بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران؛ ۲۸ اردیبهشت

روزنامه‌های امروز صبح تهران با چاپ عکس‌هایی از سعید جلیلی و کاترین اشتون، مخالفت‌هایی با این دور از گفتگوهای هسته‌ای ابراز داشته و آن را با انتخابات ایران مربوط دانسته‌اند.

گزارش‌های انتخاباتی، ربط این انتخابات با مذاکرات هسته‌ای، بررسی وضعیت گروه‌ها و جناح‌ها از جمله مهمترین عناوین این روزنامه‌هاست.

انعکاس وسیع نامه افشاگر عزت‌الله انتظامی درباره چگونگی حضورش در زمان ثبت‌نام رحیم مشایی در وزارت کشور، یک بخش دیگر از اخبار و حواشی انتخابات است.

مذاکرات هسته‌ای و انتخابات

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

حشمت‌الله فلاحت‎پیشه در مقاله‌ای در قانون با اشاره به دیدار دو جانبه سعید جلیلی با کاترین اشتون اظهار نظر کرده که برگزاری این نشست، یک ماه مانده به برگزاری انتخابات ایران جای تامل دارد، به نظر می‎رسد لزومی نداشت چنین جلسه‎ای تشکیل شود؛ چرا که آن‌چه که اکنون بر فضای ۱+۵ حاکم است، فضای انتظار برای انتخابات ایران است و طبیعتا این گروه در چنین شرایطی تلاش می‎کند که پاسخ سربالایی را طراحی کند.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که این زمان برای آن است که غربی‌ها تاثیر منفی روی انتخابات ریاست جمهوری بگذارند نوشته اگر گروه ۱+۵ قصد داشتند به پیشنهاد ایران پاسخ مثبت دهد پیش از این، نشستی برپا می‌کردند و لزومی نداشت در این شرایط زمانی، یک نشست پیش انتخاباتی میان جلیلی و اشتون برگزار شود.

مقاله قانون نتیجه گرفته رییس‎جمهور بعدی ایران باید کسی باشد که اولا پشتوانه رای مشارکت گسترده مردم را داشته باشد و بتواند آن را به عنوان یک پشتوانه دموکراتیک در مذاکرات مورد استفاده قرار دهد. حتی آرایی که به رییس‎جمهور پیروز داده نشده، به حساب قدرت دولت آینده نوشته خواهد شد.

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در بهار اشاره کرده که شرایط اقتصادی کشور و تعطیلی بخش وسیعی از صنعت و تجارت در کشور مشکلات فراوانی را ایجاد کرده و چشم‌انداز شرایط اقتصادی، تورم و بیکاری طاقت‌فرسا کمر طبقات مختلف اجتماعی را خم کرده است. از طرفی وجود قطعنامه‌های تحریم و روابط نامتوازن خارجی فرصت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران را به چالش خطرناک تبدیل کرده است و تنها راه خروج از بحران کنونی در درجه اول و در نقطه مرکزی وحدت و انسجام نیروهای داخلی است و سپس تغییر رویکرد و سیاست خارجی از شعار و شیوه من‌درآوردی تهاجمی به روشی عاقلانه و معتدل است.

این دیپلمات سابق در مقاله خود تاکید کرده سیاست خارجی امروز از یک سو با پرونده بسیار حساس هسته‌ای روبه‌روست و از سوی دیگر ضرورت تنش‌زدایی در چارچوب فضای منطقه‌ای و بین‌المللی تا تصویر جمهوری‌اسلامی را بهبود بخشد و چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند. هر دوی این پرونده‌ها در دولت فعلی و توسط چهره‌های مذاکره‌کننده کنونی هشت سال است که روند نزولی را طی کرده و فرصت‌های بی‌نظیری از ملت سلب شدهاست.

نویسنده مقاله بهار به عنوان یک کارشناس سیاسی و در جهت تامین منافع و امنیت ملی پیشنهاد کرده کسانی که قصد تخریب و اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی دارند تا زمان انتخابات فعلا به مرخصی نروند تا کشور گامی در جهت تغییر مثبت فضای کشور بردارد.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار به میزگردی اشاره کرده که چند شب پیش در سیمای جمهوری اسلامی برپا شد و دو تن به عنوان کارشناس با بیانی مشترک فضای انتخاباتی کشور را حضور دو خط مقاومت و سازش در مذاکرات هسته‌ای توصیف کردند، و وانمود کردند که در مذاکرات هسته‌ای خط مقاومت داشت نتیجه می‌گرفت که خط سازش وارد صحنه انتخابات شد و غربی‌ها می دانند با روی کار آمدن این خط نیازی به دادن امتیاز ندارند.

