انتقاد فرزندان دو چهره برجسته جمهوری اسلامی از رفتار نهادهای امنیتی ایران

Image caption محمد مطهری و محمدحسین کروبی

دو تن از فرزندان مقام های بلندپایه سابق جمهوری اسلامی ایران یکی به صورت مقاله و دیگری در یک نامه سرگشاده، با مقایسه رفتار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با ساواک، به طور تلویحی اقدامات دستگاه امنیتی حکومت شاه در برابر اقدامات فعلی را منصفانه تر دانسته اند.

یکی از فرزندان مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت ایران که در حبس خانگی قرار دارد، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره "یورش" نیروی های امنیتی به خانه اش که به گفته او صورت خود را پوشانده بودند، توضیح داده و خواستار دخالت رهبر ایران برای پایان دادن به این روش ها شده است.

نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای

محمدحسین کروبی در این نامه سرگشاده به آقای خامنه ای، برای رهبر ایران نوشته است که ماموران امنیتی به اتفاق نماینده دادستان به منزل شخصی او و دو تن از فرزندان میرحسین موسوی، "یورش آورده و ضمن تفتیش، بیش از ۳۰ قلم از اموال منجمله اسناد هویتی، ملکی و مالی و تلفن همراه و رایانه شخصی" او و اعضای خانواده اش را ضبط کردند.

این نامه تاریخ بیست و هفتم اردیبهشت را دارد اما امروز بیست و هشتم اردیبهشت در وب سایت سحام نیوز از منابع خبری نزدیک به آقای کروبی منتشر شده است. مهدی کروبی و میرحسین موسوی که در این نامه از آنها یاد شده بیش از دو سال است که در حبس خانگی هستند.

فرزند آقای کروبی در این نامه خطاب به آقای خامنه ای نوشته که "ماموران امنیتی با حمله به منزل شخصی من و شکستن قفل منزل، آنجا را به مدت ۲۰ روز در اشغال خود در آورده بودند. پس از این حمله نیز پرونده تحصیلی فرزندانم را از مدارس محل تحصیلشان گرفته و مدت ۴ ماه ضبط نموده بودند. پاسپورت من نیز بیش از سه سال است که ضبط شده و اجازه خروج از کشور حتی برای سفر حج را نیز نیافتم."

محمدحسین کروبی رفتار ماموران و مقام های امنیتی جمهوری اسلامی را با ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور) در زمان محمدرضا شاه پهلوی مقایسه کرده و نوشته ساواک هیچ وقت اموال شخصی مخالفان را ضبط نمی کرد.

به نوشته آقای کروبی "ماموران امنیتی ساواک حداقل شأنی برای خود قائل بودند و به حوزه خصوصی افراد وارد نمی شدند اما گویا برای مأمورین امنیتی کنونی حد و مرز مفهومی ندارد."

او خطاب به آقای خامنه ای نوشته آیا آیت الله خمینی موسس جمهوری اسلامی "و ملت قیام کردند که سازمانی خشن تر و غیر اخلاقی تر از ساواک در ایران زمام امور امنیتی را در دست گیرد؟"

آقای کروبی از چهره های نزدیک به آیت الله خمینی و از انقلابیان مبارز دوران شاه است.

"خانمان سوزترین نشانه های سقوط اخلاقی" در ایران

در حالی که فرزند آقای کروبی رفتار حکومت ایران را با رفتار مقام های امنیتی دوره شاه مقایسه کرده، محمد مطهری، فرزند مرتضی مطهری از نظریه پردازان انقلاب اسلامی هم در مقاله ای که در خبرگزاری مهر منتشر شده، مقایسه مشابهی انجام داده و از رفتار امنیتی حاکم بر ایران انتقاد کرده است.

محمد مطهری در مقاله خود نوشته است که "نشانه های سقوط اخلاقی در عالم سیاست ما هر روز خودنمایی می کند که از بدترین، خانمان سوزترین، اختلاف افکنانه ترین و شرم آورترین آنها پخش اخباری است که جز از طریق شنود حاصل نمی شود."

آقای مطهری در مقاله خود نوشته اخبار شنود شده در حالی "به برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها راه می‌یابد" که "کسی به خاطر ندارد که حتی در زمان طاغوت در روزنامه‌ها چنین مطالبی چاپ شده باشد که دیروز در فلان جلسه مطهری به [آیت الله حسینعلی] منتظری چنین گفت و [محمدحسین] بهشتی به [اکبر] هاشمی [رفسنجانی] چنان."

برخی از چهره های سیاسی منتقد در ماه های اخیر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از فضای امنیتی حاکم بر ایران انتقاد کرده و خواهان بازگشت جامعه به فضای عادی شده بودند.

از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد و به دنبال آن اعتراضات مردمی برای ماه ها در ایران آغاز شد، شمار گسترده ای از معترضان و چهره های سیاسی منتقد بازداشت و در جریان محاکماتی که به گفته نهادهای حقوق بشری به دور از استاندارهای حقوق بشری بوده، با احکام قضایی از جمله زندان رو به رو شدند.

فعالیت برخی از احزاب و گروه های سیاسی منتقد هم از سوی حکومت غیرقانونی اعلام شده است.

حکومت ایران می گوید بازداشت شدگان و گروه های سیاسی که فعالیت آنها متوقف شده، همسو با نظام جمهوری اسلامی نبوده اند.

مطالب مرتبط