واکنش به موضع‌گیری سیاسی مصباح یزدی در انتخابات ایران

Image caption حمایت شدید آقای مصباح از کامران باقری لنکرانی باعث انتقاد تند گروهی از طلاب قم شده است

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با حمایت از محمدتقی مصباح یزدی، انتقاد از این مجتهد شیعه را "تخریب و تضعیف شخصیت" او و خلاف اخلاق دانست.

آقای علم‌الهدی که از حامیان جدی رهبر ایران است، به خبرگزاری فارس گفت: "دشمن به دنبال براندازی نظام اسلامی است و بر همین اساس است که شخصیت‌های موثری چون آیت‌الله مصباح را تخریب می‌کند."

او با اشاره به انتقادهایی که اخیرا به آقای مصباح یزدی مطرح شده، اظهار داشت: "افرادی نامه جعلی نوشته‌اند که هیچ ارزشی ندارد و اگر هم جعلی نباشد آن افراد، افراد بی‌ارزشی هستند."

چند روز پیش نامه‌ای به نام "گروهی از طلاب حوزه علمیه قم" منتشر شد که در آن از محمدتقی مصباح یزدی به دلیل "عملکرد سیاسی و دخالت‌های او در سیاست" انتقاد شده بود.

گروهی از طلاب حوزه علمیه قم در این نامه با یادآوری موضع‌گیری های پیشین آقای مصباح یزدی در حمایت‌ از رئیس‌جمهور شدن محمود احمدی‌نژاد، خطاب به این روحانی نوشته‌اند: "ما شما را از سرمایه‌های حوزه می‌دانیم. بنابراین پیشنهاد خاضعانه ما آن است که خود را از جناح بندی‌های سیاسی و عضویت در جبهه نوظهور پایداری و تنزل در حد آدم‌های احساسی و افراطی قرار ندهید."

محمدتقی مصباح یزدی، نظریه‌پرداز مورد تأیید آیت‌الله علی خامنه‌ای و از حامیان جبهه پایداری است. آقای مصباح یزدی و جبهه پایداری در این انتخابات از نامزدی کامران باقری لنکرانی حمایت کرده‌اند.

تمام اعضای این تشکل، تا پیش از مقاومت سال ۱۳۹۰ آقای احمدی‌نژاد در برابر رهبر ایران جزو حامیان سرسخت دولت محسوب می‌شدند و پس از آن، خود را منتقد "جریان انحرافی" و اسفندیار رحیم‌مشایی می‌دانند.

طلاب حوزه علمیه قم در نامه اخیر خود با یادآوری حمایت سابق آقای مصباح یزدی از محمود احمدی‌نژاد نوشته‌اند: "تقاضای ما این است که اگر احساس تکلیف می‌فرمایید، مقدسات را به میدان نیاورید. در دوره قبلی شما فرمودید به یکی از دوستان در خواب‌ ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، وجود مقدس‌ ولی‌عصر دارند برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند."

Image caption آقای علم‌الهدی امام جمعه مشهد می‌گوید کسانی که نامه انتقادآمیز به محمدتقی مصباح یزدی را نوشته‌اند 'افرادی بی‌ارزش' هستند

منتقدان آقای مصباح یزدی در نامه به او نوشته اند: "می‌دانید کشاندن پای امام عصربه ماجرای احمدی‌نژاد چه هزینه‌ای برای اسلام و تشیع و روحانیت و نظام و رهبری به بار آورد. آیا فتنه‌ای که ایجاد شد و همه‌اش به پای چند نفر مفتون ثبت شد عندالله، منتخب شما در آن نقش نداشت؟ چرا سکوت کردید و سهم احمدی‌نژاد را در فتنه نگفتید؟"

در این نامه که واکنش حامیان آقای مصباح یزدی را در پی داشت، خطاب به این مجتهد شیعه در قم گفته شده است که او "کارشناس سیاسی خوبی نیست" و بهتر است در مباحث عقلی و فلسفی متمرکز بماند و وارد سیاست نشود.

پس از انتشار این نامه، مهدی طائب، رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار هم با انتقاد از این موضع گیری، از طلاب حوزه علمیه قم خواست با محکوم کردن این رفتار، گفتمان محترمانه را جایگزین آن کنند.

مطالب مرتبط