آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۵ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:11 گرينويچ - دوشنبه 20 مه 2013 - 30 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. در فاصله 25 روز به انتخابات ریاست جمهوری ایران و تنها یک روز مانده به پایان مهلت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها، تعدادی از چهره های سیاسی که ثبت نام کرده بودند، اعلام انصراف کرده‌اند.

 2. رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران و از جمله ثبت نام کنندگان برای انتخابات ریاست جمهوری، دیشب اعلام کرد که "با توجه به حضور چهره‌های مختلف از گروه‌ها و سلیقه‌های متنوع و شور به پا خواسته در این مسیر، به منظور رقابت هرچه پرشورتر میان برگزیدگان نهایی و کاستن از تعدد داوطلبین همفکر و همسو" از نامزدی در انتخابات صرفنظر کرده است.

 3. داوود احمدی نژاد، برادر محمود احمدی نژاد هم که یکی از صریح ترین منتقدان رئیس جمهور و حلقه نزدیکان اوست، در نامه ای خطاب به اعضای شورای نگهبان به نفع سعید جلیلی از نامزدی در انتخابات انصراف داده است.

 4. محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت این حزب تا اعلام نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظری نخواهد کرد.

 5. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید تا این دوره اشخاص ثبت نام کننده سن بالا یا ناتوانی خاصی نداشتند که بخواهیم به صورت رویه درباره آن اظهار نظرداشته باشیم، اما اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد طبیعی است که نمی تواند تایید شود.

 6. آقای کدخدایی همچنین گفت برای تایید صلاحیت هر فرد نیاز به ۷ رای از ۱۲ رای اعضای شورای نگهبان دارد." اگر بیش از ۷ رای به فردی داده شود صلاحیت وی تایید می شود و اگر کمتر از این مقدار باشد به معنای عدم احراز صلاحیت فرد ثبت نام کننده است."

 7. حسن ابوترابی‌فرد، نائب رئیس مجلس ایران، پس از این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس از او درخواست کردند از رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری کناره بگیرد، اعلام انصراف کرد.

 8. محمدجواد کولیوند، رئیس هیات نظارت انتخابات شوراها، گفته است که پاسخ نامزدهای ردصلاحیت‌شده‌ای که تا بیست و چهار اردیبهشت به ردصلاحیت خود اعتراض کرده‌اند، تا چهار خرداد داده می‌شود.

 9. سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید "دولت مانند ماشینی ضعیف و ناتوان است و باید تمام موانعی که موجب کند شدن عملکرد این ماشین می‌شود را از سر راه برداریم."

 10. عبدالرضا مصری سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شوراها می‌گوید اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات شوراهای شهر و روستا ۱۲ خرداد اعلام می‌شود.

 11. وبسایت الف نتیجه نظرسنجی‌های "سه نهاد معتبر اجرایی و رسانه‌ای را منتشر کرده" که می‌گوید بنا بر آنها ائتلاف سه نفره محافظه‌کاران حدود یک چهارم تا کمتر از یک سوم آرای شهروندان ایرانی را دارند و یک چهارم شهروندان ایرانی نیز به اصلاح‌طلبان رای می‌دهند.

 12. محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس گفته مجلس تاکنون سه بار تصویب کرده که کاندیداهای ریاست جمهوری نباید بیشتر از ۷۵ سال سن داشته باشند اما شورای نگهبان آن را رد کرده است.

  او می‌گوید: "در مذاکره‌ای که با برخی اعضای شورای نگهبان داشتم دریافتم که شورا این نظر مجلس را قبول دارد و می‌خواهد این نظر را ازطریق آیین نامه شورای نگهبان اعمال کند."

 13. ضیاءالدین دری فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تلویزیون درباره ساخت فیلم تبلیغاتی هاشمی رفسنجانی گفت: "محمدعلی زم مسئول این کار است و او هنوز به تصمیم قطعی نرسیده است که می‌خواهد با چه کسی کار کند."

 14. محسن رضایی نامزد ریاست جمهوری در گفتگو با تابناک گفته است که "هم دولت آقای هاشمي، هم خاتمی و هم احمدی‌نژاد به شكل‌های مختلف ما را تخريب كردند."

  "احمدی نژاد در تخریب برادران انقلاب راه هاشمی و خاتمی را رفت."

  او افزود محمود احمدی‌نژاد را که "از استانداری برداشتند از او خواستیم که بیاید در دبیرخانه مجمع کار کند که بیش از حد تضعیف نشود همیشه به او و سایر کسانی که زمانی در مسئولیت بودند محبت می کردیم."

