اردوغان: ادامه خرید نفت از ایران به نیاز ما بستگی دارد

Image caption به گفته آقای اردوغان ترکیه واردات نفت از ایران را به طور چشمگیری کاهش داده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفته است که کاهش بیشتر واردات نفت خام از ایران به نیاز بازار داخلی این کشور بستگی خواهد داشت.

آقای اردوغان که برای یک دیدار رسمی به واشنگتن سفر کرده است، جمعه در یک سخنرانی در موسسه بروکینگز گفت آینده وارادت نفت خام ترکیه از ایران در طول زمان مشخص خواهد شد.

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا در تلاش هستند با تشدید تحریم های ایران، خریداری نفت از این کشور را به طور کامل تحریم کنند.

ترکیه از معدود کشورهایی است که همچنان به واردات نفت خام از ایران ادامه می دهد.

آقای اردوغان گفت: " کاهش چشمگیری در میزان واردات نفت از ایران داشته ایم ... امکان کاهش بیشتر، بستگی به نیازمان دارد. زمان مشخص خواهد کرد."

پس از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه درآمدهای نفتی ایران در ژوئیه سال گذشته، ترکیه واردات نفت خام از ایران را به طور چشمگیری کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، واردات روزانه نفت خام ترکیه از ایران در ماه گذشته حدود ۱۰۰ هزار بشکه بوده است.

پیش از آغاز تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، ترکیه روزانه ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کرد.

آمریکا در ازای کاهش واردات نفت از ایران، بعضی از کشورها از جمله ترکیه را از اعمال مجازات های مربوط به خریداری نفت خام این کشور مستثنی کرده است.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه در سخنانی در مجلس سنای این کشور از کاهش خریداران نفت خام ایران به ۶ کشور خبر داد.

به گفته خانم شرمن، از بیست وارد کننده عمده نفت خام از ایران، تنها شش کشور از جمله ترکیه، به خریداری این کالا از ایران ادامه می دهند.

خانم شرمن که در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا صحبت می کرد، اعلام کرد که درآمد نفتی ایران به ۳ تا ۵ میلیارد دلار در ماه کاهش یافته است.

تحریم های آمریکا و اروپا با هدف وادار کردن ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم علیه این کشور اعمال شده اند.

با این حال، گروهی از نمایندگان کنگره با اشاره به عرضه کافی نفت در بازارهای جهانی، خواهان قطع کامل صادرات نفت خام ایران شده اند.

مطالب مرتبط