بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – ۲۹ اردیبهشت

روزنامه‌های امروز تهران ۲۸ روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر، بیشتر مطالب خود را به گزارش‌هائی له و علیه نامزدهای انتخاباتی اختصاص داده و به خصوص از نقد اصولگرایان از هاشمی رفسنجانی نامزد مورد تایید گروه‌های مختلف و رحیم مشائی نامزد مورد تائید دولت بسیار نوشته اند.

در میان مطالب این روزنامه اشاراتی به وضعیت وخیم اقتصادی و اجتماعی کشور و لزوم پایان دادن به آن گفته شده در حالی که به نوشته چند روزنامه رحیم مشائی دلشوره رد صلاحیت ندارد، اما چند روحانی به اشاره از شورای نگهبان خواسته اند که صلاحیت هاشمی رفسنجانی تائید نشود.

با حامیان دولت فعلی

Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته آیا حامیان وضع موجود‌، نظر مرکز پژوهش‌های مجلس را که آن هم‌، یکی از بسیارهاست‌، قبول دارند که رشد اقتصادی کشور منفی ۴ است یا نه به گمان آنها اوضاع مطلوب است و زندگی مردم‌، قیاس به نفس می‌شود و هیچ گرانی و بیکاری هم نیست‌؟ آیا دولتمردان خواهان جاودانگی مسند و تفکر خود هستند آیا مردم حق ندارند که سلیقه‌ای غیر از تلقیات شما داشته باشند‌؟ آیا مردم حق ندارند که مجریان کارآمد با سلایق گوناگون را بر مصادر اجرایی کشور ببینند‌؟

به نوشته این مقاله:همین مردم مومن کسانی هستند که از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شوند‌. دیگر نمی‌شود از آستین به درآورد و بر آنان تحمیل کرد و برکرسی نشاند‌. حال که آرام‌آرام زمینه شورحماسی فراهم می‌شود و بی‌اعتنایان به صندوق‌های آرا‌، قصد آشتی دارند‌، باید باسلیقگی و خودمحوری آنان را نتارانیم و صاحبان حقیقی انقلاب و کشور بدانیم که چه هزینه‌ها پرداخته‌اند و بر مسندی هم ننشسته‌اند‌.

مردم سالاری از حامی دولت خواسته: فضایی فراهم نکنند که مردم در این مرحله حساس‌، روی از انتخابات برگردانند و فراموش نکنیم که هر انتخاباتی برای هر ملتی‌، مهم و حیاتی است و در این برهه برای ما بیشتر اهمیت دارد. ساده‌لوحانه است اگر خیال کنیم که مخالفان سلیقه ما‌، وطن و انقلاب و ارزش‌ها را دو دستی تقدیم بیگانه خواهند کرد‌ و صلاح نیست که حتی به اراده مردم به میدان رقابت قدم بگذارند و بر مصدر امور بنشینند.

مردم اعصاب ندارند و رابطه ماشین و تصادف

احسان پیربرناش در طنزانه قانون با تاکید بر این که سایت‌های مجاز کشور، تعدادشان از انگشتان یک‌دست کمترست نوشته در سایت‌ها می‌گشتم مصاحبه ای دیدم از محمود احمدی نژاد که در آن می‌گفت: فضای مجازی فضای واقعی است و خیال نیست. در دوره ای، موجودیت ایران سرکوب شد اما باید این را جبران کنیم. امروز می‌توانیم ماهواره در فضا قرار دهیم، موجود زنده به فضا بفرستیم، در نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و انرژی هسته‌ای حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

به نوشته این طنزنویس: رئیس جمهور با اشاره به تبادل ۲۴ ساعته اطلاعات گفت: هم اکنون اطلاعات از مدار ژئو به سمت مدار لئو در حرکت هست که ما باید برویم در ایستگاه فضایی و حتی یک پله بالاتر از آن قرار گیریم نباید اجازه دهیم دشمن با برتری وارد زندگی ما شود بلکه باید یک قدم جلوتر از مرزهای امروز دانش و فناوری حرکت کنیم که این نیازمند پافشاری عدالت و احترام به انسان‌ها که از مسیر ارتباطات محقق خواهد شد.

طنزنویس قانون در نهایت نوشته: به اینجای مصاحبه که رسیدم مسافری با عصبانیت داد زد: آقا اگه تا شب می‌خوای همینجا بشینی و مثل دیوانه‌ها بخندی بگو ما پیاده شیم با یه تاکسی دیگه بریم. توی دلم گفتم: مردم اعصاب ندارن‌ها، قبلا می‌خندیدن!

