آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۹ روز تا انتخابات

به روز شده:  11:53 گرينويچ - پنج شنبه 16 مه 2013 - 26 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمد مؤمن عضو فقهای شورای نگهبان گفته که ممکن است بیش از ۱۰ نفر تایید صلاحیت شوند.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای مومن با اشاره به ثبت نام 686 نفر در انتخابات ریاست جمهوری گفته که "این مساله کار سختی بر عهده شورای نگهبان می‌گذارد و اعضا باید بر اساس ادله و اسناد صلاحیت افراد را بررسی کنند که کار دشواری است."

  این عضو شورای نگهبان بر ضرورت "انتخاب اصلح از سوی مردم" تاکید کرده و گفته "به هر میزان که افراد تایید شدند، مردم باید بهترین فرد را انتخاب کنند و ممکن است شورای نگهبان بیش از 10 نفر را تایید صلاحیت کند."

  شورای نگهبان مرکب از شش حقوقدان و شش فقیه است و مسئولیت بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را بر عهده دارد.

 2. محمد یزدی:قانون اجازه رییس جمهور شدن را به خانم‌ها نمی‌دهد

  محمد یزدی عضو فقهای شورای نگهبان گفته که "یکی از مشاهیر و بزرگان به من تلفن ‌کرد و ‌گفت در بحث تایید صلاحیت ها مقداری محکم‌تر برخورد کنید و سخت بگیرید و مواظب باشید."

  آقای یزدی گفته که در بین افرادی که ثبت نام کرده‌اند، ده، دوازده خانم‌ حضور دارند؛ یکی از آنها گفته که "اگر من رییس جمهور شوم، نیمی از کابینه‌ام خانم‌ها و نیم دیگر آقایان خواهند بود"؛ مثل معروفی هست که کسی می‌خواست وارد روستایی شود، اصلا راهش نمی‌دادند وارد روستا شود، اما می‌گفت "خانه کدخدا کجاست"

  آقای یزدی تاکید کرده که " قانون اجازه رییس جمهور شدن را به خانم‌ها نمی‌دهد، حالا چطور این فرد ترکیب کابینه را هم مشخص کرده است."

 3. روزنامه کیهان در ستون خوانندگان خود به نقل از فردی نوشته: اگر اعضای محترم شورای نگهبان در قبال صلاحیت فتنه‌گران و انحرافی‌ها مسامحه کنند و چنین افرادی به قدرت برسند هر خسارتی که به انقلاب وارد شود مسئول خواهند بود و به نظر می‌رسد نتوانند جواب خون شهدا و ایثارگران را بدهند.

 4. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده که مهلت بررسی صلاحیت‌ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مدت پنج روز دیگر تمدید شده است.

  مدت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پنج روز است و بر اساس قانون شورای نگهبان می تواند این دوره پنج روزه را برای یک دوره پنج روزه دیگر (در مجموع ده روز) تمدید کند.

  آقای کدخدایی با اشاره به پایان مهلت قانونی برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته با استناد به تبصره ماده 57 قانون انتخابات، طی نامه ای به وزارت کشور مهلت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را به مدت 5 روز (از فردا) تمدید کردیم و شورای نگهبان تا پایان وقت اداری سه‌شنبه31 اردیبهشت ماه نتایج بررسی صلاحیت‌ها را به وزارت کشور اعلام خواهد کرد.

 5. روزنامه اعتماد چاپ تهران، گزارشی در باره آرایش انتخابات ریاست جمهوری آینده منتشر کرده و در مطلبی با عنوان " شايعات درباره تاييد صلاحيت كانديداها؛ چه كساني تاييد نمي شوند؟" وضعیت نامزدهای انتخابات را بررسی کرده است.

 6. مهمترین خبرهای انتخاباتی روز گذشته (چهارشنبه) را بخوانید

  گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۳۰ روز تا انتخابات

 7. سخنگوی ستاد انتخاباتی محمد شریعتمداری، داوطلب نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، گزارش کرد که آقای شریعتمداری "از حضور در عرصه انتخابات به نفع آیت الله هاشمی رفسنجانی" انصراف داده است.