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

مقاله ابتکار ضمن انتقاد از دو قطبی‌کردن فضای انتخابات نوشته: این دو‌گانه‌ سازی‌ها چوب حراج بر سرمایه‌ها و اعتقادات مشترک همگان است. اگر فرض کنید جریانی که لقب سازش به او می‌دهید پیروز میدان رقابت شود آیا معنایش این نیست که شما اکثریت مردم را سازش‌کار معرفی کرده‌اید؟! بیایید اخلاق را نصب‌العین قرار داده و روش ایجابی را در تبلیغ جایگزین روش‌های منسوخ‌شده سلبی نمایید.

هاشمی و قالیباف و فیلم‌های تبلیغاتی

غلامرضا ظریفیان در اعتماد نوشته صحنه فعالیت‌های سیاسی کشور خصوصا انتخابات در ایران در یک دهه اخیر یا در دو دهه اخیر، صحنه امور غیر مترقبه و شگفت‌انگیز است. در انتخابات سال ۷۶ آمدن آقای خاتمی به صحنه انتخابات این عرصه را به شکل دیگری رقم زد. در سال‌های ۸۴ و ۸۸ هم شاهد شگفتی بسیاری در عرصه انتخابات و اتفاقاتی که رخ داد بودیم. در سال ۹۲ با وجود رایزنی‌ها و پیش‌بینی‌ها و احتمالات و حضور برخی از بزرگان در عرصه انتخابات نهایتا با چیزی که در دقایق پایانی روز آخر ثبت‌نام رخ داد و آقای هاشمی وارد عرصه شدند، این انتخابات وارد اتفاقات جدیدی شد. نتایج کار محتمل است که با فضای غیر مترقبه‌ای که ایجاد شد و مانند سال ۷۶ نتایج چیز دیگری باشد.

نویسنده ضمن بررسی وضعیت پراکنده نیروهای اصولگرا بدان جا رسیده که به نظر می‌رسد جریان دولت قصد حضوری فعال را در صحنه دارند. جریان دیگر موسوم است به جریان اصلاح‌طلب که با کاندیدای مختلف حضور یافتند و با آمدن آقای هاشمی دستخوش تغییراتی شد. با آمدن وی طیف وسیعی از کارگران، تکنوکرات‌ها و طیف اصلاح‌طلبان و حتی بخشی از جریانات اصولگرای معتدل را تحت پوشش قرار خواهد داد. اگر جریان دولت و مشایی در صحنه بماند عرصه رقابت در آینده بین این جریان و جریان اصلاح‌طلب خواهد بود، هرچند با حضور هاشمی، طیف وسیعی از بزرگان دینی و مراجع تقلید حامی وی هستند، بنابراین رقابت اصلی بین این دو طیف است.

نویسنده مقاله اعتماد پیش‌بینی کرده اگر مشایی رد صلاحیت شود طبیعتا دیگر کاندیداها وزن چندانی نخواهند داشت. در این صورت رقابت اصلی بین اصلاح‌طلبان و جریان اصولگرای رسمی است. در میان این جریان هم اگر اقبالی باشد، اقبال آقای قالیباف بیش از بقیه است. شاید این ثبات بیشتر میل به پیشرفت و نوعی بازگشت به یک تعادل نسبی در فضای سیاسی و اجتماعی باشد. شاید هاشمی بتواند به‌خوبی مدیریت کند.

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار پیش‌بینی کرده فیلم‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را این کسان خواهند ساخت، به این ترتیب که رحیم‌مشایی فیلم نمی‌سازد. بلکه در مدت زمانی که به فیلم انتخاباتی ایشان اختصاص می‌دهند، آقای احمدی‌نژاد جلوی دوربین می‌آید و اعلام می‌کند: «من یک فیلمی دارم، که بعضی از مسایل رو، روشن می‌کنه، اجازه دارم این فیلم رو پخش کنم؟!»

اما مورد دیگر نامزد ها نوشته شده: از آن‌جایی که آقای متکی به کارتون و انیمیشن علاقه دارد و حتی اعلام شد برای دیدن فیلم «تهران ۱۵۰۰» بلیت هم خریده، فیلم انتخاباتی ایشان را «بهرام عظیمی» با نام «منوچهر در سرزمین عجایب» خواهد ساخت. این فیلم، انیمیشنی در ژانر کودک است و داستان سفر آقای متکی به سنگال را روایت می‌کند. فیلم تبلیغاتی قالیباف را که خودش گفته چندین سال قبل شبانه با آقای ده‌نمکی موتورسواری می‌کرده، ده‌نمکی با نام «رسوایی۲» خواهد ساخت. فیلم سعید جلیلی را فرج‌اله سلحشور با موضوع سفرهای هسته‌ای‌اش خواهد ساخت. فیلم آقای لنکرانی را احتمالا زوج ایرج طهماسب و حمید جبلی با نام «زیر درخت هلو» خواهند ساخت.

