باقری لنکرانی به نفع جلیلی از نامزدی انتخابات انصراف داد

مصباح یزدی و باقری لنکرانی
Image caption حمایت مصرانه آقای مصباح یزدی از آقای باقری لنکرانی در روزهای اخیر خبرساز شده بود

کامران باقری لنکرانی پس از دیدار و گفتگو با سعید جلیلی از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران انصراف داد و حمایت خود را از آقای جلیلی اعلام کرد.

آقای باقری لنکرانی امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ ماه مه) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم را "پس از کسب نظر مشورتی جبهه پایداری" گرفته است.

در این بیانیه آمده است: "همه موظفیم همصدا و همگام در برابر فتنه آفرینی فتنه گران و انحراف منحرفان قیام کنیم و نگذاریم این انقلاب بر خلاف وصیت امام رضوان الله تعالی علیه به دست نااهلان و نامردمان بیفتد."

اصولگرایان ایران از جنبش اعتراضی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به عنوان جریان فتنه و از حلقه نزدیکان محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی به عنوان جریان انحرافی یاد می کنند.

کناره گیری آقای باقری لنکرانی به نفع آقای جلیلی در حالی اعلام شده است که اعضای جبهه پایداری، به رهبری محمدتقی مصباح یزدی، در روزهای اخیر با تأکید فراوان از ادامه حضور او در انتخابات دفاع می کردند.

آقای مصباح یزدی چند روز پیش گفته بود که آقای لنکرانی را از هفت سال پیش در نظر گرفته بوده و افزود: "شهادت می دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی‌شناسم."

او گفته بود که به بعضی از دیگر نامزدهای انتخابات "ارادت" دارد و آنها را "نور چشم" خود می داند، اما معتقد است که برای ریاست جمهوری مناسب نیستند.

این سخن آقای مصباح یزدی اشاره تلویحی به نامزدی آقای جلیلی تلقی شده بود.

بعضی رسانه های ایران در روزهای اخیر نوشته بودند که اعضای شورای نگهبان تصمیم گرفته اند که آقای باقری لنکرانی را رد صلاحیت کنند و آقای مصباح یزدی و اعضای جبهه پایداری به تکاپو افتاده اند تا با جمع کردن امضای علمای قم نظر شورای نگهبان را تغییر دهند.

گفته می شد که علت رد صلاحیت احتمالی آقای باقری لنکرانی عدم احراز شرط "مدیر و مدبر" بودن برای او بوده است.

حمایت همه جانبه و مصرانه آقای مصباح یزدی و جبهه پایداری از نامزدی آقای باقری لنکرانی باعث بروز انتقادهایی در درون این جبهه و خارج از آن شد و تا حدود زیادی به موقعیت آقای مصباح یزدی لطمه زد.

مطالب مرتبط