  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت "در رابطه با آينده كشور يعني اقتصاد، آقای هاشمی حرف جديدی ندارند."

  "ايشان آن زمان كه دولت را در دست داشتند و تحريم های اقتصادی هم نبود در اداره كشور با مشكل مواجه بودند الان كه ما تحريم اقتصادی هم داريم."

 15. سیدمسعود میرکاظمی نماینده مجلس می‌گوید: "ستادهای آقایان حداد، لنکرانی، جلیلی و زاکانی آمادگی این را دارند که با هم گفتمان واحد داشته باشند و نهایتا به یک ائتلاف خوبی برسند. تا جایی که من اطلاع دارم اینها خیلی به هم نزدیک شده‌اند و بقیه اصولگرایان هم ممکن است به این وحدت برسند و در نهایت یک نفر را به عنوان کاندیدای نهایی معرفی کنند."

 16. علی مطهری نماینده مجلس درباره این‌که "برخی می‌گویند ممکن است هاشمی رفسنجانی ردصلاحیت شود" می‌گوید ممکن است رهبر ایران در این مساله دخالت کند.

 17. حسین قدیانی امروز در روزنامه وطن امروز نوشته: "با من باشد، اتفاقا بدم نمی‌آید آقای رفسنجانی تایید صلاحیت شود، تا دگر بار توسط توده‌های مردم و این بار در 'دوگانه تنش و دعوا و پیری و معرکه گیری و ارتجاع و ناکارآمدی و تورم- همت جهادی و مدیریت و وحدت و توانمندی و روحیه بسیجی و آرامش و خدمت' رد صلاحیت شود، لیکن با من نیست!"

  این روزنامه در چندین یادداشت دیگر هم به اکبر هاشمی رفسنجانی حمله کرده است.

 18. خبرگزاری ایلنا می‌گوید علی‌اکبر ولایتی برای ساختن فیلم تبلیغاتی خود با جمال شورجه، فریدون جیرانی و محمدحسین لطیفی، از کارگردانان ایرانی، گفتگو کرده است.

 19. روزنامه بهار به نقل از محسن رهامی، رئیس ستاد اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها، نوشته است: "اصلاح‌طلبان از انتخابات شوراها حذف شدند."

 20. آوا افتخاری، دختر علیرضا افتخاری، خواننده ایرانی، نامه‌ای به عزت‌الله انتظامی نوشته است که آقای افتخاری نیز مانند آقای انتظامی بدون اطلاع از ماهیت برنامه‌ای سیاسی به آن برده شده است.

  خانم افتخاری خطاب به آقای انتظامی نوشته: " نامه گلایه‌آمیزتان را نسبت به بی‌توجهی به شخصیت تاریخی حضرتعالی خواندم و متوجه شدم سیاسیون چطور شما را به بیراهه کشاندند و می‌خواستند از شخصیت شما در وزارت کشور بهره دیگری ببرند؛ آن هم در مقابل مردمی بیدار و ارزشمند.استاد؛ پدر من – علیرضا افتخاری – هم فریب این بازی‌ها را خورد و ندانسته در مراسمی شرکت کرد که از پیش طراحی شده بود."

  خانم افتخاری افزوده از آن پس "همه خانواده من مورد جفا قرار گرفتند؛ به جرمی که خودمان هم هنوز نمی‌دانیم."

 21. مجتبی ذوالنور مشاور نماینده ولی‌ فقیه در سپاه از همه نامزدهای ریاست جمهوری خواسته از "گزافه‌گویی" پرهیز کنند.

  آقای ذوالنور گفته: "همه کاندیداها باید با مطالعه قانون حوزه اختیارات خود را شناخته و براساس آن وعده و شعار دهند، چرا که طبق قانون قدرت به درستی توزیع شده است و خوشبختانه در این سیستم حکومتی امکان شکل‌گیری دیکتاتوری وجود ندارد."

 22. حداد عادل نامزد ریاست جمهوری می‌گوید: "طراحی دشمنان برای آینده ایران تقابل میان هاشمی و رهبری است و این بسیار خطرناکتر از تقابل احمدی‌نژاد با رهبری خواهد بود‌ و هاشمی گزینه بسیار مناسبی برای ادامه بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران است."