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته:احمدی‌نژاد خودش هم دیروز دست به کار شد تا بخشی دیگر از افتخار‌آفرینی‌های دولتش را رونمایی کند. وی با شدت خیلی مفیدی به جهانیان اعلام کرد‌: با خدمات و اقدامات انجام شده میزان تصادفات منجر به فوت جاده‌ای در کشور از ۲۸ هزار کشته در سال ۸۴ به زیر ۲۰ هزار کشته در سال گذشته رسید و این در حالی است که تعداد خودروهای کشور از ۶ میلیون به ۱۸ میلیون خودرو افزایش یافت.

به نوشته این طنزنویس: با توجه به این سخنان روشنگرانه‌، می‌توان گفت که احتمالا بعضی‌ها فکر می‌کنند وقتی خودروهای کشور سه برابرمی‌شود‌، یعنی باید آمار تصادفات منجر به فوت هم سه برابر شود‌، و به این ترتیب با خدمات و اقدامات انجام شده‌، چنین نشده است! خوش به حال دولتی که برای افتخار‌آفرینی باید به این گونه آمار متوسل شود!

بنز در مبارزات انتخاباتی

Image caption تیتر و عکس‌های صفحه اول بهار

روزنامه بهار که عکسی از آیت الله جنتی در حال سوار شدن بر اتومبیل خود و هاشمی رفسنجانی را سوار بر یک مرسدس قدیمی نشان می دهد بحث بر سر اتومبیل رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را با اهمیت‌ترین موضوع انتخاباتی امروز دیده است.

سروش فرهادیان در همین باره مقاله ای در بهار نوشته و پرسیده پیام مستقیم بهتر است یا غیرمستقیم و خود اضافه کرده: لابد مستقیم. هم کوتاه‌تر است، هم همه فهم. غیرمستقیم اما گنگ است و بلند، همه فهم هم نیست. بعضی اما برای پیام‌رسانی از راه مستقیم نمی‌روند، شاید چون پیام غیرمستقیم از مستقیم هم مستقیم تراست؛ گاهی البته و درباره بعضی و نه همه. این گاهی همین امروز است و تا موعد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم را در بر می‌گیرد؛ برخی هم این روزها، اکبر هاشمی است؛ نامزد اصلاح‌طلبان و البته بخشی ازمحافظه‌کاران خسته و ناامید و بریده و پشیمان از دولت محافظه‌کار.

به نوشته این مقاله هنوز نامزد انتخابات نشده بود، احمد خاتمی در نمازجمعه تهران کُد گردن‌کلفت سیاسی را رایج کرد. بعد هم وزیر اطلاعات کُد پیشگوی حوادث ۸۸ را مد کرد. حالا که نامزد انتخابات شده، دبیر شورای نگهبان از جایگاه خطیب جمعه تهران پای چهارچرخی را که هاشمی بر آن می‌نشیند و این طرف و آن طرف حکومت می‌رود وسط کشیده است. کُد جدید بنز است. حالا می‌خواهد مدل پایین باشد و عقب و جلویش خورده باشد یا صفر باشد و از زرورق بیرون نیامده باشد. بنز، بنز است؛ جنتی هم این را می‌داند. برای همین هم کُد داده که رییس‌جمهور باید ساده زیست باشد، این نمی‌شود که با بنز برود و بیاید.

مشائی، ایجابی نه سلبی

ملیحه حسینی در روزنامه بهار و در زیر عکسی از رحیم مشائی نوشته نامزد دولت باشی، تایید صلاحیت هم بین زمین و هوا باشد، کلی هشدار و تهدید هم کرده باشی باز هم دلت تا لحظه اعلام نهایی صلاحیت‌ها آرام ندارد. این روزها روز مشایی نیست. تایید صلاحیت یا عدم تایید صلاحیت دلشوره به جان نامزد دولت انداخته است. مشایی حتی اگر بگوید: «به رد صلاحیت فکر نمی‌کنیم.» بازهم آنچه از میان حرف‌هایش موج می‌زند «دلشوره» است.

به نوشته این گزارش: کمتر از ۷۲ ساعت تا اعلام نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم زمان باقیمانده است. زمان اندک است، اما برای مشایی و احمدی‌نژادی که قرار است تمام برگ‌هایشان را با «رد صلاحیت» رو کنند به کندی می‌گذرد. مشایی می‌گوید: در انتخابات به این فکر نمی‌کنیم که ما را رد می‌کنند و ما براساس یک تکلیف آمده‌ایم و راه نورانی انقلاب پایان ندارد. ما برای رقابت انتخاباتی نیامده‌ایم و هیچ‌کسی رقیب ما نیست. ما ایجابی و اثباتی وارد انتخابات می‌شویم.

