وزیر خارجه روسیه: ایران باید به کنفرانس حل بحران سوریه دعوت شود

لاوروف و صالحی
Image caption وزیر خارجه روسیه حضور ایران و عربستان سعودی در اجلاس بین‌المللی سوریه را لازم دانسته است

روسیه خواستار حضور ایران در کنفرانس بین‌المللی حل بحران سوریه شده است.

در پی توافق آمریکا و روسیه برای برگزاری یک نشست بین‌المللی به منظور یافتن راه حلی برای بحران سیاسی سوریه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که کشورهایی که دارای نقشی در سوریه هستند، از جمله ایران باید به این اجلاس دعوت شوند.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه روسیه، آقای لاوروف گفته است "در میان برخی از همکاران غربی ما این تمایل دیده می‌شود که حلقه شرکت‌کنندگان بیرونی در اجلاس را محدود نگه دارند و روند حل بحران را با گروه بسیاری کوچکی از کشورها به جریان اندازند."

احتمالا منظور وزیر خارجه روسیه از "شرکت کنندگان بیرونی" کشورهایی غیر از قدرت های عمده جهانی است.

سرگئی لاوروف با ابراز نگرانی در مورد چنین رویکردی، گفته است که محدود کردن مشارکت در این اجلاس باعث می‌شود مذاکرات "در چارچوبی قرار گیرد که در نهایت، ترکیب مذاکره‌کنندگان، دستور کار و حتی شاید نتیجه اجلاس را از پیش تعیین کند."

ایران از جمله معدود کشورهای جهان است که، در کنار روسیه و چین، در جریان بحران سیاسی سوریه از بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور حمایت می‌کنند و در رای‌گیری اخیر مجمع عمومی در مورد قطعنامه محکومیت اقدامات حکومت سوریه، یکی از دوازده کشوری بود که به این قطعنامه رای منفی داد. یکصد و هفت کشور به این قطعنامه رای مثبت و پنجاه و نه کشور دیگر، رای ممتنع دادند.

طرح برگزاری اجلاس بین‌المللی حل بحران سوریه در جریان سفر اخیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به مسکو مورد توافق دو کشور قرار گرفت.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی لبنانی افزوده است که ایران دارای موقعیت ژئوپلتیک خاصی است و در بحران سوریه، یکی از "بازیگران بیرونی" است و لازم است به اجلاس دعوت شود. وی در عین حال گفته است که در این مورد هنوز به توافقی با کشورهای غربی دست نیافته است.

کشورهای غربی حکومت ایران را به حمایت تسلیحاتی و نظامی از حکومت سوریه متهم کرده و مسئول انعطاف‌ناپذیری بشار اسد دانسته و گفته‌اند که حضور جمهوری اسلامی مانع از دستیابی به توافقی عملی برای حل بحران سوریه خواهد شد.

Image caption طرح اجلاس ژنو در مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در روسیه مورد توافق قرار گرفت

مخالفان بشار اسد مذاکره و مصالحه با حکومت سوریه را منتفی ندانسته اما گفته‌اند که به وعده‌های بشار اسد اعتمادی ندارند و تنها به شرط کناره‌گیری او از قدرت، وارد چنین مذاکراتی خواهند شد. در مقابل، ایران بر ادامه زمامداری بشار اسد در هر راه‌حلی برای بحران سوریه تاکید داشته است.

علاوه بر این، کشورهای غربی نیز که از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند، با توجه به آنچه که انزوای روزافزون سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی می‌دانند، مایل نیستند ایران در نشست‌های بین المللی حضور یابد.

برخی کارشناسان غربی با اشاره به عملکرد جمهوری اسلامی در مذاکرات بین‌المللی، ابراز نگرانی کرده‌اند که نمایندگان ایران به جای تمرکز بر حل دستور کار اجلاس حل بحران سوریه، موضوعات دیگر از جمله پرونده هسته‌ای خود را مطرح کنند و نتیجه‌گیری از اجلاس را به مخاطره اندازند.

کنفرانس ژنو ٢

تابستان سال گذشته، وزیران خارجه پنج کشور عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - و چند کشور دیگر از جمله ترکیه، کویت و قطر، همراه با دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل اتحادیه عرب و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک اجلاس بین‌المللی را در ژنو برگزار کردند تا راهی را برای حل بحران سیاسی سوریه بیابند.

