داوطلب نامزدی انتخابات به نفع هاشمی رفسنجانی انصراف داد

شریعتمداری
Image caption ظاهرا شریعتمداری در نظر دارد به نفع هاشمی رفسنجانی تبلیغ کند

یکی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران، به نفع اکبر هاشمی رفسنجانی انصراف داده است.

روز پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه)، واحد مرکزی خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، به نقل از سخنگوی ستاد انتخاباتی محمد شریعتمداری، داوطلب نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، گزارش کرد که آقای شریعتمداری "از حضور در عرصه انتخابات به نفع آیت الله هاشمی رفسنجانی" انصراف داده است.

براساس این گزارش، محسن بهرامی، سخنگوی ستاد آقای شریعتمداری، گفته است که تصمیم او به انصراف از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری پس از دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی اتخاذ شده است.

آقای بهرامی گفته است که "در پی این دیدار قرار شد همانطور که آقای شریعتمداری از پیش اعلام کرده بود، به نفع آیت الله هاشمی از صحنه انتخابات کناره گیری کند."

وی گفت که بیانیه رسمی در این زمینه به زودی منتشر خواهد شد و افزود: "در این بیانیه از همه اعضای ستاد تهران و ستادهای استانی درخواست شده در جهت تبیین برنامه های آیت الله هاشمی رفسنجانی و حمایت از کاندیداتوری وی فعالیت کنند.

به گفته محسن بهرامی، قرار است ستادهای انتخاباتی محمد شریعتمداری از این پس "در راستای حضور حداکثری مردم در انتخابات" به نفع هاشمی رفسنجانی به کار خود ادامه دهند.

خبرگزاری مهر نیز به نقل از آقای بهرامی، خبر انصراف محمد شریعتمداری را منتشر کرده است.

به گزارش مهر، آقای بهرامی گفته است که محمد شریعتمداری "به صورت حقوقی از انتخابات انصراف نداده" و هنوز نامه ای مبنی بر کناره گیری از رقابت های انتخابات به وزارت کشور یا شورای نگهبان ارسال نکرده است و در نتیجه،‌ انصراف او "عرفی است نه حقوقی."

Image caption هاشمی رفسنجانی از حمایت جمعی از چهره‌های اصلاح طلب جمهوری اسلامی برخوردار است

براساس این گزارش، آقای شریعتمداری همچنان به فعالیت های انتخاباتی به منظور تبلیغ برای آقای رفسنجانی ادامه می دهد.

ساعاتی پس از انتشار خبر انصراف آقای شریعتمداری، وبسایت واحد مرکزی خبر و برخی دیگر از خیرگزاری‌های داخلی این خبر را تکذیب کردند.

واحد مرکزی خبر به نقل از مسئول اطلاع‌رسانی ستاد انتخاباتی محمد شریعتمداری نوشت که آقای شریعتمداری در حال حاضر انصراف نداده اما احتمالا پس از اعلام نظر شورای نگهبان و انتشار فهرست افراد مجاز به نامزدی در این انتخابات، اطلاعیه‌ای در این زمینه صادر خواهد کرد.

وی افزود که اکبر هاشمی رفسنجانی در ملاقات با محمد شریعتمداری با تاکید بر اینکه نظراتش با نظرات او نزدیک است، از آقای شریعتمداری خواست تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان به حضور انتخاباتی خود ادامه دهد.

احتمال دارد دلیل این درخواست، آمادگی برای مواجهه با نتیجه تصمیم گیری شورای نگهبان در رد یا قبول صلاحیت‌ها باشد.

محمد شریعتمداری در کابینه اول و دوم محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود، در این دوره، به عنوان نامزد جناح موسوم به اصلاح طلب وارد رقابت های انتخاباتی شده بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در این دوره از حمایت شماری از شخصیت ها و گروه های این جناح برخوردار است.

پیش از این گفته شده بود که در صورت ورود آقای رفسنجانی به رقابت های انتخاباتی، چند نامزد دیگر این انتخابات نیز انصراف خود را به نفع او اعلام خواهند کرد.

تا کنون شماری از چهره های شناخته شده جمهوری اسلامی همراه با چند صد تن از شهروندان عادی برای ورود به رقابت های انتخاباتی ثبت نام کرده اند اما در جمهوری اسلامی، تنها کسانی حق نامزدی در انتخابات دارند که مورد قبول شورای نگهبان قرار گیرند.

از آنجا که نظر شورای نگهبان "استصوابی" است، تصمیم‌گیری این نهاد تابع ضوابط مشخصی نیست و نمی‌توان با استناد به معیارهای قانونی خاصی، نتیجه بررسی آن را پیش بینی کرد.

قرار است شورای نگهبان طی روزهای آینده فهرست نامزدهای مورد نظر خود برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام کند و با اعلام این فهرست، تبلیغات انتخاباتی آغاز می شود.

رای گیری در این انتخابات روز ۲۴ خرداد صورت می گیرد.

مطالب مرتبط