آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۷ روز تا انتخابات

به روز شده:  12:45 گرينويچ - شنبه 18 مه 2013 - 28 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمد دهقان، از اعضای هیئت رئیسه مجلس در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است اکبر هاشمی رفسنجانی به دلیل کهولت سن صلاحیت کشورداری را ندارد. به گفته آقای دهقان، شعار آقای هاشمی برای بازگشت به دولت سازندگی بی‌فایده است.

 2. داریوش قنبری، نماینده مجلس هشتم گفته است جمع آوری امضا در شان نمایندگان مجلس نیست و مجلس باید در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یک قوه بی‌طرف عمل کند. آقای قنبری به خبرگزاری ایلنا گفته است ورود هاشمی به عرصه انتخابات معادلات سیاسی اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان را بر هم ریخت.

 3. روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود نوشته: از هم اکنون با جرأت می‌توان گفت نامزدهای وابسته به "فتنه آمريکايي- اسرائيل ۸۸" کمترين شانس پيروزی در انتخابات را ندارند. به نوشته کیهان، شورای نگهبان صلاحيت آنها را چه تاييد کند چه تایید نکند، نتيجه يکسان است اما تاييد صلاحيت اينگونه نامزدها، اهانت به مردم و به معنای همراهی با فتنه آمريکايی- اسرائيلی است. 

 4. حسین شریعتمداری در این سرمقاله نوشته است برخی "تصور می‌کنند نامزدهای وابسته به فتنه برای مقابله با پلشتی‌های حلقه انحرافی به میدان آمده‌اند.... مخالفت اصحاب فتنه با دولت نهم هنگامی بود که دولت در مقابل باج‌خواهی بیگانگان ایستاده بود و از دست‌اندازی رانت‌خواران ثروت و قدرت جلوگیری می‌کرد ولی امروزه به گواهی شواهد غیرقابل تردید، دست اصحاب فتنه و حلقه انحرافی در یک کاسه است."

 5. در پی روایت های متفاوت محمدباقر قالیباف از ناآرامی های دانشجویی پس از حادثه حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ و نیز ناآرامی‌های دانشجویی سال ۱۳۸۲، مصطفی معین، وزیر علوم دولت محمد خاتمی به روزنامه بهار گفته است آقای قالیباف "در ارتباط با وقایع کوی دانشگاه در سال ۷۸ و تنش‌های دانشجویی سال ۸۲ سخنانی ضد و نقیض همراه با تهدید و اتهام بر زبان رانده‌اند." آقای معین به داوطلبان ریاست جمهوری توصیه کرده که "حتی اگر سیاست و قدرت را هدف بدانند، باز هم به نفع خودشان و جامعه نیست که از هر روش غیر اخلاقی و غیرمنصفانه‌ای برای پیروزی بهره‌گیری نمایند."

 6. غلامرضا ظریفیان، معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دولت اصلاحات نیز در گفت و گو با روزنامه بهار ضمن اشاره به اینکه در دوره فرماندهی نیروی انتظامی آقای قالیباف برخوردها بهتر بود، گفته است: "در واقع از آقای قالیباف دو سخنرانی پخش شده که در تعارض با یکدیگر است. مطالبی که ایشان گفته‌اند یکی در فضای بسیجی که تلاش کرده‌اند خود را یک حزب اللهی دو‌آتیشه نشان دهد و در جای دیگر خود را اصلاح‌طلب‌تر از هر اصلاح‌طلب. بیشتر کالای تبلیغاتی است."

 7. آقای ظریفیان همچنین گفته است: "آقای قالیباف در واقع دوگانه گویی می‌کند و این برای کسی که می‌خواهد در قامت ریاست‌جمهوری مطرح شود خوب نیست. مردم از خلاف گویی و ارائه آمار‌های دروغ و غیرواقعی و گزارشات غیرواقعی منزجر هستند و بهتر است برای جلب توجه آنان رویکرد دیگری را مد نظر قرار داد. این رفتارها تردید را در بین مردم و دانشگاهیان بیشتر می‌کند."

