بررسی روزنامه‌های صبح پنج‌شنبه؛ ۲۶ اردیبهشت

شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق از بی اعتنائی مردم به دعوت دولت

روزنامه های آخر هفته بیشتر تیترهای خود را به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره انتخابات و شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اختصاص داده و در عین حال در مقالاتی شرایط سخت کشور را توصیف کرده و امیدوار به بازگشت تعادل و میانه‌روی به سیاست‌های کشور شده‌اند.

انتقاد اصلی بیشتر مقالات و گزارش‌های روزنامه‌های امروز از وضعیت اقتصادی، کاهش پول ملی و جنجال‌های بی‌حاصل دولتی است که دوره خدمتش با انتخابات ماه آینده پایان می‌پذیرد.

نیاز به آرامش و مشی تعادل

امیر عباس نخعی در روزنامه بهار نوشته پربیراه نیست اگر بگوییم پس از اقتصاد، سیاست خارجی در هشت سال گذشته آسیب‌های بسیار جدی دیده و بازسازی و ترمیم آن اگر دشوارتر از ترمیم عرصه اقتصاد نباشد کمتر از آن نیست. به جرأت می‌توان گفت که ایران کمتر از انگشتان یک دست در میان همسایگان پرشمارش متحد حقیقی دارد. هیچ‌یک از کشورهای قدرتمند و پرنفوذ اسلامی از دوستان حقیقی ایران نیستند و در خاورمیانه تنها کشورهایی که از سوی ایران مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار می‌گیرند روابط‌شان را حفظ کرده‌اند.

نویسنده بعد از برشمردن وضعیت سیاست خارجی در افریقا و اروپا و آمریکا به این نکته اشاره کرده که این‌که در عصر حاکمیت اصولگرایان بر دستگاه اجرایی کشور چه رفتارها و گفتارهایی موجب شد تا چنین شرایطی فراهم شود، گفته‌ها بسیار است. اما آنچه بیش از هر چیز حایز اهمیت است نیاز به خروج فوری از شرایط کنونی و رسیدن به شرایطی است که ایران را از زیر نگاه سنگین اکثریت کشورهای جهان بیرون کشیده و کشور را از دایره اجماع شکل گرفته خارج کند.

مقاله بهار تاکید دارد برای شکل‌گیری چنین رویکردی در وهله اول بازگشت به آرامش و مشی تعادل ضروری به‌نظر می‌رسد. عملکردهای تند و رادیکالی آغشته به شعارزدگی حاصلی جز ایجاد نگرانی و هراس بیهوده جهانی نسبت به کشوری که مردمانش یکی از صلح‌دوست‌ترین مردمان دنیا هستند؛ ندارد.

اسماعیل امینی در ستون طنز تهران امروز نوشته:‌آدم خیال می‌کند که فقط خودش آدم است و همه چیز را می‌فهمد و اخبار را دنبال می‌کند و بحث‌های داغ سیاسی راه می‌اندازد.‌دیشب خوابی دیدم که فهمیدم فقط آدم‌ها، نیستند که آدم هستند و اخبار را دنبال می‌کنند و بحث سیاسی راه می‌اندازند.

به نوشته این ستون: زاینده‌رود، یک طرف لم داده بود و روزنامه می‌خواند، دریاچه ارومیه لپ‌تاپ به دستش بود و داشت خبرهای داغ انتخاباتی را در سایت‌ها پیگیری می‌کرد. ارزش پول ملی، اخم‌هایش در هم بود و با دقت به خبرهای رادیو گوش می‌کرد.

در ادامه طنز تهران امروز آمده: ارزش و اعتبار مدرک دانشگاهی، به کتاب‌خانه‌اش تکیه داده بود اما به جای کتاب خواندن داشت تلویزیون نگاه می‌کرد. حتی اجناس وارداتی از چین که همیشه خوشحال و قبراق بودند، با نگرانی داشتند اخبار انتخاباتی را دنبال می‌کردند.

شانس مشایی بد نبود اگر...