Image caption قدرت گرفتن اسلامگرایان تندرو نه تنها ثبات منطقه خاورمیانه بلکه امنیت روسیه را هم به مخاطره می‌اندازد

این اجلاس بیانیه‌ای را نیز صادر کرد که عمدتا شامل تاکید بر حل این بحران از راه گفتکو و ایجاد زمینه "گذار" نظام سیاسی سوریه به دموکراسی بود، اما اختلاف بر سر نحوه اجرای این بیانیه، به خصوص حضور یا عدم حضور بشار اسد در حکومت انتقالی، مانع از اجرای تصمیمات کنفرانس ژنو شد.

آقای لاوروف در مصاحبه اخیر خود همچنین گفته که لازم است عربستان سعودی هم، که از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در اجلاس بین‌المللی حضور داشته باشد. آقای لاوروف دعوت از نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان به اجلاس را مثبت ارزیابی کرده هرچند افزوده است که گروه‌های "تروریستی" مانند اسلامگرایان جبهه نصرت، وابسته به شبکه القاعده، "بر سر میز مذاکره جایی ندارند."

وزیر خارجه روسیه به دیگر مخالفان مسلح حکومت سوریه، به خصوص ارتش آزاد سوریه، اشاره‌ای نکرده است.

همزمان، نمایندگانی از کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای گفتگو پیرامون فراهم کردن مقدمات کنفرانس بین‌المللی مذاکراتی صورت داده‌اند. زمان این کنفرانس هنوز مشخص نشده هر چند به نقل از وزیران خارجه آمریکا و روسیه گفته شده بود که لازم می‌دانند کنفرانس هر چه زودتر، و احتمالا اوایل ماه آینده تشکیل شود.

Image caption بیانیه اجلاس ژنو ١ به دلیل تعابیر گوناگون از آن هرگز به مرحله اجرا نرسید

در همانحال، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در یک نشست خبری گفت که با وجود ضرورت پایان دادن به فاجعه‌ای که در سوریه در جریان است، ادامه فروش اسلحه روسی به حکومت بشار اسد به معنی آن است که مخالفان نیز باید همچنان فشار نظامی بر این حکومت را ادامه دهند.

فرانسه و بریتانیا می‌کوشند کشورهای اتحادیه اروپا را قانع کنند که با اصلاح مصوبه تحریم تسلیحاتی سوریه، اجازه کمک تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد را به کشورهای عضو اتحادیه بدهند. در آغاز بحران سیاسی سوریه، اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از تقویت حکومت آن کشور، قطعنامه تحریم نظامی سوریه را تصویب کرد که مانع از کمک تسلیحاتی به مخالفان هم می‌شود.

طرح برگزاری اجلاس "ژنو ٢" در حالی مطرح می‌شود که بحران سیاسی سوریه وارد سومین سال خود شده و به گفته منابع بین‌المللی، تا کنون بیش از هشتاد هزار کشته برجای گذاشته، بخش‌های عمده‌ای از برخی شهرهای سوریه را ویران و صدها هزار تن شهروند سوری را در داخل و خارج آن کشور آواره کرده است.

با ادامه جنگ داخلی، گروه‌های اسلامگرا نیز با توجه به تاثیر عملیات گسترده نظامی بر نگرش مردم نسبت به حکومت، به بهره‌برداری از تفاوت‌های فرقه‌ای در آن کشور پرداخته و به عاملی مهم در جنگ تبدیل شده‌اند.

به گفته ناظران، ادامه این وضعیت می‌تواند به تقویت موضع گروه‌های تندرو منجر شود که نه تنها در تشدید بی‌ثباتی در منطقه حساس خاورمیانه، بلکه بر وضعیت بخش‌های مسلمان‌نشین روسیه نیز بی‌تاثیر نخواهد بود و چنین وضعیتی قطعا نگرانی روسیه در مورد حرکت‌های جدایی‌طلبانه در جمهوری‌های مسلمان‌نشین را تشدید می کند.

مطالب مرتبط