان های خارجی بهای زیادی داده می شود.

آقای جلیلی یک چهره مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی شناخته می شود و از سال ۱۳۸۰ برای مدتی به عنوان تحلیلگر امور جاری در دفتر آیت الله خامنه ای کار کرده است. از ۱۳۷۶ یعنی از آغاز دولت محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین، معاون اداره اول امور آمریکا در وزارت امور خارجه بوده که یکی از حساس ترین بخش های وزارت امور خارجه ایران به حساب می آید.

او از سال ۱۳۸۶،به عنوان دبیرشورای عالی امنیت ملی، با حمایت رهبر جمهوری اسلامی عهده دار پیشبرد گفت و گو های میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای ایران بوده است و همچنین یکی از دو نماینده آقای خامنه ای در این نهاد محسوب می شود.

آقای جلیلی در زمره چهره های ساکت در زمینه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در میان سیاستمداران به حساب می آید و اظهار نظر های اندکی از او در باره موارد مورد بحث میان جناح ها به ویژه درباره اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ وجود دارد.

اخیرا سخنانی از او در سایت های حامیش منتشر شده که از ضرورت مقابله با آنچه سرمایه داری توصیف شده سخن گفته و خواهان حفظ نظارت دولت در فرآیند خصوصی سازی شده است. این دیدگاه های آقای جلیلی به نوعی دفاع از همان مفهومی از عدالت تلقی می شود که بارها از جانب رهبری جمهوری اسلامی مطرح شده و محمود احمدی نژاد با تکیه بر آن به ریاست جمهوری رسید.

در هفته های اخیر علی باقری، معاون او در شورای عالی امنیت ملی و گفت و گو های هسته ای، به بیان اظهارات پی در پی در دفاع از آقای جلیلی پرداخته و اتهامات شدیدی را علیه حسن روحانی، مسئول گفت و گو های هسته ای در زمان محمد خاتمی مطرح کرده است.

آقای باقری گفت و گو های هسته ای در دوران حسن روحانی را مخدوش کننده منافع ملی ایران دانسته و از گفت و گو های زمان سعید جلیلی به عنوان گفت و گو های "دوره مقاومت" نام برده که به گفته او امکان و زمان لازم را برای پیشرفت برنامه هسته ای فراهم ساخته است.

ستاد تبلیغاتی آقای جلیلی "ستاد حیات طیبه" نام گرفته است و اعضای گروه هایی همچون انصار حزب الله یا حتی بعضی از هواداران جبهه پایداری جزو حامیان این ستاد محسوب می شوند.

مجید عسکری، یکی از حامیان انتخاباتی سعید جلیلی، به تازگی از امکان "هم افزایی همه ظرفیت‌های فعالان حزب‌اللهی برای رای آوری کاندیدای اصلح در چند هفته آینده" سخن گفته که از دید ناظران به معنای تلاش حامیان آقای جلیلی برای بسیج نیروهایی همچون بسیجیان در حمایت از او تعبیر شده است.