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

مهدی مال‌‌میر در سرمقاله مردم سالاری نوشته بخش بزرگ مشکلات بغرنج کنونی نتیجه منطقی برداشت‌های فانتزی و بی‌مبنای اولیای دولت کنونی است که بی‌هیچ اغراقی صدمات و لطمات فراوانی را به روحیه عمومی وارد کرده است.صدماتی که ترمیم تمامی آنها برای دولت آینده کار آسانی نخواهد بود!‌ برای درستی این مدعا شواهد بسیاری را می‌توان ردیف کرد.

نویسنده به عنوان مثال اشاره کرده:‌ارزیابی‌های غلط در حوزه اقتصاد که سبب ساز بالا رفتن هول انگیز آمار بیکاری، بالا رفتن قیمت اجناس ضروری مردم، ‌بی‌ثباتی نرخ ارز و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر از این دست شد تا ارزیابی‌‌های شتاب زده در حوزه روابط بین‌الملل که گهگاه سبب مسافرت‌های نابه‌هنگام و پر هزینه‌ای می‌شد که در تحلیل نهایی جز هزینه‌تراشی و نزول شأن کشور، نتیجه قابل ذکر دیگری در بر نداشت.

مقاله مردم‌سالاری بر این اساس نتیجه گیری کرده شاید اگر رییس قوه مجریه در جریان سخنرانی تبلیغاتی و پر حاشیه روز نام‌نویسی در وزارت کشور، ‌اصراری به شبیه‌سازی تمام و کمال کاندیدای موردنظر دولت به شخص خویش نداشت و به یک معنا مجال بیشتری به ظهور فردیت و استقلال او می‌داد، کاندیدای اصلی دولتی‌ها (با فرض احراز صلاحیتش از سوی شورای نگهبان) از اقبال بیشتری برخوردار می‌شد.

نامه امام زمان چه شد؟

روزنامه جوان از نامه ای خبر داده که جمعی از روحانیون و طلاب حوزه علمیه قم به ایت الله مصباح یزدی نوشته و چند سیوال درباره حمایت های گذشته وی از محمود احمدی نژاد مطرح کرده اند از جمله آن که در سال اول دولت فعلی گفت "یکی‌ از دوستان‌ ...‌ در حال‌ أحیاء پیش‌ از نیمۀ‌ شب‌ به‌ خواب‌ می‌رود. در خواب‌ به‌ او ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، ولی‌عصر دارد برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند".

نویسندگان نامه با اشاره به آن گفته و حمایت‌های دیگر آیت الله مصباح یزدی از رییس دولت فعلی پرسیده اند: دعای امام عصر برای احمدی‌نژاد چه شد؟ ما با حسن ظن می گوییم گزارشی که به شما رسیده است خلاف واقع بوده، یا آن کسی که در خواب آن دوست اهوازی شما آمده امام عصر نبوده بلکه آقای مشایی بوده است و شما در این ماجرا تقصیری ندارید. اما جناب آقای مصباح می‌دانید کشاندن پای امام عصر به ماجرای احمدی نژاد چه هزینه‌ای برای اسلام و تشیع و روحانیت و نظام و رهبری به بار آورد. آیا فتنه‌ای که ایجاد شد و همه‌اش به پای چند نفر مفتون ثبت شد عندالله، منتخب منذور له شما در آن نقش نداشت؟ چرا سکوت کردید و سهم احمدی‌نژاد را در فتنه نگفتید؟

به گزارش روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران: روحانیون و طلاب قم از مصباح یزدی پرسیده‌اند آیا امام عصر نمی‌دانست که باند انحرافی فراماسونر و جاسوس و خطرشان برای اسلام بدتر از صهیونیست است؟ چطور حضرتعالی بعداً متوجه شدید ولی امام عصر هنوز نعوذ بالله متوجه نشده‌اند؟ چرا دوباره حضرت به خواب آن اهوازی نمی‌آید و بفرماید که العیاذبالله اشتباه شده است؟

چراغ اول روشن شد؟

پیمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته: سردار دکتر کاپیتان محمدباقر قالیباف نخستین آرپی‌جی انتخابات را شلیک فرمودند. ایشان در باب حضور آقای هاشمی در انتخابات فرموده‌اند: «این به میلیتاریسم بیشتر شبیه است تا به دموکراسی» اُه اُه... دکترجان شما چرا با این حال‌تان؟ خیلی زود آتش تهیه را فراهم کرده‌اید. حالا درست است که از دست برخی حرف وحدیث‌ها پیرامون حمایت اصولگرایان از فلان نامزد دقیقه نودی شاکی هستید ولی چه عجله‌یی بود؟

به نوشته این ستون: عموجان اصولگرای ما غریدند: «بی‌خود جو درست نکن. گذشت آن دوران که مخالف هاشمی، مخالف معصومان بود. به قول جناب زاکانی پدید آورنده تورم ۴۹ درصدی توانایی اداره جامعه را ندارد.»