بهار نوشته تکلیف هم که باشد به‌ قول خودش به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند؛ حتی به «رد صلاحیت». دولت با حساب‌ و کتاب آمده است. این را در لابه‌لای حرف‌های امروزش می‌توان دید. دولت گاه گوشه‌چشمی به کسانی دارد که برای رد صلاحیت نامزدش عزم جدی کرده‌اند. بسیاری می‌دانند جواب دولت در برابر «های» رد صلاحیت احتمالی نامزدش «هوی» است؛ «هوی» افشاگری و تهدید. به‌همین دلیل است که مشایی می‌گوید در آینده پشت‌پرده خیلی چیزها را خواهد گفت.

فتوای به دار کشیدن شیخ

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

محمدحسین عطاریان در شرق نامه ای نوشته به آیت الله یزدی که تازگی گفته بود دوستان نزدیک رهبر شمشیر را از رو بسته‌اند و به آیت‌الله جنتی گفته ثواب رسیدگی به اینکه چه کسی صلاحیت حضور در انتخابات را دارد و چه کسی فاقد صلاحیت‌های لازم است و بیان آن با شجاعت، که فلانی حق ندارد کاندیدا باشد، از انجام مستحبات و عبادات ماه رجب بیشتر است.

نویسنده بعد از این که تاکید کرده مقصود آیت الله یزدی و دیگران هاشمی رفسنجانی است به ایرادهائی پرداخته که به سن رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گیرند و نوشته تا آنجا که من می‌فهمم، حدود و ثغور سنی بسیاری از این بزرگان با کم‌وبیشی، در حد و اندازه سن ۷۸‌ ساله آقای هاشمی‌ رفسنجانی است که من نمی‌فهمم که چرا این روزها، با سماجت پیگیرانه‌ای گرد و ۸۰ ساله وانمود می‌شود. باری سر دو سال دعوا نکنیم. هر چه باشد وقتی کسی بی‌اطلاع از تاریخی که در شناسنامه‌ها درج شده، به‌عنوان یک ناظر خارجی به جناب هاشمی و آقای یزدی نگاه می‌کند، تصور نمی‌کند که آقای هاشمی از جناب یزدی پیرتر است. چرا ایشان و ایضا جناب آقای جنتی و بعضی دیگر بزرگوارانی که حول‌ و حوش همین سن‌ و سال را دارند، از ماندن در این پست‌ها و سمت‌ها پشیمان نشده‌اند تا غمگنانه نگران نباشند که بین خدا و دنیا کدام را انتخاب کنند!

نامه شرق بعد از اشاره به اهمیت مخالفت هائی که با هاشمی رفسنجانی می‌شود نوشته من به فرزندانم چگونه توضیح دهم: رییس مجمع تشخیص مصلحت ما که به حکم مستقیم رهبری، بر منصبی بسیار مهم تکیه‌ زده است و بیش از ۵۰ سال دوست و یاور رهبری بوده، همان کسی است که فقیه عضو شورای نگهبان، آدرس می‌دهد که برای رهبری شمشیر را از رو بسته و به گفته نویسنده بیانیه نمایندگان مجلس می‌خواهند رهبری را دست‌بسته تحویل آمریکا بدهد؟! چگونه برای آنها توضــیح بدهم بعضی از این مخالفان اصولگرا فقط در رودربایستی همین رهبری،‌ گیر کرده‌اند والا به صدها بار، فتوای بر دار شدن شیخ صادر شده بود.

رضا غیبی در گزارشی در بهار در پاسخ مخالفان هاشمی رفسنجانی که به تورم و استقراض دوران وی اشاره می‌کنند نوشته شاید بد نباشد منتقدان نگاهی هم به آنچه در حوزه اقتصاد شکل گرفت و میراثی که بر جای گذاشت، بیندازند تا کمی، فقط کمی بر عصبانیت خود غلبه کنند چرا که چون وقتی وضعیت معیشت و اقتصاد سال‌های سازندگی را با سال‌های مهر ورزی مقایسه می‌کنند «ای وای» بلندی می‌گویند به قضاوت عجولانه خود در انتخابات سال ۸۴.

به نوشته بهار شاید امروز با آن روزها تنها یک وجه اشتراک داشته باشد و آن هم در اولویت نبودن خرید مسکن است زیرا آن روزها خرید مسکن نسبت به امروز امری دست یافتنی بود و برای همین این اتفاق برای مردم بسیار عادی می‌نمود. امروز نیز این مهم در اولویت قرار ندارد اما این‌بار نه برای در دسترس بودن بلکه برای تبدیل شدن آن به رویایی دست‌نیافتنی. اتفاقی که بسیاری از متقاضیان به‌خاطر عدم تمکن مالی آن را از اولویت خارج کرده‌اند و شاید دیگر در رویاهای خود هم دنبال آن نمی‌گردند.

