اسفندیار رحیم مشایی: از مسیر ولی فقیه حقمان را می گیریم

Image caption محمود احمدی نژاد در روز ثبت نام در وزارت کشور، آقای رحیم مشایی را همراهی کرد

اسفندیار رحیم مشایی، از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که اگر شورای نگهبان صلاحیت او را برای حضور در رقابت های انتخاباتی تایید نکند، این موضوع را از مسیر قانونی پیگیری خواهد کرد.

آقای رحیم مشایی روز دوشنبه سی ام اردیبهشت در جمع شماری از بانوان سخنرانی کرده است. آقای رحیم مشایی گفته است که "مملکتی که ولی فقیه دارد، ظلم را برنمی‌تابد و ما از این مسیر حقمان را خواهیم گرفت."

او در پاسخ به سئوالی درباره رد صلاحیت احتمالی اش از سوی شورای نگهبان گفت "ما برای خودمان یک صلاحیت کامل و کافی قائل هستیم که اگر اینگونه نبود ، اصلاً در انتخابات حضور پیدا نمی‌کردیم."

رحیم مشایی: این شلوغ کاری نیست

شامگاه دوشنبه سی ام اردیبهشت پایان مهلت ۱۰ روز شورای نگهبان قانون اساسی برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

به گفته مقام های ایرانی وزارت کشور ایران روز اول خرداد (دو روز دیگر) فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را منتشر می کند و به این صورت تبلیغات رسمی نامزدها آغاز خواهد شد.

نامزدهای رد صلاحیت شده در این بین فرصت دارند تا اعتراض خود را برای بررسی مجدد به شورای نگهبان ارسال کنند.

آقای رحیم مشایی عصر روز دوشنبه در ساعات پایانی مهلت بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان سخنرانی کرده است.

او به گفته های روز ثبت نامش در وزارت کشور اشاره کرد و گفت: "قبل و بعد از آن هم گفتم، اگر صلاحیت بنده احراز نشود، از مسیر قانون حق خود را پیگیری خواهیم کرد و این به معنای شلوغ‌کاری نیست، چراکه معتقد هستیم با شلوغ‌کردن مملکت، اتفاقی نخواهد افتاد."

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، مصطفی معین نامزد اصلی جریان اصلاحات ابتدا از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد اما با حکم حکومتی آیت الله علی خامنه ای، صلاحیت او تایید و وارد رقابت های انتخاباتی شد.

در ماه های اخیر منتقدان دولت در نهادهای وابسته به آیت الله خامنه ای از رد صلاحیت آقای رحیم مشایی در صورت نامزدی در انتخابات سخن گفته بودند.

چهره های نزدیک به آقای خامنه ای و نهادهای وابسته به رهبری، اسفندیار رحیم مشایی را "لیدر جریان" انحرافی" می نامند که مدعی ارتباط مستقیم با امام دوازدهم شیعیان بدون توجه به جایگاه روحانیون است.

آقای خامنه ای در اوایل دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بابتدا به طور شفاهی و با مقاومت آقای احمدی نژاد به صورت کتبی از او خواسته بود تا آقای رحیم مشایی را از سمت معاون اولی رئیس جمهور تغییر دهد.

اسفندیار رحیم مشایی نامزد مورد حمایت دولت محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

آقای احمدی نژاد در روز ثبت نام آقای رحیم مشایی او را همراهی کرد و در جمع خبرنگاران همراه با آقای مشایی سخنرانی کوتاهی ایراد کرد. آقای احمدی نژادگفته بود که "مشایی همان احمدی نژاد و احمدی نژاد همان مشایی است."

مقام های شورای نگهبان حمایت رئیس جمهور از یک نامزد خاص را تخلف توصیف و اعلام کردند که این موضوع را به قوه قضائیه ارجاع داده اند.

مطالب مرتبط