 8. غلامرضا ظریفیان در ادامه این مصاحبه گفته است: "این‌که فردی مسئول اعلام کند که کسانی که خود متولی دانشگاه هستند اجازه داده‌اند تا با نیروهای نظامی وارد دانشگاه شوند با عملکرد وزارت بهداشت و علوم در تعارض است."

 9. سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاندیداتوری محمدباقر قالیباف فرمانده سابق این نیرو در انتخابات ریاست جمهوری و شائبه حمایت پلیس از وی، گفته است "در مورد این مساله که آیا این فرد در میان کارکنان نیروی انتظامی محبوبیت دارد یا این فرد گزینه انتخابی کارکنان ما است یا خیر مورد سنجش قرار نگرفته است."

  آقای احمدی مقدم در عین حال گفته که "دراین هشت سال تقریبا 50 درصد از پرسنل نیروی انتظامی تغییر یافته‌اند، اما طبیعی است که هر کاندیدا که در دوران تصدی‌گری‌اش مدیریت خوبی داشته، پرسنل‌اش به آن رای دهند."

  آقای احمدی مقدم گفته که استفاده از ابزار و امکانات پلیس برای جانبداری از کاندیدا‌ها برای ماموران به طور کلی منع شده و تیم‌های حفاظت و بازرسی پلیس اقدام به مراقبت می‌کنند.

   

 10. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارات احمد جنتی در نماز جمعه در این مورد را که نظارت بر انتخابات شوراها صفر است، رد کرد و آن را نادرست خواند. آقای لاریجانی گفت تمام بدنه مجلس درگیر نظارت بر امر شوراها است.

 11. حسین طلا، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای تهران به خبرگزاری فارس گفته است نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر در هیئت نظارت امروز اعلام می‌شود و افراد معترض تا اول خرداد برای ارائه شکایت مهلت دارند. وی گفت نتایجی که امروز اعلام می شود، درباره صلاحیت افرادی است که در هیات‌های اجرایی تایید شده بودند و نتایج آن در هئیت‌های نظارت بخش و شهرستان ها مورد بررسی قرار گرفته بود.

 12. مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب مردمسالاری که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده، گفته است اگر این حزب بخواهد، به نفع اکبر هاشمی رفسنجانی کنار می رود. به گزارش خبرگزاری مهر، وی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعت نفت اهواز همچنین گفته است که با وجود انتخاب رنگ سبز برای تبلیغات انتخاباتی اش، با جنبش سبز مرزبندی دارد. آقای کواکبیان همچنین گفته است میرحسین موسوی و مهدی کروبی باید با اجازه آیت الله خامنه ای از حبس خانگی درآیند.

 13. علی مطهری، نماینده مجلس می‌گوید علاوه بر اصلاح‌طلبان، بخشی از محافظه‌کاران نیز طرفدار اکبر هاشمی رفسنجانی هستند. او گفته: "برخی از اصولگرایان شیطنت می‌کنند و می‌گویند که هاشمی کاندیدای اصلاح طلبان است و حامیان هاشمی همان حامیان موسوی هستند به نظرم اینها بی تقوایی است باید واقعیت را ببینیم."

  آقای مطهری همچنین درباره اظهارات دیروز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است: "فکر نمی‌کنم بنز آقای رفسنجانی گرانتر از پژوی آقای جنتی باشد."

 14. مصطفی کواکبیان کاندیدای حزب مردم سالاری و جبهه اصلاح طلبان در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سئوال که آیا به نفع آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری کنار می روید یا نه، گفته: باید جلسه حزب مردم سالاری تشکیل و در این جلسه نسبت به این مسئله تصمیم گیری شود؛ همانهایی که من را برای کاندیداتوری فرستاده اند باید تصمیم بگیرند که من به نفع کسی کنار بروم یا نه.

