جنتی: رئیس‌جمهور نمی‌تواند با بنز برود و بیاید

Image caption دبیر شورای نگهبان: نامزدها باید موضع خود را در قبال جریان فتنه مشخص کنند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران، ساده زیستی، دوری از اشراف‌گرایی، مدیر و مدبر بودن، موضع‌گیری در مقابل فتنه و فسادستیزی را از شرایطی توصیف کرد که شورای نگهبان باید بر اساس آن نامزدهای انتخابات را تایید صلاحیت کند.

آقای جنتی که دبیر شورای نگهبان و نهاد رسیدگی کننده به صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات است، می‌گوید به کسانی که دنبال اشرافی‌گری هستند، نمی‌شود اعتماد کرد؛ بنابراین باید به کسی رای داد که مورد اعتماد است.

او همچنین در نماز جمعه امروز تهران، جمعه ۲۷ اردیبهشت، گفته است "رئیس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد؛ این نمی‌شود که با بنز برود و بیاید و خانه آنچنانی داشته باشد؛ همچنین باید به طبقات محروم توجه کند و دلش به حال محرومان بسوزد".

دبیر شورای نگهبان موضع‌گیری در مقابل "جریان فتنه" را هم برای نامزدهای انتخابات ضروری دانسته است.

او می‌گوید "یک فتنه به اسم تقلب در کشور به وجود آمد که افراد باید موضع خود را در مقابل آن مشخص کنند".

اصولگرایان جریان و جنبش اعتراضی علیه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را جریان فتنه می‌خوانند.

آقای جنتی همچنین گفته است رئیس‌جمهوری باید فساد ستیز باشد و اگر فساد دید با آن مبارزه کند.

"جوک می‌گویند"

دبیر شورای نگهبان بعضی از سخنان نامزدهای شناخته شده انتخابات را "جوک و حرف‌های خنده‌دار" توصیف کرده است.

او گفته: "دیده می‌شود بعضی کاندیداها می‌گویند من با آمریکا مذاکره می‌کنم و مشکل تحریم‌ها را برمی‌داریم که این سخن بیشتر به جوک شبیه و خنده‌دار است".

داشتن ایمان و تقوا از شرایط دیگری است که آقای جنتی به آن اشاره کرده و گفته "کسی که تقوا نداشته باشد قدرتش را در رانت‌خواری به کار می‌گیرد."

به گفته آقای جنتی، نامزدی که همه این شرایط را داشته باشد، پیدا نخواهد شد.

او می‌گوید: "اگر این صفات را در حد بالا بخواهیم، باید سفارش بدهیم تا خدا با این خصوصیات چند نفر را برای ما بسازد و بفرستد."

قانون‌مداری، مشورت جمعی و پایبندی به ولایت فقیه از دیگر ویژگی‌هایی است که آقای جنتی به آن اشاره کرده است.

او انتخابات را آزاد توصیف کرده و گفته "سلیقه‌های مختلف با آزادی تمام در انتخابات ثبت‌نام کردند و کسی هم به آن‌ها چیزی نگفت. در بررسی صلاحیت‌ها نیز سلیقه‌ها معیار بررسی نیست، بلکه شرایط است که بررسی می‌شود."

شورای نگهبان با تمدید مهلت ۵ روزه بررسی صلاحیت نامزدهای داوطلب ریاست جمهوری اعلام کرده که نتیجه نهایی تأیید صلاحیت‌ها را تا پایان روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط