جلیلی: مذاکرات هسته‌ای موضوعی فراجناحی است

جلیلی
Image caption جلیلی: گفتگوهای اتمی موضوعی ملی و فراجناحی و از حمایت همه جناح‌ها برخوردار است

سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران گفته است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تاثیری بر سیاست اتمی این کشور ندارد.

روز پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه)، سعید جلیلی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، در یک نشست خبری در مقر سرکنسولگری ایران در استانبول،‌ گفت که ایران آماده است مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی را ادامه دهد.

شامگاه گذشته، پرونده هسته‌ای ایران در جلسه‌ای با شرکت کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، و آقای جلیلی مورد مذاکره قرار گرفت. خانم اشتون نمایندگی گروه ۱+۵، متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان در مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی را برعهده دارد.

در پایان نشست روز گذشته، خانم اشتون مذاکرات انجام شده با سعید جلیلی را "مفید" توصیف کرد و گفت که "پیشنهادهایی که مطرح کرده بودیم مورد بررسی قرار گرفت." خانم اشتون در مورد دور بعدی مذاکرات توضیحی نداد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جلیلی هم در نشست روز پنجشنبه گفت که مذاکرات شب گذشته مفید بود و افزود که دو طرف در مورد ادامه گفتگوها توافق کردند.

براساس این گزارش، آقای جلیلی گفته است که مذاکرات هسته ای با کشورهای غربی "با ایده های جدید و تعاملات بیشتر" ادامه خواهد یافت هر چند مشخص نکرد که قرار است مذاکرات بعدی در چه سطحی و در چه زمانی برگزار شود.

Image caption دور جدید مذاکره جلیلی و اشتون در استانبول نتیجه ملموسی نداشته است

سعید جلیلی گفت که ایران در دور قبلی مذاکرات با گروه ۱+۵ در آلماتی پیشنهادهایی را مطرح کرد و افزود "این پیشنهادها فرصتی برای همکاری بود که امیدواریم آنان بتوانند از این فرصت استفاده لازم را برای همکاری فراهم کنند."

برخی ناظران گفته‌اند که کشورهای غربی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی، در انتظار نتیجه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران هستند.

در عین حال، این نظر هم مطرح شده که تصمیم‌گیری در مورد فعالیت های هسته‌ای ایران در اختیار آیت‌الله علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی است و دولت در این زمینه از اختیاراتی برخوردار نبوده است.

سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز گفته است "برای ادامه گفتگوها محدودیتی نیست و چه قبل و چه بعد از انتخابات، آماده برگزاری آن هستیم."

مساله "فراجناحی"

آقای جلیلی افزود:‌ "گفتگوهایی از این دست،‌ موضوعی ملی و فراجناحی است که از حمایت آحاد ملت و همه جناح‌های سیاسی برخوردار است" و افزوده که انتخابات باعث افزایش اقتدار جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای می‌شود.

وی افزوده است:‌"در ایران یک اجماع ملی برای پیشبرد مساله هسته‌ای وجود دارد و رئیس جمهوری آینده با شور و نشاط از حقوق ملت ایران دفاع خواهد کرد"

گروه ۱+۵ - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان - در مذاکرات با ایران از این کشور خواسته است تا به قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کند.

Image caption مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دستاورد خاصی را به همراه نیاورده است

این قطعنامه‌ها از ایران می‌خواهد تا کسب اطمینان جامعه جهانی نسبت به صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی خود، بخشی از این فعالیت‌ها به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم به حالت تعلیق درآورد اما جمهوری اسلامی این قطعنامه‌ها را رد کرده است.

قطعنامه‌های شورای امنیت شامل یک رشته تحریم‌های بین‌المللی است و علاوه بر آن، کشورهای غربی نیز تحریم‌هایی اضافی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته‌اند که به خصوص طی دو سال اخیر، بر شدت آنها افزوده شده است.

به گفته کارشناسان،‌ تشدید این تحریم‌ها، به خصوص در بخش صادرات نفت و مبادلات مالی و تجاری خارجی ایران، مشکلات اقتصادی و اجتماعی عمده‌ای را برای ایرانیان ایجاد کرده که از جمله شامل سقوط ارزش پول ملی و بروز تورم لجام گسیخته،‌ کمبود برخی کالاهای اساسی و بدتر شدن انگاره توزیع درآمد و ثروت و معضلات اجتماعی ناشی از این مشکلات بوده است.

سعید جلیلی برای نامزدی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده و حسن روحانی، سرپرست پیشین مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی نیز از جمله داوطلبان نامزدی این انتخابات است.

به گفته برخی ناظران، ثبت نام این دو نفر، قاعدتا با امید کسب آرای عمومی، می‌تواند نشانه آن باشد که دست کم برخی مقامات حکومتی هم تشخیص داده‌اند که افکار عمومی مردم ایران از ارتباط بین شرایط دشوار کنونی و سیاست هسته‌ای آگاه است.

همزمان با مذاکرات استانبول در روز پنجشنبه، مذاکرات دیگری بین نمایندگان جمهوری اسلامی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد که ظاهرا بدون دستیابی به نتیجه ملموسی پایان یافت هر چند رئیس هیات مذاکره کننده ایران این مذاکرات را "سازنده" خواند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار "همکاری بیشتر و شفاف" ایران با این نهاد شده و به خصوص بر اجازه بازرسی از مراکزی تاکید داشته که، به گفته آزانس، برای تایید غیرنظامی بودن فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی در سال‌های قبل ضرورت دارد. ایران این درخواست را نپذیرفته است.

مطالب مرتبط