 8. سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفته است که مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های خارجی ربطی به انتخابات پیش رو ندارد.

  آقای جلیلی گفت: "گفت و گوهایی از این دست، موضوع ملی و فراجناحی است که از حمایت آحاد ملت و همه جناح های سیاسی برخوردار است."

 9. محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران گفته است که دولت از کاندیدای خاصی حمایت نمی کند.

  او گفت: "دولت به عنوان دولت قطعا کاندیدایی نخواهد داشت ولی اعضای دولت به عنوان افراد حقیقی می‌توانند حمایتی از کاندیداها داشته باشند، بسیاری از اوقات شاهدیم که اعضای دولت عضوی از احزاب نیز هستند‌."

  آقای حسینی گفت: "در گذشته نیز شاهد بودیم به عنوان مثال آقای خاتمی ‌عضوی از مجمع روحانیون مبارز بود و نه به عنوان رئیس جمهور بلکه به عنوان عضوی از این حزب سیاسی از افراد حمایت می‌کرد یا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز که عضو جامعه روحانیت مبارزه تهران بود نه به عنوان رئیس جمهور بلکه به عنوان شخص خودش حمایت‌هایی را از برخی افراد داشت. بنابراین طبیعی است که اعضای دولت هم به عنوان افراد حقیقی از برخی کاندیداها حمایت کنند."

  پیشتر کامران دانشجو و مرتضی بختیاری، از اعضای دیگر کابینه محمود احمدی نژاد، گفته بودند که حمایت رئیس جمهور از نامزدی اسفندیار رحیم مشایی ارتباطی با دولت ندارد.

 10. وبسایت الف در یاداشتی با عنوان " نبرد با بیان و برنامه" به بررسی سعید جلیلی، یکی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری پرداخته که به نوشته این وبسایت "گزینه اصلی اصولگرایان جوان برای جذب رای است."

  به عقیده نویسنده وبسایت الف، "مقداری از محبوبیت جلیلی تاکنون به دلیل همین کم گویی و مهابت بوده است و از همین روست که سکوت و رازآمیز بودن جلیلی ممکن است تا مدتی بیشتر از حرف زدن به نفع او باشد؛ تا هر که از ظن خود یارش شود. اما این امتیاز فقط تا زمانی امتیاز خواهد بود، و درست از موقعی که صاحب سخن در پشت تریبون عمومی تبلیغات سراسری تلویزیون قرار گیرد مشکلات آغاز خواهد شد: اولین مناظره تلویزیونی جلیلی به مثابه شوک منفی برایش عمل خواهد کرد و در همان اولین ظهور عمومی، رای وی خواهد افتاد."

 11. " شورای محترم نگهبان در این تحلیل تأمل کند" عنوان یادداشتی است که وبسایت رجا نیوز منتشر کرده که در آن حمید رسایی نماینده تهران در آن دلایل حضور اکبر هاشمی رفسنجانی را در انتخابات بررسی کرده است.

  آقای رسایی که از مدافعان محمود احمدی نژاد در سالهای اخیر بوده، در این یادداشت پرسیده "واقعا اگر هاشمی تأیید صلاحیت شود افکار عمومی از خود سئوال نمی کند پس چرا هاشمی از ریاست مجلس خبرگان جابجا شد؟ پس چرا اجازه ایراد خطبه نیافت؟ و ... هاشمی به دنبال ایجاد این خراش ها در ذهن جامعه است."

 12. با حکم مصطفی محمد نجار وزیر كشور،غلامعلی حاجی زاده، مدیر كل دفتر ارزیابی عملكرد، بازرسی و پاسخگویی به شكایات وزارت كشور، عنوان مسئول پیگیری و هماهنگی امور مربوط به بازرسی و كنترل جریان انتخابات ریاست جمهوری و همچنین مسؤول امور مربوط به بازرسی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا منصوب شد.