طنزنویس بهار ادامه داده فیلم محسن رضایی را از آن جهت که اصلا اعتقادی به ریخت‌وپاش و تبلیغات پرخرج در انتخابات ندارد، احتمالا خودش با یک دوربین هندی‌کم قرضی می سازد یک پارچه سبز یا آبی پشت سرش می‌گذارد و مقابل دوربین می‌ایستد با همان نگاه دلفریب و تن صدای دلنشین برنامه‌هایش را تشریح می‌کند. بعدا ۱۰‌هزار تومان به کافی‌نتی سر کوچه‌شان می‌دهد تا با نرم‌افزار، تصاویری از موفقیت‌های ایران با رضایی را جایگزین آن پارچه سبز کند. محمدرضا شریفی‌نیا و حامد کلاهداری فیلم انتخاباتی حداد عادل را با نام «میکروفونش را خاموش کنید» خواهند ساخت.

نامه عزت‌الله انتظامی

متن نامه عزت‌الله انتظامی در توضیح علت حضورش همراه با محمود احمدی‌نژاد در کنار رحیم‌مشایی روز ثبت‌نام برای انتخابات آینده در بیشتر روزنامه های امروز در صفحات اول چاپ شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

این هنرمند صاحب‌نام در نامه خود توضیح داده که با تلفنی به او خبر داده‌اند که برای ثبت‌نام بنیادی که قرار است به نام وی برپا شد حاضر باشد بعد اتومبیل‌هایی با محافظ وی را برده‌اند و سرانجام به وزارت کشور رسیده و در آن جا و در حالی که به علت ضعف و بیماری نزدیک بوده به زمین افتد احمدی‌نژاد و مشایی در طرفین وی نشسته اند تا عکس گرفته شود.

عزت‌الله انتظامی رییس موزه سینما در انتهای نامه خود و در جواب کسانی که به حضور تبلیغاتی وی در کنار رییس دولت اعتراض داشتند نوشته مردم سرزمینم من برای شما همیشه همان عزتم، همانی که از سیزده‌سالگی در تماشاخانه‌های لاله‌زار با تشویق‌های شما بزرگ شده‌ام... همانی که همراه شما با درد‌های ایران بسیار گریسته‌ام و با شادی‌هایش لبخند‌ها زده‌ام... برای شما من همیشه همان عزتم... بچه ای از سنگلج...

وعده‌های احمدی‌نژاد، اگزوز خاور و پسته آوردن

محمد حسین روانبخش در مردم‌سالارییادآوری کرده: احمدی‌نژاد سیزدهم بهمن‌۱۳۸۴ دربوشهر گفت دولت با طرح‌ها و اعتبارات مناسبی که در نظر گرفته، طی دو سه سال آینده مشکل بیکاری را در کشور به طور کامل حل می‌کند. نوزدهم خرداد ۱۳۸۵ درقزوین اعلام کرد که ظرف سه سال آینده ریشه بیکاری را قطع کنیم. یازدهم خرداد ۱۳۸۹ در جمع مردم ایلام وعده داد که ظرف دو یا سه سال، بیکاری از فهرست مشکلات مردم خارج می‌شود. ۱۳ مهر ۱۳۹۰ در همدان گفت: امسال و سال آینده هر سال دو و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد خواهیم کرد به طوری که تا پایان سال آینده پدیده زشتی به نام بیکاری نخواهیم داشت! ۲۱ فروردین در سفر به اسلامشهر یکی از مهمترین وظایف مسوولان کشور را ایجاد سالانه دو و نیم میلیون شغل عنوان کرد و گفت: تا پایان سال آینده (۱۳۹۲) بیکاری در کشور ریشه‌کن می‌شود!

نویسنده این مقاله به طعنه نوشته مرکز آمار به‌تازگی اعلام کرده که فقط ۲۸ درصد جوانان ۲۰ تا ۲۴ ساله کشور بیکار هستند که خیلی آمار خوبی است و کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که این همه بیکار جوان داشته باشد! با این وصف اگر کسی بپرسد که کی بیکاری ریشه‌کن می‌شود‌ بر‌اساس این قانون ارزشمند که «حرف مرد یکی است » باید گفت‌: ۲ یا ۳ سال دیگر!

ناصر فیض در ستون طنز تهران امروز شعری سروده که چند بیت آن می‌آید:

منم که شهره شهرم به نوبر آوردن / به یک اشاره خیار از صنوبر آوردن در اقتصاد من این تز ندارد آنتیتز / به جای بردنِ از آن، به کشور آوردن زمان مقتضیاش هم هر آنچه لازم بود / ز خاک پاک وطن مدتی در آوردن به نام بنده در آمد، ستاره‌ای روشن / برای بخت خود از دُبّ اکبر آوردن مرا به جان شما نیّتی پلید نبود / ز چین به کشور از اگزوز خاور آوردن ولی حکایت پسته حکایت دگری ست / ز راز بسته نشاید که سر در آوردن

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

مطالب مرتبط