تردید در مورد تایید صلاحیت هاشمی رفسنجانی در شورای نگهبان

هاشمی رفسنجانی
Image caption علی مطهری در واکنش به خبرهای مربوط به احتمال رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است: "در این صورت احتمال اینکه رهبری ورود کنند وجود دارد"

در پی اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در مورد "شرایط جسمانی" لازم برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات و اظهارات یک عضو هیات رئیسه مجلس راجع به مخالفت این شورا با کاندیداتوری افراد مسن، تردید در مورد نتیجه بررسی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بالا گرفته است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، شب گذشته (۲۹ اردیبهشت) در گفت‌و‌گو با شبکه العالم، وابسته به تلویزیون ایران، گفت: "اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری و اجرایی را دارد فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبیعی است که نمی تواند تایید شود."

وی در عین حال افزود: "اینکه آیا شرایط جسمی در مباحث توانایی های رییس جمهوری مد نظر قرار خواهد گرفت یا خیر، موضوعی است که ممکن است آن را مد نظر قرار دهیم، اما هنوز بحثی درباره آن نشده است."

این در حالی است که امروز محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس ایران با اشاره به عدم تصویب شرط سنی ۷۵ سال برای نامزدهای ریاست جمهوری گفت: "در مذاکره ای که با برخی اعضای شورای نگهبان داشتم دریافتم که شورا این نظر مجلس را قبول دارد و می‌خواهد این نظر را ازطریق آیین نامه شورای نگهبان اعمال کند."

وی افزود: "اگر شورای نگهبان این آیین نامه را کمی زودتر از این تهیه می کرد، امروز کسانی که سنشان بیشتر از ۷۵ سال است و توانایی اداره کشور در پست بسیار مهم قوه مجریه را ندارند برای انتخابات ثبت نام نمی کردند."

در میان داوطلبان اصلی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، تنها اکبر هاشمی رفسنجانی، متولد ۱۳۱۳، بیشتر از ۷۵ سال سن دارد.

اظهارات امروز آقای دهقان در شرایطی بیان شده که سخنگوی شورای نگهبان حدود ۱۰ روز پیش، بدون ذکر جزئیات بیشتر، از تصویب آیین‌نامه اجرایی شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری خبر داده بود.

تشدید حملات به هاشمی رفسنجانی

در پی ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از مسئولان و فعالان محافظه کار در اظهارنظرهایی جداگانه به انتقاد از مواضع سیاسی او پرداخته و خواستار رد صلاحیت او شده اند.

رسانه های منتقد آقای رفسنجانی به تازگی از نامه "۱۰۰ نماینده مجلس" به اعضای شورای نگهبان خبر دادند که طی آن، آقای هاشمی رفسنجانی به "مقابله با ولایت فقیه" متهم شده است. نمایندگان امضاءکننده این نامه خواستار رد صلاحیت او شده اند.

تردیدها در مورد نتیجه بررسی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی زمانی بالا گرفت که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، سه روز پیش در خطبه های نماز جمعه تهران گفت که رئیس جمهور آینده نباید "با بنز برود و بیاید".

سخنان آقای جنتی چند روز بعد از انتشار تصاویر ورود اکبر هاشمی رفسنجانی به محل ثبت نام انتخابات با یک خودروی بنز اظهار می شد و به این تصور در میان برخی ناظران دامن زد که مخاطب اظهارات خطیب جمعه تهران، آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی مطهری امروز در واکنش به خبرهای مربوط به احتمال رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است: "اگر این کار صورت گیرد اصل انقلاب و اصل نظام جمهوری اسلامی ایران زیر سوال می‌رود، هاشمی کسی است که در میان افراد موجود بیشترین نقش را در ایجاد انقلاب اسلامی داشته است."

وی افزوده است: "در این صورت احتمال اینکه رهبری ورود کنند وجود دارد."

مطالب مرتبط