  آقای حداد عادل می گوید "جلیلی نیز با ثبت نامش در روز آخر مانند آقای هاشمی ما را غافلگیر کرد. اگر آقای جلیلی بتواند پدیده‌ای شبیه احمدی‌نژاد سال ۸۴ خلق کند، باید همگی پشت وی برویم، اما آیا واقعا جلیلی می‌تواند رأی‌ها را به سمت خود جذب کند؟"

  آقای حداد عادل معتقد است "در آستانه دورانی قرار داریم که تبعیت دولت از رهبری [نباید] مانند سه دوره گذشته باشد."

 23. خبرگزاری ایلنا می‌گوید بنا است کیومرث پوراحمد، کارگردان ایرانی، فیلم تبلیغاتی اکبر هاشمی رفسنجانی را بسازد.

 24. شبکه ایران، سایت خبری وابسته به روزنامه ایران، ارگان دولت، نامه‌ای را منتشر کرده که مطابق آن سازمان تبلیغات اسلامی پانصد میلیون تومان به هفته‌نامه پنجره به مدیرمسئولی علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات کمک کرده است.

  به گفته شبکه ایران آقای زاکانی دریافت چنین مبلغی را پیشتر تکذیب کرده بود.

 25. اکبر هاشمی رفسنجانی، نامزد انتخابات و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز گفته است: "متأسفانه گروه يا جريان‌های سياسي كه در گذشته، با تعريف و تمجيدهای غلط بی‌حدّ و حصر خود، موجبات شكل‌گيری شرايط موجود را فراهم كرده‌اند، امروز به جای اذعان به اشتباهات و جلوگيری از تداوم آن، همچنان اصرار به پيمودن همان مسير دارند."

 26. احمد پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ‌از شورای نگهبان خواست تا "عملکرد آقای هاشمی در فتنه 88 به صورت ویژه در نظر گرفته شود و حمایت‌های وی از سران فتنه مدنظر باشد."

  او مجموعه اقدامات آن زمان آقای هاشمی را "برخلاف منافع ملی و خواست ملت ایران" دانست. 

 27. در پی اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در مورد "شرایط جسمانی" لازم برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات و اظهارات یک عضو هیات رئیسه مجلس راجع به مخالفت این شورا با کاندیداتوری افراد مسن، تردید در مورد نتیجه بررسی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بالا گرفته است.

 28. خبرگزاری فارس در یادداشتی با عنوان "حضور ناگهانی و 3 سئوال اساسی از آقای هاشمی" پرسیده است:

  "1- آقای هاشمی! شما که در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته، مهر عدم سلامت بر روند انتخابات زده و ادعای غیرمستند تقلب را مطرح کرده اید، اکنون با چه منطقی مجدداً وارد صحنه رقابت شده اید؟

  2- آقای هاشمی! اگر مجریان انتخابات ایران (چه در دولت خاتمی و چه در دولت احمدی نژاد) سالم نیستند و حدود 400 هزار دست اندرکار انتخابات برای شکست شما دست به یکی کرده و تقلب می کنند، حضور مجدد شما در عرصه ای که قبلاً دو بار آزموده اید، چه توجیه عقلانی دارد؟

  3- حضرت آیت الله! عرصه رقابت انتخاباتی قابل پیش بینی نیست. اگر برای بار سوم، آرای اکثریت مردم به نفع شما نبود و بر اساس آنچه که صندوق های رای مشخص می کنند، رقبایتان پیروزی را از آن خود کردند، آیا حاضر به پذیرش نتیجه هستید؟ چه تضمینی وجود دارد که مشابه دو دور گذشته، با اعراض از پذیرش رای مردم، روند انتخابات را ملکوک و مخدوش نخوانید و خدای ناکرده زمینه برای حوادثی مشابه فتنه 88 فراهم نشود؟"

 29. ستار هدايت خواه عضو شوراي مرکزي جبهه پايداری پیش‌بینی کرده که "مشايی تاييد صلاحيت نمی‌شود."

 30. حميد‌رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی عقیده دارد که "سعيد جليلی به تقويت مقبوليت اجتماعی نياز دارد تا در نظر سنجی‌ها در جايگاه بالایی قرار گيرد زيرا ايشان از بقيه خيلی عقب است."

 31. خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، در یادداشتی نوشته که رئیس‌جمهور ایران باید "رجل بسیجی" باشد.

 32. صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات به خبرگزاری ایرنا گفته وزارت کشور اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را "یکم خرداد" اعلام خواهد کرد.

 33. خبرگزاری فارس از دیدار سعید جلیلی و کامران باقری لنکرانی خبر داده است.