 13. مهدی طائب، مسئول قرارگاه عمار گفته است که سن و سال برخی از داوطلبان به ریاست جمهوری نمی‌خورد زیرا ریاست دولت بسیار سخت است و با این سن و سال انسان را خرد می‌کند.

  او گفت: "اگر فشارهای خارجی نبود به نظر من محال بود که این شخص کاندیدا شود؛ امروز دیده می‌شود فلان شخص که خود دارای سن و سالی است رئیس ستاد‌ (اکبر) هاشمی شده است، نکته منفی هم این است که با آن شرایطی که او را برای ثبت نام آوردند حال به مدیریت او می‌پردازند؛ رهبری فرموده‌اند رئیس جمهوری باید بر سر کار بیاید که کشور را با همین سرعت به پیش ببرد و معلوم می‌شود ایشان سرعت پیشرفت را قبول دارند."

 14. کامران باقری لنکرانی، از داوطلبان نامزدی یازدهمین دوره ریاست جمهوری در خصوص احتمال اینکه اگر اسفندیار رحیم مشایی رد صلاحیت شود، او کاندیدای دولت می‌شود، گفت: "ما بر تعامل خود با جریانی که در حاشیه دولت وجود دارد، یک خط قرمز پررنگ داریم و حتی اگر برخی در حاشیه دولت تصمیم بگیرند که کاندیدایشان را با جبهه پایداری مشترک کنند، ما از این تصمیم مشترک اعلام برائت خواهیم کرد."

 15. خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا تحلیلی در باره مخالفت اصولگرایان با محمود احمدی نژاد منتشر کرده و آنها را متهم کرده که دولت وی را "ناكارآمد، منحرف، بی اعتنا به قانون، التهاب آفرین، نداشتن الترام به ولایت فقیه، زمینه ساز اختلاس" معرفی می کنند.

  این خبرگزاری وابسته به دولت در یاداشت خود با عنوان "تخریب ۹۲ با شیوه ۸۴" می نویسد: "از سال ۱۳۸۴ اصولگرایان دیگر نمی توانستند باور کنند که فردی بدون پشتوانه احزاب نامدار در رقابت با شخصیت های صاحب نام گوی سبقت را از دیگران ربوده و قوه مجریه را در اختیار گرفته است. لذا به انتظار نشستند تا در فرصتی مناسب و روز موعود، آن آزردگی های خود را به جشن و شادمانی بدل کنند. آنان قادر نبودند در ابتدای راه منتخب ملت سنگ اندازی کنند. به همین خاطر در اوایل دوران ریاست جمهوری او تایید و سکوت مصلحتی پیشه کردند تا بتوانند در فرصتی مناسب و روز موعود، آن آزردگی ها را به شادمانی تبدیل کنند."

 16. علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد گفت: "من اعلام كرده‌ام كه مسیر دولت احمدی‌نژاد را ادامه می‌دهم زیرا راه احمدی‌نژاد را قبول دارم اما هنگامی كه احمدی‌نژاد در ستاد انتخابات حضور یافت و نظر خود را در مورد مشایی اعلام كرد، من هم نظر احمدی‌نژاد را قبول كردم و چون به احمدی‌نژاد اعتماد دارم، از مشایی حمایت كردم."


  آقای جوانفكر گفت: "اما در فضای رسانه‌ای اینگونه وانمود شد كه رئیس جمهوری به من یا (محمدرضا) رحیمی برای انصراف فشار آورد كه این دروغ محض است، احمدی‌نژاد با من هیچ تماسی نداشت و درخواست مستقیم یا غیرمستقیمی از رئیس جمهوری درمورد انصرافم به من نرسید."

  محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور و علی‌اکبر جوانفکر از نزدیکان آقای احمدی نژاد بودند که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند ولی بعد انصراف دادند.

نکات مهم

به روز شده: 16 مه 2013
 • شورای نگهبان مهلت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را برای پنج روز دیگر تمدید کرد
 • محمد مؤمن، عضو فقهای شورای نگهبان گفت که ممکن است بیش از ۱۰ نفر تایید صلاحیت شوند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.