 15. صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور گفته که بعد از اعلام اسامی افراد تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور و پس از آن اعلام این اسامی از سوی وزارت کشور، تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد.

  به گفته آقای مرتضوی، "فعالیتهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان بوسیله وزارت کشور آغاز و تا 24 ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد."

 16. محسن رفیق‌دوست، رئیس سابق بنیاد مستضعفان، در مصاحبه‌ای در شبکه سه تلویزیون ایران می‌گوید: "من مانند استادم، جناب آقای عسگراولادی ، آقای موسوی و آقای کروبی جزو آن سران {فتنه} نمی‌دانم. جزو آن کسانی که از قبل می‌خواستند براندازی بکنند. اما در مرحله‌ای خودشان را قرار دادند که به اینجا رسیدند. اما خودشان می‌توانستند نیمه راه برگردند."

 17. اسفندیار رحیم مشایی، نامزد مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته است: "در انتخابات نیز به این فکر نمی‌کنیم که ما را رد می‌کنند یا نه، ما بر اساس یک تکلیف آمده‌ایم و راه نورانی انقلاب پایان ندارد."

 18. حمیدرضا جلایی‌پور، از چهره‌های اصلاح‌طلب، در گفتگو با روزنامه شرق گفته است: "هاشمی، شخصیتی 'ملی' و 'فراجناحی' است. او نامزد مردم است نه نامزد احزاب و گروه‌های سیاسی. انصاف نیست شخصیت او را محصور به یک حزب یا جناح سیاسی کنیم."

 19. حمید رسایی، نماینده مجلس و مدیرمسئول هفته‌نامه نه دی، در یادداشتی در این نشریه، با اشاره به سوابق آقای هاشمی رفسنجانی و بیان هشت دلیل نوشته است: "رفسنجانی هشت بار رد صلاحیت شده است." آقای رسایی از شورای نگهبان خواسته که به بنا به این دلایل آقای هاشمی رفسنجانی را رد صلاحیت کند.

 20. خبرگزاری مهر سهم رأی دانشگاهیان در انتخابات ریاست جمهوری آینده را بررسی کرده و نوشته "در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری سهم دانشگاهیان شامل دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی و اعضای هیأت علمی دانشگاهها افزایش یافته و نزدیک به 7 میلیون نفر را در کل کشور تشکیل می دهند."

  بنابر این گزارش غیر از کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاهها حدود 4 میلیون و 460 هزار دانشجو در دانشگاههای دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی کشور و نزدیک به 1.5 میلیون دانشجو نیز در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند.

 21. محسن رضایی، نامزد انتخابات، گفته است که: "سه ماه پیش یکی از ائتلاف‌ها به من پیشنهاد داد که شما اگر کنار بروید در دولت آینده هر پست و مقامی که بخواهید به شما می‌دهیم و سه روز پیش نیز یکی از نامزدهای انتخاباتی که در آخرین لحظات ثبت‌نام کرده از طریق فرزندش به یکی از اعضای خانواده‌ام گفت که به سودتان است محسن رضایی به نفع پدر من کنار برود."

 22. سرهنگ رسول سنایی‌راد، رئیس دفتر سیاسی سپاه، می‌گوید انتخابات پیش رو در ایران "چند لایه، پیچیده و با نتایج غیر قابل پیش‌بینی است، در این انتخابات هماوردی کاندیداها به گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توان در خصوص نتیجه آن اظهار نظر کرد."

  آقای سنایی‌راد گفته: " راهبرد دشمنان در تحریم و مذاکره می‌تواند اشتباه محاسباتی را در نخبگان و توده‌های مردم به وجود آورد و فضای انتخاباتی کشور را مورد تأثیر خود قرار دهد. فشارهای سنگین که در چند ماه گذشته به مردم وارد شده نیز می‌تواند در موفق شدن ادعای ناجی بودن برخی‌ها موثر باشد، کسانی که در سوابقشان در زمینه اقتصاد نکات منفی زیادی به چشم می‌خورد امروز مدعی هستند که می‌توانند کشور را از شرایط کنونی نجات دهند."