 34. محمد‌جواد حق‌شناس عضو حزب اعتماد ملی می‌گوید "اظهارات و موضع گيری‌های اخير موجب شده دل نگرانی‌هایی در خصوص تاييد صلاحيت آقای هاشمی برای دلسوزان و علاقمندان نظام ايجاد شود."

 35. خبر فوری

  خبرگزاری فارس می‌گوید که کامران باقری لنکرانی، نامزد مورد حمایت محمدتقی مصباح یزدی و جبهه پایداری، به نفع سعید جلیلی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داده است.

 36. علی فضلی، جانشین فرمانده بسیج، می‌گوید: "دشمنان در پشت کلمه انتخابات آزاد به دنبال ایجاد هرج و مرج و بی قانونی در روند انتخابات پیش رو هستند."

  او گفته: "خوشبختانه در دوره‌های قبل آزادترین انتخابات با امنیت کامل و تحت نظارت کامل قانون برگزار شده است و هیچ فردی نمی‌تواند آزادی انتخابات در ایران را زیر سوال ببرد."

 37. کامران باقری لنکرانی، در بیانیه انصراف خود گفته "رقابت درون گفتمان انقلاب اسلامی را نا‌صواب" می‌داند و بر همین اساس با تشکر از حامیانش به نفع سعید جلیلی انصراف می‌دهد.

  آقای لنکرانی گفته: "همه ما موظفیم همصدا و همگام در برابر فتنه‌آفرینی فتنه‌گران و انحراف منحرفان ‌قیام کنیم."

 38. واکنش به موضع‌گیری سیاسی مصباح یزدی در انتخابات ایران

  در پی انتشار نامه انتقادی شماری از طلاب قم خطاب به محمدتقی مصباح یزدی، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد نویسندگان نامه را 'افراد بی‌ارزش' لقب داده‌ است. در این نامه از آقای مصباح یزدی خواسته شده در انتخابات دخالت نکند.
 39. باقری لنکرانی به نفع جلیلی از نامزدی انتخابات انصراف داد

  کامران باقری لنکرانی پس از دیدار و گفتگو با سعید جلیلی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران انصراف داد و حمایت خود را از آقای جلیلی اعلام کرد.
 40. خبرگزاری تسنیم از قول محسن هاشمی می‌گوید رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی خبرسازی رسانه‌ای است.

  محسن هاشمی گفته: "ما این خبرها را از سایت‌ها شنیده‌ایم و بیشتر آن را خبرسازی رسانه‌ای می‌دانیم. سایت‌ها، نماینده شورای نگهبان نیستند که به‌ جایش اظهارنظر کنند لذا باید از منبع رسمی این خبر را شنید."

 41. خبر فوری

  وبسایت آفتاب صبح امید می‌گوید "ستاد جوانان اصلاح‌طلب موقتا تعطیل شده است."

  این وبسایت می‌گوید: "در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی در سطح شهر تهران و با بالا گرفتن شایعه رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ستاد ملی جوانان اصلاح طلب در تهران موقتا تعطیل شد."

  البته همین وبسایت می‌گوید یکی از اعضای ستاد آقای هاشمی رفسنجانی خبر رد صلاحیت او را تکذیب کرده است.

 42. اسفندیار رحیم مشایی، از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که اگر شورای نگهبان صلاحیت او را برای حضور در رقابت های انتخاباتی تایید نکند، این موضوع را از مسیر قانونی پیگیری خواهد کرد.

  آقای رحیم مشایی روز دوشنبه سی ام اردیبهشت در جمع شماری از بانوان سخنرانی کرده است. او گفته است که "مملکتی که ولی فقیه دارد، ظلم را برنمی‌تابد و ما از این مسیر حقمان را خواهیم گرفت."

تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 18 مه 2013
 • ۳۱ اردیبهشت: پایان بررسی صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان و اعلام نتیجه به وزارت کشور
 • اوایل خرداد: وزارت کشور حداکثر ظرف دو روز پس از دریافت نظر شورای نگهبان باید فهرست نامزدها را اعلام کند. تبلیغات رسمی بلافاصله آغاز می‌شود
 • ۲۳ خرداد: پایان مهلت تبلیغات انتخاباتی
 • ۲۴ خرداد: برگزاری انتخابات
 • ۳۱ خرداد: در صورتی که هیچ یک از نامزدها موفق به کسب بیش از نیمی از آرای شرکت کنندگان در انتخابات نشوند، دو نفری که بیشترین رأی را دارند در مرحله دوم رقابت می‌کنند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.