طنزنویس اعتماد جواب می دهد: حق با شما و جناب زاکانی فقط ما در یک چیزی مانده‌ایم. این آمار تورم در دوره جناب هاشمی چرا هر روز تغییر می‌کند؟ یک روز ۵۰ درصد است، یک روز ۳۰۰ درصد، یک روز هم ۴۹ درصد. شبیه آمارهای دولت فعلی است که همواره محل تشکیک کارشناسان قرار دارد.

رای‌دادن از بغض معاویه

وحید حیدری در سرمقاله ابتکار با اشاره به این که هر دولتی می‌آید آنتی‌تز دیگری است نوشته غالب رای‌دهندگان ایرانی رفتاری به اصطلاح سلبی را در عرصه‌های انتخاباتی از خود بروز داده‌اند و با اندیشه رای‌نیاوردن طرف مقابل به دیگری رای داده‌اند. به اصطلاح نه بخاطر‌علی که از بغض معاویه سراغ علی رفته‌اند همین رفتار انتخاباتی نیز متاسفانه کشور را از مسیر اصلی خارج کرده است.

به هر ترتیب هرگاه جریان آنتی‌تز (مخالف دولت مستقر) از قدرت کافی برخوردار شده باشد توانسته است دولت را به دست بگیرد و سنتز دولت قبلی باشد و البته خود این دولت جدید هم به تز دولت بعدی تبدیل شود.داستان ادامه داری که متاسفانه امروز هم ادامه دارد.

سرمقاله ابتکار به عنوان راهی برای شکست این فرایند پیشنهاد کرده تک‌تک افراد ایرانی باید با توجه به ضرورت‌های حال و آینده که دربرابر کشور خود می‌بینند در میان نامزدهای انتخابات دست به انتخاب بزنند بدون اینکه نگران رای‌آوری و یا رای‌نیاوردن نامزد خود و یا نامزد مقابل باشند. ایجاد فضای ایجابی در انتخابات بیش از هر چیز به ایفای صحیح نقش نخبگان جامعه؛ خصوصا نخبگان فرهنگی، سیاسی و رسانه‌ها وابسته است. اما آنچه که مشهود است آن است که متاسفانه خود این نهادهای اجتماعی به فضای سلبی دامن می‌زنند.

فیلم همزمان با کن

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

سمیه علیپور در گزارش اصلی اعتماد نوشته در روزهایی که انتخابات تمام عرصه‌های خبری را تحت تاثیر خود قرار داده و همه‌جا بحث از کاندیداهای احتمالی و نتایج انتخابات است، یک اتفاق مهم در حوزه سینما در حال وقوع است؛ وزیر و معاون امور سینمایی به تماشای تازه‌ترین فیلم سینمایی اصغر فرهادی نشستند، جلسه فوری برای صدور پروانه نمایش آن برگزار شد و به گفته سخنگوی شورای صنفی نمایش، اکران «گذشته» از هفت، هشت روز دیگر شروع می‌شود.

اعتماد خبر داده که جواد شمقدری و محمد حسینی، وزیر ارشاد فیلم فرهادی را دیده‌اند و تنها حذفیات اعمال شده روی فیلم دو یا سه لحظه است. نسخه کامل فیلم روز شنبه برای اهالی رسانه اکران خواهد شد و در ادامه اقدامات برای نمایش عمومی آغاز می‌شود. دو روز پس از شروع به کار جشنواره فیلم کن در روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه «گذشته» برای نخستین‌بار در این رویداد سینمایی روی پرده خواهد رفت؛ فیلمی که حضور آن در این دوره از جشنواره ،موجب شده تعداد مسافران ایرانی کن افزایش قابل توجهی داشته باشد.