Image caption طرحی از اعتماد درباره قیمت‌ها

نویسنده به آن‌هایی که این روزها حرف از فاصله طبقاتی در دوران هاشمی می‌زنند گفته هیچ می‌دانید در سال‌های اخیر در پایتخت یعنی همان جایی که ما و شما در آن روزگار سپری می‌کنیم، عبور ماشین‌های بالای یک‌ میلیارد تومان از مقابل دیدگان مردم به دقیقه‌ای یک‌بار رسیده است؟ ‌شاید برایتان جالب باشد بدانید در همین تهران مردم میدان ونک به بالا به برکت افزایش چندین برابری قیمت مسکن جزء‌ میلیاردرها به حساب می‌آیند. برای همین پیشنهاد می‌کنیم سری به بازار مسکن در این مناطق بزنید تا هر متر مربع از یک واحد مسکونی به قیمت ۱۸ میلیون تومان را به خوبی لمس کنید.

صنعت و رییس‌جمهور آینده

لیلا ناطقی در سرمقاله جهان صنعت نوشته ۲۶ روز دیگر مردم به پای صندوق‌های رای می‌روند تا رییس یازدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران با تک‌تک آرایی که درون صندوق‌های رای ریخته می‌شود، انتخاب شود. از آنجایی که یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت بعدی مسایل اقتصادی است که بی‌شک صنعت از ارکان مهم این چرخه محسوب می‌شود بنابراین نگاه جدی رییس‌جمهور بعدی به مقوله صنعت بیش از پیش ضروری است.

به نوشته این مقاله: در شرایطی که تحریم‌های نفتی گلوگاه صادراتی نفت را بیش از پیش می‌فشرد، توجه به صادرات غیرنفتی آن هم از نوع صادرات کالاهای صنعتی و نه خام‌فروشی مواد معدنی باید در صدر برنامه‌ریزی‌های اقتصادی قرار بگیرد، این امر محقق نمی‌شود مگر زمانی که نگاهی ریشه‌ای به مسایل و مشکلات صنعت داشته باشیم.

سرمقاله جهان صنعت به یادها آورده: هزینه‌های جاری دولت باید کاهش یابد تا کسری بودجه از میان برداشته شود. سایر عوامل ایجادکننده تورم هم باید کنترل شوند تا تورم همانند سایر کشورها به سطح سه یا چهار درصد برسد همچنین سود بانکی متناسب با کاهش تورم باید پایین بیاید تا هزینه تولید مانند دیگر کشورها شود. در نهایت بانک‌ها که اغلب سپرده‌های خود را صرف پروژه‌های کم‌بازده دولتی می‌کنند فقط تا حد سرمایه‌های خود مجاز به مشارکت در این‌گونه پروژه‌ها شوند و سپرده‌های در اختیار را صرف دادن اعتبار به تولیدکنندگان داخلی به ویژه بخش‌خصوصی و صنایع کوچک و متوسط کنند. اصلاح قوانین مالیاتی و بیمه‌ای و محدود کردن قوانین امنیتی در حوزه‌های تجارت و اقتصاد، به‌کارگیری سیاست خارجی فعال در امور اقتصادی، جلوگیری از قاچاق کالا و واردات منطقی و نه بی‌ضابطه و حساب و کتاب می‌تواند کمکی به صنایع برای رشد و شکوفایی آنها باشد.

اصلاح طلبان نازا

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون اشاره کرده که می تواند خبرهای پنجاه بعد را پیشگوئی کند و چنین نوشته: در پی برخورد یک دستگاه پراید پرنده با یک فروند بالن تک سرنشین چهار نفر از سرنشینان پراید در دم جان خود را از دست دادند. اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، این بار توسط کارمند اداره آبخیزداری دارقوز آباد. کارمند اداره آبخیزداری دارقوز آباد: پشیمانم! می‌خواستم برای خانه دو کیلو خیار بخرم! (یادداشت پیشگو: شرم بر تو! اجداد تو با این سه هزار میلیارد می‌رفتن کانادا همسایه سلین دیون می‌شدن، اون وقت تو خیار می‌خری؟)

نویسنده از قول هوگو چاوز نوشته: من برگشتم ولی هرکاری می‌کنم کسی به سمتم گرویده نمیشه، خدا بگم چیکارت کنه محمود! یه ری‌استارت کنم شاید درست شد.

در بخش دیگری از همین پیش گوئی آمده: اصولگرایی که در انتخابات ۹۲ به سن بالای‌‌ هاشمی‌ انتقاد داشت در آستانه ۱۱۰ سالگی عنوان کرد: سیاست عرصه جولان اشخاص بی‌تجربه، تازه کارو پایین صد سال نیست. در همین حال کمپین درخواست از محمد خاتمی‌‌ برای حضور در انتخابات ۱۴۴۴ از طرف جمعی از اصلاح‌طلبان نازا راه‌اندازی شد.

کارتون روز

Image caption سرنوشت کاریکاتوریست از چشم فرشید رجبعلی، قانون

مطالب مرتبط