 23. وبسایت رسمی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران "صحنه‌ انتخابات ۹۲"را در صفحه اولش با استفاده از اینفوگرافیک ترسیم کرده است

  این وبسایت از قول آقای خامنه ای نوشته است که "این انتخاباتِ امسال اهميت مضاعف دارد و به يك موضوع مهم بين‌المللى تبديل شده است؛ اين را بدانيد. دستگاههاى فكرى دشمنان - به قول خودشان، اتاقهاى فكر - نشسته‌اند رصد ميكنند مقدمات اين انتخابات را، اين حادثه‌ى بزرگ را؛ دارند نگاه ميكنند؛ نقشه هم دارند، هدف هم دارند. هدف جبهه‌ى دشمنان شما، نقطه‌ى مقابل هدف شما است."

 24. مهدی دواتگری، نماینده مجلس، به وبسایت فردا گفته: "تجربه نشان داده كه احمدی‌ن‍ژاد وقتي كار غير قانونی انجام می‌دهد،‌ از روی روحيه‌ای كه دارد نسبت به كار غير قانونی خودش اصرار می‌كند و پيش بينی من اين است كه وی در صورت رد صلاحيت مشايی،‌ به رای شورای نگهبان تمكين نكرده و نسبت به تحقق خواسته نامشروع و غير قانونی خود اصرار خواهد كرد."

 25. منصور حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته که "غرب طمع کرده و فکر می‌کند با انتخابات ریاست جمهوری، تغییری در سیاست ایران ایجاد می‌شود در حالی‌که سیاست‌های هسته‌ای ایران توسط رییس جمهور تعیین نمی‌شود."

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس، آقای حقیقت پور گفته است که سیاست‌های هسته‌ای ایران "منبعث از دستاوردهای شورای عالی امنیت ملی و تایید مقام معظم رهبری است" و غربی ها نباید زمان را برای مذاکره با ایران از دست بدهند.

 26. اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، گفته ماموران پلیس از حمایت از نامزدهای انتخاباتی منع شده‌اند و برای نظارت بر عدم حمایت ماموران پلیس از نامزدها بازرسانی گمارده شده‌اند.

 27. روزنامه بهار به نقل از وبسایت نیمروز نوشته که: "بعضی اخبار حاکی از آن است که در روزهای پایانی هفته جاری کامران باقری لنکرانی، نامزد جبهه پایداری، جهت ارائه برنامه‌های خود راهی شورای نگهبان شده است. در این جلسه شورای نگهبان وی را فاقد صلاحیت اعلام کرده است. به نظر می‌رسد شورای نگهبان شرط مدیر و مدبر‌بودن را در وی احراز نکرده است."

 28. مصطفی کواکبیان، نامزد انتخابات، در دانشگاه الزهرا گفته است که با "تیغه کشیدن بین دخترها و پسرها" مخالف است، اما از دانشگاه تک‌جنسیتی برای دانشجویان دختر حمایت می‌کند.

تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 18 مه 2013
 • ۳۱ اردیبهشت: پایان بررسی صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان و اعلام نتیجه به وزارت کشور
 • اوایل خرداد: وزارت کشور حداکثر ظرف دو روز پس از دریافت نظر شورای نگهبان باید فهرست نامزدها را اعلام کند. تبلیغات رسمی بلافاصله آغاز می‌شود
 • ۲۳ خرداد: پایان مهلت تبلیغات انتخاباتی
 • ۲۴ خرداد: برگزاری انتخابات
 • ۳۱ خرداد: در صورتی که هیچ یک از نامزدها موفق به کسب بیش از نیمی از آرای شرکت کنندگان در انتخابات نشوند، دو نفری که بیشترین رأی را دارند در مرحله دوم رقابت می‌کنند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.