سیاست‌زدگی حقوق‌بازنشستگان

Image caption کارتون کیوان زرگری، شرق

محسن ایزدخواه در مقاله‌ای در شرق نوشته در سال ۱۳۹۲ و مجددا سال انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داریم و هیات‌وزیران به سرعت حقوق مستمری‌بگیران صندوق تامین‌اجتماعی را به میزان ۲۵درصد تصویب و به طور گسترده این اقدام در رسانه‌های عمومی انعکاس پیدا کرد اما برخلاف سال ۱۳۸۸ که با استقراض این افزایش‌ها تا قبل از برگزاری انتخابات پرداخت شد به گفته رییس کانون بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی این صندوق قادر نخواهد بود تا تیر و مردادماه این افزایش را پرداخت کند.

در طول تاریخ دو دهه گذشته این اولین بار است که صندوقی که آوازه پولداربودن آن موجب حسرت بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی شده بود قادر به انجام وظیفه قانونی خود نیست. آن هم در زمانی که مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی در زمستان سال گذشته دسیور داد‌ظرف دو تا سه‌ماه حداقل شش‌ماه حقوق و مستمری بازنشستگان را در بانک رفاه ذخیره احتیاطی کنند، معاون اداری مالی این صندوق هم در اسفند ماه گذشته‌ادعا کرد ذخیره ارزی قابل توجهی در این صندوق شکل‌گرفته که در حال حاضر ارزش ریالی آن معادل بیش از یکصدهزارمیلیاردریال می‌باشد و از همه مهم‌تر مصوبه هیات وزیران در آخرین روزهای سال ۹۰ که مقرر شده بود‌۳۵۰هزارمیلیارد ریال دولت بدهی‌های خود را به این صندوق پرداخت کند.

معاون سابق سازمان تامین اجتماعی در نهایت پرسیده با چنین وضعیتی و داشتن کسری بودجه شدید، خرید سهام ذوب‌آهن و پرداخت حداقل ۴۰۰میلیاردتومان وجه نقد در قسط اول چه توجیه و منفعتی می‌تواند برای مستمری‌بگیران داشته باشد. مدیران صندوق تامین اجتماعی با شفاف‌سازی وضعیت مالی، بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور را برای شرکای اجتماعی و نظام تصمیم‌گیری کشور روشن کنند تا علاوه بر اینکه بیمه‌شدگان خواسته‌های خود را منطقی می‌کنند و به بعضی از شعارها و حمایت‌های غلوآمیز نمایندگان خود با دیده تردید بنگرند..

ارتباطی نداریم که

پدرام ابراهیمی در گزارش به زبان طنز در بهار نوشته در روز بزرگداشت فردوسی جَوگیر شدم و گفتم تا میدان فردوسی بروم و با مجسمه‌اش عکسی گرفته و برای دوستانم به اشتراک بگذارم تا لایکی گیرد و کامنتی پذیرد.

اما وی ناگهان شنیده صدای آهنگ اخبار رادیو در اتوبوس پخش شد. همه ساکت شدند و برای شنیدن اخبار با شوق و امید به سمت بالا چشم دوختند. چانه‌ها می‌لرزید و اشک در چشم‌ها حلقه زده بود. گوینده اخبار گفت: «نخستین سامانه‌ تولید برق از زباله، در کشور امروز در ابتدای جاده آبعلی به بهره‌برداری رسید...» من که فکر نکنم این افتتاح‌های متعدد شهرداری ربطی به انتخابات داشته باشد ولی اگر خدای نکرده این‌طور باشد، احتمالا بعد از سامانه‌ تولید برق از آشغال، کارگاه تولید نفت از لجن، گاز از کثافت، بنزین از بی‌شعور، گازوییل از نفهم...

همین‌جاست که طنزنویس بهار با خود می گوید: چگونه عکس خودم با مجسمه فردوسی را روی شبکه اجتماعی بگذارم، وقتی آدم ای‌میل خودش را هم نمی‌تواند چک کند؟! می‌ترسم دو سه روز دیگر My Computer هم بالا نیاید. همین‌طوری پیش برویم بعید نیست چند صباحی دیگر، صبح از خواب بیدار بشویم و ببینیم در و پنجره‌ خانه‌مان را از بیرون گِل گرفته‌اند و دیگر راهی برای ارتباط با بیرون نداریم؛ حتی همین بیرون خودمان!

کارتون روز

مطالب مرتبط